Bugün:
29 Mart 2015
Anasayfa   Köşe yazısı   Ziyaretçi defteri Fotoğraf Galerisi   Arşiv   Künye RSS
Kırcaali Bulgaristan Balkanlar Dünya Kültür Eğitim Tarih Spor
Bulgaristan Merkez Bankası’nın döviz kurları (28.03.2015) : EURO- 1,95 lv. ; TL - 0,70 lv. ; USD -1,78 lv. ; GBP-2,66 lv. ; CHF-1,86 lv.

FİRMA REHBERİ 


REKLAM
REKLAMLİNKLER

Radyo Kırcaali Haber
Kırcaali Belediyesi
Türk Kültür ve Sanat Derneği
Türk Haber
Ömer Lütfi Kültür Derneği
Kırcaalililer Derneği
Hak ve Özgürlükler Hareketi
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi
Dimitır Dimov Devlet Tiyatrosu
Kırcaali Tarih Müzesi
Kırcaali Valiliği
Bulgaristan Kültür Bakanlığı
Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı

[devamı...]

           

En iyi görüntü için ekran
çözünürlüğü en az
1024x768 olmalıdır.
        HABERLER » Kırcaali

[2011-11-17]

Ressam Bilin Gence Bayer atalarının topraklarında

Ressam Bilin Gence Bayer atalarının topraklarındaİstanbullu ressam Bilin Gence Bayer bu ay başında Kırcaali’de KRIG Sanat Galerisinde açılan karma sergide yer almıştı. Sergi, Ankara Tekirdağ Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneğinin “Uluslararası Trakya Rodoplar Buluşması” adı altında düzenledikleri kültür ve sanat etkinliklerinin çerçevesindeydi. Şair ressam Aynur Açıkgöz ve ressam Nebahat Şimşek ile beraber açılışta bulunan Bayer, Kırcaali Haber muhabirinin sorularını cevapladı.

Bilin Gence Bayer 1964 yılında Edirne’de dünyaya gelmiş. Aile büyükleri mübadele yıllarında büyük babası Plovdiv’ten (Filibe), büyük annesi de Yunanistan, Selanik’ten Türkiye’ye göç etmişlerdir. Kırcaali’deki sergiye genç ressam 2 kelebek ve Osmanlı mimarisinden örnekler olarak 3 kubbe resmettiği 5 eserle katıldı. Renklere önem verilen pop art tarzındaki resimleri, özel doku üzerine yağlı boya ile kontrast renkler kullanıp, çarpıcı renkler elde edilerek meydana getirilmiştir. Bilin Gence Bayer sanat anlayışını şöyle açıkladı: “Canlı renklerin, uyumlu renklerin bir araya gelmesi çok önemli. Bakan kişinin dinlenmesi, huzur bulması. Klasik resim yapmak istemiyorum açıkçası. Zaten fotoğraf makinesi var. Herkes olduğu gibi görüntüleyebilir. Ben stilize ediyorum, modernize ediyorum. Yani sonuçta kelebek formunu koruyorum, obje veya her neyse yaptığım, orijinalden yola çıkarak, kendim ona doku katarak, çarpıcı renkler kullanarak, daha modernize edip, daha güzel, daha görsel, daha farklı bir şey yaratmaya çalışıyorum”.
Daha çocuk yaşta resim yapmaya başlayan Bayer, yaklaşık 12 yıldır profesyonel olarak ressamlık yapmakta. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun olmuştur. Çeşitli özel okullarda öğretmenlik yapmıştır ve aynı zamanda resim çalışmalarını sürdürmüştür. 1999’dan itibaren ressam Salim Özgür ve Orhan Akkaplan’ dan dersler almaya başlamıştır.

2008 yılında İtalya, Floransa’da Palazzo Spinelli Resim ve Restorasyon okulunda, fresko, trompel’oeil ve sanat tarihi derslerinden oluşan sertifika programını bitirmiştir. Pera Güzel Sanatların dört yıllık resim bölümünden mezun olmuştur. Bağcılar Belediyesi, “Üzümler” ve ”Kediler” Tablolarını koleksiyonuna dahil etmiştir. 2010 yılında Ümraniye Belediyesi 6. Resim yarışmasında, “KUBBELER” (100 x 120) adlı tablosu sergilenmeye değer bulmuştur. Ressamlar Derneği ve BASAD (Bakırköy Sanatçılar Derneği ) üyesi olan sanatçı, halen Pera Güzel Sanatlar Nilüfer Moayeri Atölyesi ve kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışı (daha önceden Arap Emirlikleri, Fransa, Katar) ülkelerde bugüne kadar yaklaşık 10 kişisel ve 25 karma sergiler olmak üzere katılmaya devam etmektedir. İlk sergisini İstanbul’da 1999 yılında açmıştır. Filipinler, Yunanistan, Makedonya ile ilgili projeleri mevcut.

Sanatçı, yapıtlarında, klasik formu bozmadan, dokularla zenginleştirerek, modernize ettiği kompozisyonlarını, kontrast renkler kullanarak, çarpıcı hale getirmektedir.
Bayer yağlı boyadan başka, guaj, akrilik boya, karakalem gibi tekniklerle de resim yapmakta. Tarihçi olduğu için resimlerinde Türk kültürünü ve Osmanlı mimarisini tanıtmaya çalışmaktadır. Sarayların içlerindeki tezhip ve minyatür eserlerini farklı renklerle modernize etmektedir. Böylece Bayer, tarihi daha güncellemeye ve onun ne kadar önemli ve değerli olduğunu bir nebze olsun insanlara hatırlatmayı amaçlamaktadır.

Bilin Gence Bayer Kırcaali ile ilgili şunları paylaştı: “Kırcaali’ye ilk defa geliyorum. Burada kendimi son derece mutlu, huzurlu hissediyorum. Burasını kendi memleketim olarak görüyorum. Kırcaali’yi çok beğendim, yeşilliği çok güzel, ağaçları, çok doğal buldum. Daha önce burada yaşamışım duygusuna kapıldım açıkçası. Kırcaalileri güler yüzlü buldum, son derecede ilgili davranıyorlar ve hiç yabancılık çekmiyoruz. Kırcaaliler tarafından gördüğümüz ilgiden çok memnunuz ve buraya tekrar gelmek istiyorum. Zaten Kırcaali Edirne’den 2 saat, İstanbul’dan 3-4 saat mesafede yakın bulunuyor. Yolculuğumuz da güzel geçti. Kırcaali’den çok güzel izlenimlerle ayrılacağız. İlerde teklif edilen her türlü projelere açığız. Başkent Sofya ve babaannemin memleketi Filibe’yi ziyaret etmek istiyorum. Akrabalarla görüşmeyi umuyorum”.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN

Ziyaretci sayısı: 1800

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


emir 2011-11-17 16:46:54
Bulgaristan'da "krig" sanatcilarin "rotary'sidir"...Yaptiklari din dusmanligi ve asiri liberal gorusleri ile Turk gencleri icin tehdit olusturmaktalar. Hedefleri egitimli ve zeki denilebeilecek genclerimizi Vejdyu gibi gavur hayrani yapmaktir.
Soru 2011-11-18 18:13:46
Resmiye Hanım, ressam Bilin Hanım böyle günlerinde

karma sergide bulunması / yer alması/ hiç de kolay olmamıştır. Ne dersin?

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

GÜNCEL HABER

Türkiye Burslarına başvurular başlıyor


ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]


KÖŞE YAZILARI

HAFTANIN ÖZETİ/17-23 Mart 2015  [23 Mart 2015]
Sebahat NECİB
 Komşu komşunun külüne muhtaçtır
 HAFTANIN ÖZETİ/16-23 Şubat 2015
 HAFTANIN ÖZETİ/ 9-16 Şubat 2015

Çocuklarımız ve terbiye sorunları [18 Mart 2015]
Hüseyin Mümün

Şehitlerimizi minnetle anıyoruz [18 Mart 2015]
İbrahim BALTALI
 Mustafa
 Bir günde üç ülke
 Türkan bebek

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz’in azmi [11 Şubat 2015]
Mehmet TÜRKER
 “Kompil böceği”
 20 YILDA BULGARİSTAN’DA DEMOKRASİNİN GETİRDİKLERİ, GÖTÜRDÜKLERİ
 OH BE, DÜNYA VARMIŞ!OKUR HATTI
Değerli okuyucular, yaşadığınız bölgede gerçekleşen ve haber niteliği taşıyan bir olayı yazıp bize gönderin, sitede yayınlayalım. Yazılarınızı fotoğraflar ile birlikte şu e-maile gönderin:
e-mail: kircaalihaber@gmail.com


All Rights Reserved © 2006-2014    "SENİ MEDYA" FİRMASI   Webdesign