Bugün:
27 Kasım 2015
Anasayfa   Köşe yazısı   Ziyaretçi defteri Fotoğraf Galerisi   Arşiv   Künye RSS
Kırcaali Bulgaristan Balkanlar Dünya Kültür Eğitim Tarih Spor
Bulgaristan Merkez Bankası’nın döviz kurları (26.11.2015) : EURO- 1,95 lv. ; TL - 0,64 lv. ; USD -1,85 lv. ; GBP-2,79 lv. ; CHF-1,81 lv.
REKLAM
REKLAMLİNKLER

Radyo Kırcaali Haber
Kırcaali Belediyesi
Türk Kültür ve Sanat Derneği
Türk Haber
Ömer Lütfi Kültür Derneği
Kırcaalililer Derneği
Hak ve Özgürlükler Hareketi
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi
Dimitır Dimov Devlet Tiyatrosu
Kırcaali Tarih Müzesi
Kırcaali Valiliği
Bulgaristan Kültür Bakanlığı
Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı

[devamı...]

           

En iyi görüntü için ekran
çözünürlüğü en az
1024x768 olmalıdır.
        HABERLER » Kırcaali

[2010-09-08]

TÜRKİYE'NİN SOFYA BÜYÜKELÇİSİ GÜCÜK:

TÜRKİYE'NİN SOFYA BÜYÜKELÇİSİ GÜCÜK:Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Gücük, dinamik ve güçlü bir ekonomiye sahip, 72 milyonluk Türkiye'nin Bulgaristan için "büyük fırsatlar" yarattığını söyledi.

Bulgaristan'ın eski dışişleri bakanlarından Solomon Pasi'nin başkanı olduğu Bulgaristan Atlantik Kulübünün ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Gücük, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra Türkiye'nin dış siyasi öncelikleri, enerji alanında geliştirdiği projeler, turizm potansiyeli ve Avrupa Birliğine entegrasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Büyükelçi Gücük, Bulgaristan'nın Türkiye ile ilişkilerinin geçen yıl Başbakan Boyko Borisov'un Türkiye'ye yaptığı ziyaretle yeni bir ivme kazandığını belirtti. İki ülke arasında Üst Düzey Stratejik İşbirliği Konseyi kurulduğunu kaydeden Gücük, dinleyicilerden gelen bir soruyu yanıtlarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yıl sonuna kadar yapılması planlanan bu konseyin ilk toplantısına katılmak üzere Bulgaristan'ı ziyaret etmesinin beklendiğini söyledi.

Türkiye'nin AB'ye katılımının "dar bir hedef" olmadığını ifade eden Gücük, şunları söyledi:
"Üyelik tarihi geldiğinde, AB bugünkü AB olmayacak, Türkiye de bugünkü Türkiye olmayacaktır. Konunun daha şimdiden tartışılmasının bir anlamı yok. Türkiye AB üyeliğini önüne dar bir hedef olarak koymuş değil. Biz yüzümüzü AB'ye döndürürken geleneksel ilişkilerimizin iyi olduğu Doğuya sırtımızı çevirmeyeceğiz."

Bu konuda özellikle Rusya'yı örnek gösteren Gücük, "Rusya ile yaptığımız işbirliği kapsamında yıllık ticaret mübadelemiz 40 milyon dolara ulaştı" dedi.
Bulgaristan'daki Türklerin de iki ülke arasında bir "köprü" olduklarına işaret eden Gücük, "Bu insanları Bulgar milliyetinin bir parçası olarak değerlendiriyoruz ve onlar Bulgar milliyetinde görevini ne kadar güzel yaparlarsa, o kadar ikili ilişkilerimize yararlı olacaktır" dedi.

Türkiye'nin bölgesel dış siyasetinde izlediği "sıfır sorun" politikasını da anlatan Gücük, Bulgaristan'da çalışan Türk işadamlarının sadece emlak veya ticaret sektörü odaklı faaliyet göstermediklerini, üretim yaparak ve istihdam yaratarak başka pazarlara da satış yaptıklarını vurguladı. Gücük, "Sınırın hemen ötesinde, dinamik ve güçlü ekonomiye sahip, 72 milyonluk komşu Türkiye gibi bir pazarın bulunması Bulgaristan için büyük fırsatlar yaratır" dedi.

Mehmet Gücük'ün Sheraton Otelindeki konuşması çok sayıda diplomat, politikacı, gazeteci ve üniversite öğrencisi tarafından ilgiyle izlendi.

Kaynak: aa

Ziyaretci sayısı: 1428

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN
   

 GÜNCEL HABER

Kırcaali Haber Gazetesine Abone Olalım, Türkçemizi Yaşatalım!


ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]


KÖŞE YAZILARI


All Rights Reserved © 2006-2015    "SENİ MEDİA" LTD   Webdesign