Bugün:
25 Nisan 2014
Anasayfa   Köşe yazısı   Ziyaretçi defteri Fotoğraf Galerisi   Arşiv   Künye RSS
Kırcaali Bulgaristan Balkanlar Dünya Kültür Eğitim Tarih Spor
KIRCAALİ HABER - BULGARİSTAN TÜRKLERİ’NİN SESİ

FİRMA REHBERİREKLAM
REKLAMLİNKLER

Radyo Kırcaali Haber
Kırcaali Belediyesi
Türk Kültür ve Sanat Derneği
Haber.bg
Ömer Lütfi Kültür Derneği
Kırcaalililer Derneği
Hak ve Özgürlükler Hareketi
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi
Kırcaali +
Dimitır Dimov Devlet Tiyatrosu
Kırcaali Tarih Müzesi
Kırcaali Valiliği
Mestanlı Zeybekler Sitesi

[devamı...]

           

En iyi görüntü için ekran
çözünürlüğü en az
1024x768 olmalıdır.
        HABER: TÜRKAN ÇEŞMESİ YÜZLERCE TÜRK’Ü YİNE BİR ARAYA GETİRDİ
Turan 2008-12-26 17:17:42
Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Ne mutlu Türk'üm diyene. Bulgaristan Türkleri hep birlik ve bereberlik içinde yaşayın. HÖH Partinize sahip çıkın.
Turk 2008-12-26 19:40:45
Herşeyin hesabını verselerde bu yavrunun hesabını veremeyecekler!
osman 2008-12-26 20:46:54
Massallah,Massallah bu senede Amet agamizda katilmis torene nede guzelmis birlik beraberligimiz,hay gidi cingozlar ya bakalim ne zamana kadar surecek sizin "sorumlu"hareketleriniz...

Cenaze torenine katilmaz cenaze namazi kilmak bilmediginden dolayi hic olmazsa su minik sehidimize...

Yazssanda cizsende kimin umrunda... okuyan kim anliyan kim...herkez gozu donmus sanki
PARA,PARA,PARA ama ne zamana kadar iyice gavurlastiktan sonra cesmeye gelecek bir bardak su icmeye herhalde...
Biz gercekten koyun surusu gibi bir milletiz...
Kara Ibrahim Aga 2008-12-26 23:10:51
En önce, Shehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum..
***
Osman nerelerde kaldin be kardeshim?Evellsi bana demishtin/sen yazmasan ben yazmasam/ ama dedin gibi burada yazanlari okuyan yok..Ama umut var.
-Neden?
Ahmet abi gürlemish ve konushmasinda,artik ellerimizde kesin delirler ve belgeler varmish,bu suchlari ishleyenleri mahkemeye vereceklermish mish mish..
Ve B.Borisovu nasil shikayet ettiklerini anlatmish ahalige,ve sonunda birlik ve beraberlik bozulmasin dige ve Türklük adina gelecek sechimlerde oylari HEPSINI dagalmadan ,HÖHe verilmesini istemish....
A.Dogan´ninda grip oldundan katilamamishtir,her halde bir telgrafini okumushlardir.
Ama fotoalbüm chok sheyleri tüm chiplakliyla ortaya chikariyoru.
1 resimdeki görüntü chok ilginch,komik,tradejik ve düshündürüjü.Resimdikilerin GÜLMELERINE bakilirsa Ölmüsh insan anma töreninde degilde,kina gecesinde chekilmish bir fotograf.
Daha vahimi,ahalilen Onlarin durushlari.
Anma töreni ve Normal ülkelerde,yani bizim gibi olmayanlarda ,KÜRSÜDE Parti propagandacilari degilde,Sheyitlerin akrabalari,yani anne baba,kardesh ve sayre yer alir , ve konushmacilar ellerini alarak üzgünlüklilerini iletikten sonra konushma yapar ve ahaligin arasina dalar.Ve o kürsüde AYLE yakinlarindan bashka kimse bulunmaz...ama nerdeeeeeeeeee bizimkiler ,GÖRGÜSÜZLIKLERINI böyle yerde göstermezlerse,nerede gösterecekler
InshAllah bashka zaman benim dedim gibi yaparlar,nedense shimdiki yapilanlar SHEYITLERE saygisizliktir bir de Parti propagandasini katarsak...
Neyse...
***
Özgür,nerdesin be kardeshim bak resimlere biraz ve söyle bunlar 1984 önce ve ya 1989 ne chalishirlardi yani BARIERAyin hangi tarafindadilar...Kürsüdeki olanlardan bas ediyorum ahalimizden degil...
BULGARİSTAN GÖÇMENİ 2008-12-27 00:24:16
NUR İÇİNDE YAT TÜRKAN BEBEK SENİ UNUTMADIK,UNUTMUYCAZ SANA MERMİ SIKAN ELLER KIRILSIN YOK OLSUN
Zafer 2008-12-27 12:55:41
Şehitlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına sabır niyaz ediyorum.Merak ettiğim Bulgaristan Cumhuriyetinde hiç aydın yokmu acaba niye birer temsilci de onlar göndermiyor bu tür anma türenlerine şehitlerimizin yakınlarından, mağdurlardan Türk olmaktan başka hiç bir suçu olmayan insanlarımızdan uygulanan kansız sokırımdan dolayı özür dilemiyorlar ve bu alçak planı uygulayanları, minicik şehidimizin mezarı başında kınamıyorlar. Neden acaba?
YALNIZ KURT 2008-12-28 01:05:53
TÜRKAN bebeye ve diğer şehitlerimize ALLAHTAN RAHMET,bugeride kalan acılı ailelerine ALLAH sabırlar versin.TÜRK ULUSU sizi sonsuza kadar unutmayacak.RUHUNUZ ŞADOLSUN.TÜRK olmaktan başka hiç bir suçu olmayan kardeşlerimizi şehit edenleri'de unutmayacaığız,afetmeyeceğiz.Dünya bunu böyle bile.Bu kederli ve anlamlı günümüzde,siz şehitlerimizin mezarı başında bir dua,bir fatiha okumak yerine, Sofyada sıcak saraylarında NOEL hazırlığı yapanları kahraman TÜRK milleti unutmayacak.
KÜÇÜK ŞEHİDİM,ŞEHİTLERİMİZ HAKINIZI BİZE HELAL EDİNİZ.SİZ BİZİM İÇİN ÖLDÜNÜZ,ÜZERİMİZDE HAKINIZ VAR.BULGARİSTAN TÜRKÜ ŞU SORUYU KENDİNE SORMALI:-VERİLEN BUNCA ŞEHİTEN SONRA 20 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN,DEMOKRSİNİN SANA TANIDIĞI DEMOKRATİK HAKLARDAN MAHRUMSAN,SUÇ KİMİN.O ZAMAN İNSANA SORARLAR:- NE UĞURUNA ÖLDÜ BUNCA ŞEHİT DİYE. HAKLAR VERİLMEZ,ALINIR.ŞEHİTLER ÖLMEZ.SAYGILARIMLA.
osman 2008-12-28 15:22:39
K.I.Aga buradayiz kardesim burada biraz tatildeydik...

Ozgurde guzel ifade etmis son yorumuyla durumu...Bakiyorumda "Biz buradayiz"da yorumlar teoriye kaymis bizim "macir kahvesi"de-nedir bu kimlik tartismasi yav bu zamanlarda?...kim kendini ne hissederse oda oyledir,oysa guncel hayatimizda olani bitene biz goz atsak kotu olmaz... genclerimiz artik BGar kizlariyla evleniyor bir coguda Sofiyada yasamakta,ve ne yazikki kizlarimizda evleniyor gidiyla/Bg genelini bilmem/,boyle karisma 89 oncesi ne duyulmus nede gorulmus
Malesef burda yazilan cizilenden asil BGda yasayan milletin haberi yok...
Bir ton yazida yazsan degisen bir sey yok,olmucakta.
Burda 3-5 TRye ve Avrupaya goc etmis arkadasimizin dusuncesini kim takar...

Yine BGdadim yine bir cok arkadasimla bu konularda konustuk,tartistik...Korku,korku birde kaderine razi olmus milletimiz kimsede cit diyemiyor ONDERLERIMIZE
Eger birisi cikipta "cok bilirse" anasini aglatiyorlar"7 bayrama kadar,e bundan sonrasini neyi tartisalim be kardesim,gercek cozum arayan yokki,BGda bir tek sorun var oda hangi kolay ve cabuk yoldan zengin olmak.
Halkin sorunlariyla urasan kim?

Millet halinden memnun,siz caninizi bosa sikmayin,kiymetli zamaninizi bosa harcamayin.
Kara Ibrahim Aga 2008-12-28 17:54:54
Osman,o kadar da karamsar olma be kardeshim.Olanlan normal.Bizim ahali halinden memnun degil ,ama"karnini kashiyarak" düshünüyoru.
Aceba kime shikayet etsem bu Zübükleri, Perperek Papazina mi ve ya Ermeni Papazina mi?
O karishik evllikleri ben de duydum.Gechenlerde neneme telefon achtim.
-Guzum dünyanin sonu gelmish,dedi.Neden sorusuna da ekledi.
-Sen tanimasin ama bilmem,kimin chocuklari 2 tane chingene kiz getirmishler gelin,dedi.
Nasil oluyoru sorusunada.Shimdiki kizlar hep PARALI adamlar ariyorlamish, dedi.Yani yazdiklarin dogru..
Ne yapsinlar,YALNIZ bu kish günleri yatmaktan sa Bulgar ,Chingene aliyorlar shte.Ama 50lik 4x4 cipleri olanlar götürüyorlar 20likleri...hani "Yarin bi charshiya inelim" edebiyatinlan.Tabi hepsi degil ,ama büyük bir chounluk.Böyle shey Avrupada pek az rastlanan olaydir.
Istiyorsan bir dene oralarda,bakalim senin arabana,lanecine kim bakacak?Ama bunlari bilinch altina yerleshtirmekte Yerli Türk tv. dizilerin büyük rolü var bencesine.
Bosh ver dalgana bak,Metin Akpinarin dedi gibi.
***
Özgür senin anlatin anit olayini okurken bir fikra geldi aklima.
Komunist zamaninda köy Muhtari ve sekreteri ava chikmishlar,ama hava dumanli ve kish varmish yarim metre.Bütün gün bir sey vuramamishlar,ve karanlik basmish ve siginmishlar bir Dedenin evine.O da zaten yalniz,ve daga bashinda yashiyormushlar.Ddeede pintiyin tekiymish.Bir ara isinndiktan sonra Muhtar sormush Dedeye..
-Dede sende her halde 1 shishe raki vardir shöyle ichimiz biraz,sicaklasin diye sormush.
-Yok valalhi yok ben fakir biriyim,asma üzüm achlarim bilem yok,demish..
-Olur mu böyle shey demish Muhtar,sekreterine bakarak.
Yaz bizim dedeye 50tane üzüm aci,Muhtarlik adina.
Sekreteri de yazmish bir teftere,bu arda Dede avantayi duyunca.
-Abe asharda mazada 1 shishe vardi gibime geliyoru demish,ve getirmish iki shishe raki.Birinci shisheyi bitirirken Muhtar yine.
-Dede, sende her halde et burkani(KAVANOZ) vardir bak raki kuru kuru gitmiyoru shte..
-Yok ,vallahi yok be sayin Muhtar, nerde bende inek dana falan derken Muhhtar sekreterine dönerek..
-Olur mu böyle shey bu devirde,Dedemizin ne inegi ne de danasi var.Yaz Dedeye Muhtarlik tarafindan 2 inek ili 2 dana verilsin.Dede de avantayi duyunca firlamish..
-Abe biliyormusunuz asharda 1 burkan et vardi gibime geliyoru demish ve biraz sonra 2 burkanile dönmüsh.
Yimishler, ichmishler ve yatmishlar.Ve sabahlan artik yola chekilecikler Muhtar, Dedeye dönerek sormush.
-Dede "shey" etmek ichin Nene var mi senin?
-Neneyi ne yapayim sey etmek ichin,"SHEY" yok shey..
O zaman Muhtar sekreterine dönerek.
-Aksham yazdin,üzüm achlarini,inekleri,danalari sil hepsini!
Dedeye bir "SHEY" yaz ,Muhtardan....
Bilmem anlaya bildin mi?
Yrd.Doç.Dr. Halim ÇAVUŞOĞLU 2008-12-28 18:43:02
Değerli arkadaşlar,

Türkan bebeğimizin ve diğer soydaşlarımızın canına kasteden geçmişteki "TOTALİTER" Bulgar rejimini şiddetle kınıyor ve şehitlerimizi rahmetle anarak, hala ve halen yerde kalan kanlarının hesabının sorulacağı ve bedelinin ödetileceği "HUKUK" yolunun başlatılarak "ADALET"in tecelli edeceği o günü, sabırsızlıkla beklediğimi vurguluyorum.

Günümüze ilişkin olarak, Bulgaristan Türkleri'nin belli bir kesimi hakkında çizdiğiniz yürek paralayıcı ve umut kırıcı tablo, gerçekte sözde "SOYA DÖNÜŞ" (1984-89) adlı "İNSANLIK SUÇU"nun şimdi ortaya çıkmaya başlayan meyveleridir, ürünleridir. Yazık ve daha fazla yayılmadan mutlaka neden-sonuç ilişkileri çerçevesinde doğru "TEŞHİS" konması ve buna bağlı olarak da isabetli "TEDAVİ" uygulanması gereken "ASİMİLASYON"la sonuçlanmaya eğilimli "TOPLUMSAL SAPMALAR" ve "KİMLİK BUNALIMLARI"dır elbette ki !

Ancak...
Her şeye rağmen ben, bu anlamlı tarihi günü unutmamak ve unutturmamak adına, umudumuzu yitirmeden 20 yıl önce soydaşlarımıza yaşatılanların "DRAM", buna rağmen soydaşlarımız tarafından alkışı hakedecek denli başarıyla ortaya konanın "DESTAN" olduğuna işaret ediyor ve bu hususta derlediğim aşağıdaki "bilgi kesiti"ni dikkatinize sunuyorum.

Buyurunuz :

Soydaşlarımıza uygulanan "DRAM" boyutundaki "zulüm", Mayıs 1989'da "İNSAN HAKLARI İÇİN TÜRK BİRLİĞİ" çalışmalarını yürüten 5 üyenin tutuklanmasıyla yeni bir "boyut" kazandı ve "Türkiye'ye göç"le noktalanacak süreci başlattı.

Tutuklamaları "protesto" etmek üzere, 6 Mayıs 1989 tarihinden itibaren 300'den fazla Türk "açlık grevi" başlattı. Grev, kısa sürede (işkence, sürgüne gönderme, cezaevine ve/veya Belene'ye kapatma, zorla isim değiştirme, Türkçe konuşmayı yasaklama, uymayanlara ceza kesme ve/veya işten uzaklaştırma, mezar taşlarındaki Türkçe yazı ve isimler dahil mevcut ay-yıldızların silinmesini/kazınmasını emretme, uymayanlara ceza kesme ve/veya işten uzaklaştırma...gibi sayısız) "ZULMÜ PROTESTO" yürüyüşlerine dönüştürüldü.

Böylece, 20-21 Mayıs 1989 tarihlerinde, ülkenin kuzey-doğusunda ŞUMNU'ya bağlı MAHMUZLAR (Todor-İkonovo) kasabasında 10 BİN, BOHÇALAR (Kolinovo) köyünde 15 BİN, HEZARGRAD'da (Razgrad) 5 BİN, DULOVA'da 5 BİN ve diğer yerlerde BİNLERCE soydaşımız dalga-dalga yayılan "ZULMÜ PROTESTO" yürüyüşlerinde biraraya geldi.

"ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ", "TÜRKLÜĞÜMÜZDEN VAZGEÇMEYİZ", "BİZ ESİR DEĞİLİZ", "İNSAN GİBİ YAŞAMAK İSTİYORUZ" sloganları eşliğinde gösteri yapan kadınlı-çocuklu Türkler'in üzerine Bulgar askerleri tarafından ATEŞ AÇILDI. Haberi, 08 Haziran 1989 tarihli bülteninde "BULGAR ORDUSU TÜRKLERİ ÖLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR" başlığıyla duyuran Almanya'nın Sesi Radyosu'na göre tespit edilen ilk sayılar olarak 30 soydaşımız ŞEHİT DÜŞTÜ, yüzlercesi de YARALANDI. Bu arada, bundan önce "Türkiye" gazetesinin 23-24 Mayıs 1989 tarihli haberine göre de Bulgar güvenlik kuvvetleri, BİNLERCE SOYDAŞIMIZI TUTUKLADI ve SÜRGÜNE GÖNDERDİ. Bunların bazıları MİHAİLOVGRAD yakınındaki çalışma kamplarına sevkedilirken, liderlik vasfı taşıyan ve "DRAM" boyutundaki "zulme" bilinçli bir tarzda direnen çok sayıda Türk, AVUSTURYA ve YUGOSLAVYA'ya sınırdışı edildi.

Ancak tüm bunlara rağmen, soydaşlarımızın ülkenin kuzeyinde başlattıkları "açlık grevi" biçimindeki "DİRENİŞ", ülkenin güneyine de sıçradı. Soydaşlarımız arasında, büyük bir "dayanışma, bütünleşme ve direniş" olarak ortaya çıkan tamamen bir "DESTAN"dı.

Ve..yukarıda belirttiğim 20-21 Mayıs 1989 tarihindeki olayların ardından Bulgaristan Devlet Başkanı (yüzünü Şeytan görsün) Todor Jivkov, TV'den yaptığı konuşmada, diğerleri arasında en önemli husus olarak "...TÜRKİYE'Yİ BULGARİSTAN'DA YAŞAYAN VE TÜRKİYE'YE DÖNMEK İSTEYEN BÜTÜN MÜSLÜMANLARA("Türklere" veya "Türk ve Müslümanlara" diyemiyor) SINIRLARINI AÇMAYA DAVET EDİYORUM..." dedi. Bu aslında, beliren ve daha da yayılacağı iyice öngörülen "DESTAN" karşısında başedilemeyip yapılacak işin "imalı/dolaylı" olarak duyurulmasıydı. Ve.. yapıldı da. Bu konuşmanın ardından, "VATANDAŞ" ve "İNSAN" haklarıyla ve "DEVLETLERARASI HUKUK"a aykırı olarak, binlerce soydaşımız malvarlıklarına el konduktan sonra Türkiye'ye "SINIRDIŞI" edilmeye başlandı. O kadar ki, 21 Ağustos 1989 tarihine kadar geçen kısa sürede sınırdışı edilen soydaşlarımızın sayısı 310 bine ulaştı.

Evet, bu kadar.
Türkan bebeğimizi ve diğer şehitlerimizi unutmamak ve unutturmamak, hala ve halen yerde kalan kanlarının hesabının sorulacağı ve bedelinin ödetileceği "Hukuk" yolunun başlatılarak "Adalet"in tecelli ettiğini göreceğimiz bir yıldönümünde buluşmak umuduyla..

Sağlıcakla kalınız.
osman 2008-12-29 01:08:56
Evet,guzel kardesim bak nede guzel herseyi detayli sekilde anlatmissiniz,AMA...birde buguk AMA var iste simdi ortada.
Nereden cekildik ve nereye geldik...ve dahada muhumu nereye gidiyoruz...
Iste biz sanki cok birseyler basarmisiz gibi gorunsede aslinda hic birsey basaramadik/20 seneyi goz onunde bulundurursak/
Ben daha onceki yorumlarimdada hep vurgulamistim"Bizi Gidilar aldatiyor diye" ve aldatmayada devam etmktedirler...Adamlar oyle uyanikkiler-Parti kuruverdiler, 3-5 bakanlikla bizleri sevindirdiler ve bizleri derin "uykuya gonderdiler".
Simdi budurumdanda herkez memnun ONDERLERIMIZ lottoyu tutular-belki hemen hemen hepsi miliyoner.Halkimiz ise mutluluktan serhos olmus durumunda-Partimiz var oda turk partisi/sozde/...Butun haklarimizi aldik,almayada devam ediyoruz bizim partimizin adina yakisan bir tavir zaten, tabiyattan geliyor...Gidilar ise bir koseden seyrediyorlar bizim gulunecekmi aglanacmi durumumuzu...Adamlar aptalmi halkinin en savasci kismi Turklerdi ve nasilda guzel biliyorlar,taniyorlar bizleri-kimimizi Avrupaya,kimimizi Turkiyeye postaladilar ve "evinin" bahcesine varinca isi garantilediler.
Maalesef biz bir koyun surusu kibi bir milletiz ben iddaa ediyorum hic kimse kimseyi kandirmasin BIZ yani BG Turkleri HIC BIR ZAMAN ISTEDIGIMIZI ELDE EDEMICEYIZ....HIC BIR ZAMAN okadar eminim yani
Herseyden once bizde oyle yurekli SAVASCI AKILI elemenlarimiz mevcut degil...Bizleri bir agac gibi tirasladilar,simden sonra artik hersey cok gec sansimiz 0 /buguk bir sifir/

Sehitlerimizi ruhu sad olsun ama biz onari sadece propaganda amacli aniyoruz gerisi palavra.

Ben yine uzulerek soyluyorum neden acaba BGdan yoruma yanasmiyorlar cevabi ise cok basit KORKU ve o KORKUda TURKten geliyor.....yaaa kardesciklerim durum bundan ibaret bizi birimize yedirecekler,erime kampanyasina devam edilmekte Bulgarlasmaya hizla devam ediliyor biz ise gobek atiyoruz Kultur evi varmis Tiyatro varmis diye yakin gelecekte o Kultur evlerinde BGca oyun sergilenecek bu gidisatla, bundan kimsenin suphesi olmasin...daha fazlasini K.I.Aga devam etsin nedense moralim bozuluyor
SANCAK 2008-12-29 14:14:03
ILK DEFA TURKAN CESME TORENINDE BU YIL SILAHLI KORUMALAR VARDI. SIVIL POLISLERIN SAYISI ISE 40 CIVARINDAYDI. BIRISI BU SILAHLI KORUMALARIN ORADA NE ICIN BULUNDUKLARINI SOYLEYECEK MI. KIMI KIMDEN KORUDULAR.
C.Öztúrk. 2008-12-29 17:03:32
Oncelikle 1984 sózde (soya Dónús)kahpe komunist nazi rejimine karsi direnim,de Sehit dúsen Túrk evladimizTúrkyan bebegimiz ve Túklúgú ugruna canllarina acimadan Ozalim komunist, irkci, barbar, sovinist, çetelerine karsi cikan Öz Túrk kardeslerimize cenabu Allahtan rahmet. Ayilelerine bas saligi diler ellerinden óperiz Sag olun vaar olun Saygilar.
Ayricalikla Soydaslarim Bulgaristanin neresinden olursak olalim biz túrkler 20 kúsúr yildir HóH- ne mensup Bir Milletiz Bu partiyi biz çikardik bu parti bizim ózúmúzdúr,bizim kókúmúzdúr bunu her Bulgaristan vatandasi ve Basta olmak úzere Túrkiye cumhuriyeti Túm Dúnya úlkeleri dahi bilmektedir ve$óyle sóylúyorum ki HóH-ti Bulgaristan Túrkú,nún Atasi,dir ATAKA,si deyil her kim olursa olsun sunu bilmeli BIZ KOCA BIRLIK ve Öz Túrk olarak kalacagiz hiç kimseye $apka indirmeye niyetimiz yok Aman zaman yok túrklúye múcadele HóH ú yani DPS istemiyenler ATAKAYA gitsinler iste ATAKA dir bizim anamizi aglatan, (can yakanin cani cehendeme)demisler atalarimiz Zaman gelir bizim kanimiz yerde kalmaz biz veremezsek, yúce Tanrimiz verir belyalarini I$ ALLAH....? Bólúcúlúge gerek olmaz ve olamaz olsa,olsa yalniz HOH,e yeni Ligider seçebiliriz tabiiy ki Zamani gelince. Saygilar.
Kara Ibrahim Aga 2008-12-29 18:13:55
Sancak,her halde bizim ahalinin ashiri "sevgisinden" korumushlardir kürsüdekilerini.Sen orda olduna göre anlat bakalim,törenden sonra nerede kafalarini chektiler?
Osman ve Baris,yapmayin be kardeshim o kadar da karamsar olmayin.Pozitiv bakin her sheye..bir Todore zamaninda daha iyidi dememeshsiniz.Sayi,isim degishtirme ve bizlere baskiyi chikarirsak o zamanlar daha iyimish geliyo bana?
Sizler ne düshünüyorsunuz bu konuda?
***
Adamin birisi bütün hayat chalismish ama elinde birshey yok, ve gitmish Todoreye alanmaya.
-Todore Aga demish,bütün hayat chalishtim ama gene de birsey yok elimde ben ne yapayim?
-Chok uyuyorsun her halde?demish Todore.
-Yok ya ne uyumasu,sabahlan 5 ten akshamlan saat 22 chalishiyorum.
-Ve sonra?
-Tabi ki her insan gibi ben de yatiyorum yatama..
-Ben sana demedim mi,chok uyuyorsun demish ve adami kovalamish.
Adam aksham oldunda köyüne varmish.Lan bunun dediklerini yapcam bakalim ne olacak.
Ve oturmush dish kapisinin önüne,ve gözleri eski ZIL farlari gibi,radar gibi her sheyi tariyormush.
Bir arada bir kamyon ZIL ve ichinde TKS müdürü ve kamyon chalik ekin torbalan dolu.
Müdür durdurmush kamyonu ve yashli adama..
-Tamam demish ,sana da var 10 chuval ekin.sesini chikarma yalniz.Adam koymush chuvallarini hambara ve devam etmish pusuya yatmaya.Bir arada bir traktor TKS koyunlarlan dolu yaklashmish.Ichinde agronom..
-Beri bak,bunlarin 5 senin susarsan.Adam susmush ve koymush 5 koyunu sayasini.Ve yine beklemeye bashlamish.Bir arada hayvan doktorunu görmüs onun da önünde 5-6 TKS danasi (hasta).O da ..
-Susarsan bir tanesi senin demish.Tabiki susmush ve danayi koymush koyunlarin yanina..Zatende artik hava yavash yavash aydinlanmaya bashlamish..Ve bakmish gece doldurdu sayasina ve kendi kendine demish..
-Hakliymishsin Todore,gece uyumamak varmish ne de aptalmishim ben..
Uyumayin arkadashlar,uyumayalim....
Bazilari gündüz götürür bazilari geceleri..
U adam bendim 2008-12-29 19:53:36
K.I.A, Bizim USADA chendillenden biri gitmish 1700 pensylvaniya avenuyun ak evin bahchesine bashlamish otlamaya . Chikmish Esmer Useyinoglu sormush
whats going on diye bizim chendil para yok vegeteryen oldumdemish . ha ulemi , chikarmish 50 yeshil git doyur kizanlarini demish . biizmkisi thanks demish , her hafta gelirmish alip parsasini gidermish , iyi ama yazinlan gelmish Kircaliya , bir kere Kircalidada otlayayim demich ,
chikmish korabin onune otla bakam otla bi sirasinda chikmish bizim kmet binadan , Ey aga ni olvari sormush kmet.
Ni olcak ach galdik otlavariz demish chendil.
Dur bakalim demish kmet girmish icheri . Bizim chendil sevinmish demish , bu bizim kmet shinnik baya yuklu chikcak demish ve beklemish .
Ulen ustu kmet chikmish elinde bi belejka, imzali, pechatli ve vermish bizim chendile.
beljkada gene bule yazarmish.
Taya belejka se dava na g-n Chendil Chendil da pokazva che ima pravo da pase neogranicheno po vsichki polyani na oblastta.

Annaya saz anamiyana davul zurna az.
Devami. 2008-12-29 20:35:15
Özgúr Kardesim sen obelli ki sen yapici biri deyil sin Bulgaristanda 1yikici parti ATAKA
2 yikici parti BG.DTPmi kurmaya çali$iyorsun ne nin pe$indesin ben bilmem ama Maymunlar çok oldunuz ki zenginler artik çogunlukta seninle bize ve ATAKA,ya yalniz dayak ata bilirler hiç bir kimse bize para vermezler biz yalniz havgaracilik yaptigimizla kaliriz heveslenme hiç kardesim çok geç kalmisiz.
Kara Ibrahim Aga 2008-12-29 20:49:29
Arda,shimdi bi konushmam var yoldash "Yegorof"lan sonra bende patlatacam bir kac fikra...
Sizin Monrealdaki gümrükchilerin annelerine benden chok selyam...ishallah 2.01.09 Otavadikeler onlar gibi degildir....
Karadiken 2008-12-30 10:32:57
Bulgaristan Türkleri hakkında yazılan bu yazıları okuyan veya yorumlayan birileri var mı? bakıyorum çok geyik muhabbetleri var, bazı istisnalar hariç.
HÖH partsinin bana göre kendinden başka hiç bir kimseye faydası yok. Bulgaristanda çok tanıdıklarım var, o partiye kendi menfaatleri için üyeler ve "malı" götürüyorlar. Oradaki fakir fukara halkın yiyecek ekmeği yakacak kömürü, işi yok, o parti denilen yöneticerinin iç çekişmelerden, rant kavgalarından millete ayıracak vakitleri yok. Azınlığın az olduğu yerde 5 tane türk partisi kurmuşlar. Birbirlerini aşalıyorlar, televizyonlarda hakaretleşiyorlar. Bilin bakalım BUNLAR KİMLERE HİZMET EDİYORLAR?
Karadiken 2008-12-30 10:36:48
Kelime hatası YÖNETİCİLERİNİN olması gerekiyor, özür dilerim
Zafer 2008-12-30 11:13:58
Biz sıradan insanlar için çok ilerisini görebilmek, strateji üretmek mümkün değil ama, 20.05.1989 yılında Todor Jivkov'in "Sınırları açın" çağrısına, Turgut Özal "Sınırları açıyoruz, Jivkov da gelsin" yanıtıyla, sınırları açmayıp da Bulgaristan Türklerinin hakları ikili ve uluslar arası anlaşmalarla garanti altındadır, zorunlu olarak değiştirilen isimlerin kayıtsız şartsız iade edilmesi gerekiyor denilseydi ve biraz diplomasi uygulansaydı, Bulgaristan da ki demokrasiye geçiş süreci de hızlanacaktı ve durum şimdikinden çok daha farklı olacaktı. İnşallah bir daha ki "Sınırları açın" çağrısına daha farklı yaklaşılır.
Asil Túrk. 2008-12-30 15:19:58
Kara diken kardesim sen dúnyanin hangi úlkesinde górdún biri bir baskasi için çalistigini herkez zengin olamaz birileri zengin olmus digerleri fakir bu dúnyada bóyledir Kafa ve becerikli eller var az becerikli eller var siradan insanlar var iste bu insanlarlari çalistirabilmek için kafali insanlar bulunur ki halk ilerie gide bilsin O óylesi yokki Bulgaristanda burada kavgaci bir bulgar milleti var atakçi,komunist,barbar,irçilar ve 5 partiye bólúnmeye çalisan yalakalar bir avuç zavalli túrkçúkler var bunlari demokraslestirmeden ónce daha Komunizim devrildigi anda AVRUPA Ülkeleri daha bastan bastiracakti Birileri çikacakti Ülkenin basina dúmeni alacakti eline saglam ozaman belki bir seyler olabilirdi her seyden ónce bize Avrupa kúltúrú gerekir,di ve bu nasil olurdu yani biraz sert davranilmali,di bir sózle (Aba altindan sopa gósterircesine) çúnkú bizim Bulgar milleti,nin arkasi gidistiginde bir baskasi tarafindan arkasinin kasinmasi gerkiyordu ki Iste o zaman bak nasil dúzelridi Bulgaristan bize ónce gúzel bir sopa sonra kúltúr ve terbiye essek gibi çalistirmak at gibi kosturmak iste sana çaliskan ve kúltúrlú millet ekonomisi saglam bir devlet geri kalaninin hepsi yalan.Saygilar.
Arda Boylu 2008-12-31 17:55:48
Kaybettiklerimiz, Unuttuklarimiz ve Deger vermediklerimiz

1880-1944 arasindaki dergilerimiz


Name


Year(s)

Place

Acık Soz


1931


Plovdiv

Acık Soz, İslam haber gazetesi, Weekly


1936-1937


Plovdiv

Ahali, Initially weekly, then daily


1905-1908


Plovdiv

Ahali, Bağımsız Turk gazetesi


1919


Sofia-Orjahovo

Akşam Haberleri


1913


Plovdiv

Altın Kalem


1924


Orjahovo

Arda


1922


Kırcali

Balkan, Weekly


1898


Ruse

Balkan, Weekly


1885-1886


Ruse

Balkan, Daily, except Monday and Friday


1906-1912


Plovdiv-Sofia

Balkan Postası, Bağımsız Turk haber gazetesi


1935


Plovdiv

Başlangıc (Načalo), Siyasi, ictimai gazete, Weekly


1924-1925


Kırcali

Başlangıc, Weekly


1888-1889


Sofia

Başlangıc (Načalo)


1929


Kazanlŭk

Bedreka-i Selament, Weekly


1897- ?


Plovdiv

Birlik, Ilmi, ictimai, basina buyruk gazete, Biweekly


1930-1931, 1933


Ardino

Bulgaristan Resmi Gazetesi Tercumesi, Weekly


1880-1882


Ruse

Bulgaristan, Weekly


1888


Varna

Bulgaristan, Efkar ve ictihanda mustakil Turk gazetesi, Biweekly


1926


Sofia

Bulgaristan Turk Muallimleri Mecmuası


1923-1926


Orjahovo

Caylak (Jastreb), Weekly


1884-1885


Plovdiv

Cicek


1929


Sofia

Ciftci Bilgisi (Zemedelsko Sŭznanie), Bulgar Ciftci Halk Birliği partisi organı


1921-1923


Sofia

Ciftci Kurtuluşu, Mutehit Milli Ciftciler Birliği'nin Turkce gazetesi, Bimonthly


1934


Plovdiv

Cocuk Sevinci, Cocuk dergisi


1932


Sofia

Deliorman, Siyasi, ictimai, serbest fikirli bitaraf Turk gazetesi


1923-1924


Razgrad

Dikkat (Vnimanie), Weekly


1883-1886


Sofia

Dobruca Postası (Dobrudzhanski kurier)


1917


Konstanca

Doğru Sada, Tarafsız gazete


1927


Razgrad

Doğru Yol, Weekly


1898


Plovdiv

Doğru Yol, Dinsel-toplumsal dergi


1925


Shumen

Doğru Yol, Bulgaristan Turklerinin ilerlemesi ve kalkınması icin cıkan gazete


1936-1939


Sofia

Dostluk, Bağımsız siyasal, sosyal, ekonomik gazete, Weekly


1926-1935


Sofia

Duvar Gazetesi, Turkce komunist gazetesi


1953


Momčilgrad

Edirne Sadası


1908


Sofia

Efkar-i Umumiyye (Obshtestveno Mnenie), Turkce-Bulgarca gazete, Weekly


1904-1905


Ruse

Emniyet, Initially every five days, then twice weekly


1896-1908


Plovdiv

Eyyam, Daily, except Tuesday


1914


Plovdiv

Feryad, Weekly


1905-1907


Sofia

Gayret (Usŭrdie), Politika gazetesi, Weekly


1895-1903 ?


Plovdiv

Genc Mektepli, Oğrenci gazetesi


1924


Shumen

Hakikat Şahidi (Svidetel na Istinata), Dinsel dergi, Monthly, except July and Augus


1933-1943Razgra

Hakkaniyet, Justice


1897


Svishtov

Halk Sesi (Naroden Glas),


1930-1935
Hammiyet, Twice weekly


1896-1898


Plovdiv

Havadis (Novini), Bilimsel haber gazetesi, Weekly


1937-1940


Shumen

Hilal (Polumesec), Weekly


1883-1889


Plovdiv

Hurşit, gazete


1912


Plovdiv

İbret (Obrazec)


1895


Ruse

İkbal, gazete


1929


Lom

İleri (Napred)


1932


Plovdiv

İnsan (Čovek)


1925


Shumen

İntibah (Probuzhdenie), İctimai gazete


1928-1931


Osman Pazar,

Shumen

İrfan, Dergi


1932


Plovdiv

İslah, Weekly


1899-1902


Sofia

İstikbal (Budeshte), Haftalık bağımsız Turk gazetesi


1931-1932


Vidin

İtişam (Irfan), Dergi


1932-1933


Plovdiv

İttifak, Weekly


1894-1908


Sofia

İttihad-i İslam, Weekly


1908-1909


Plovdiv

Kamer, Siyasi gazete, Weekly


1899-1908


Plovdiv

Karadeniz (Černo More), Halkcı, inkilapcı ve milliyetci mustakil gazete, Weekly


1933-1934


Razgrad

Kızıl Bayrak (Červeno zname)


1921


Provadija

Kocabalkan, Mustakil fikirli siyasi gazete, Weekly


1921


Plovdiv

Kocabalkan (Stara Planina), Bağımsız gazete, Twice weekly


1925


Plovdiv

Kosmopolit


1883


Plovdiv

Malumat, Twice weekly


1896-1908


Plovdiv

Mecmua-i İrsat, Ilmi musavver ve mustakil mecmua, Every ten days


1921
Mecra-i Efkar, Weekly


1898-1907


Plovdiv

Medeniyet (Civilizacija), İslam haber gazetesi, Biweekly


1934-1944


Plovdiv

Muallim Fikri (Učitelski Misŭl), Turk oğretmenler dergisi


1924
Muhabiri Sark


1985


Plovdiv

Muvazene (Ravnovesie), Medeni haklar, muhakeme ve savunma gazetesi, Weekly1897-1905Plovdiv-Varna

Mucadele (Borba), Siyasi, ictimai mustakil gazete


1926-1927


Pleven

Mudafa-i Hukuk (Zashtita na Istinata), Biweekly


1901-1905


Ruse

Musademe-i Efkar, Weekly


1899-1901


Plovdiv

Nadas, Weekly


1898


Plovdiv

Orfan (Traditcii), Dinsel, toplumsal, bilimsel dergi


1931


Plovdiv

Ozdilek (Cisto Zhelanie), Milliyetci genclik gazetesi, Twice weekly


1933-1934


Kırcali-Plovdiv

Rağbet (Uspekh), Siyasi Osmanlı gazetesi, Weekly


1895?-1904


Plovdiv

Rehber (Vodač), Bulgaristan Muslumanlarının faydalarını gozetir bitaraf Turk gazetesi, Weekly


1929-1933


Sofia

Resimli Balkan (Balkan Ilustrovan), Tarihi, ictimai ve iktisadi dergi, Weekly


1916-1918


Sofia

Resimli Emniyet (Sigurnost-ilustrovan), Three times a week


1896 - 1898


Plovdiv

Resimsiz Emniyet, Weekly


1898


Plovdiv

Resimli Turk Sadası Siyasi mecmua, Weekly


1915


Sofia

Rodop, Siyasi ictimai Turk gazetesi, Weekly


1929-1934


Plovdiv

Rodop Sesi (Rodopski Glas), Mustakil ictimai Turk gazetesi


1929


Kırcali

Rumeli (Rumelija), İslam ve Osmanlıların hakları, bilim, eğitim icin haftalık gazete


1905-1907


Plovdiv

Rumeli, Weekly


1905-1907
Rumeli (Rumelija)


1924-1925


Turgovishte

Rumeli Telgrafları, Cumadan başka her gun cıkan ajans bulteni, Daily


1906


Plovdiv

Sada-i İslam (Islamski Glas)


193


Shumen

Sada-i Millet, Weekly


1897


Sofia

Sada, Irregularly


1897


Plovdiv

Savaş (Borba), Bulgaristan'daki Turk halkının siyasi kuruluşu icin calışır mustakil halk gazetesi, Monthly


1928-1929


Shumen

Serbest Bulgaristan (Svobodna Bŭlgarija), Twice weekly


1888 ?


Sofia

Ses-Işık, Siyasi gazete, Daily


1948


Sofia

Sebat (Postojanstvo), Weekly


1894-1895


Ruse

Sofya Muhabiri (Sofijski Korespondent), Hukuk-i medeniyeyi muhakeme ve mudafa esasına mustenit siyasi gazete, Thrise weekly


1910-1911


Sofia

Spor Gazetesi


1926


Pleven

Şahid ul-Hakayik (Svidetel na Istinata), Manevi ve ahlaki monografya


1907-1908, 1911


Shumen

Şark (Iztok), Turkce-Bulgarca gazete, Weekly


1905-1906


Sofia

Şark Muhbiri, Siyasi gazete, Weekl


1907


Plovdiv

Şark Yıldızı


1883 - ?


Plovdiv

Şarki Rumeli (Iztočna Rumelija), Bulgaristan'daki genc Turklerin organı


1905


Plovdiv

Şems, Siyasi, edebi, musavver gazete, Twice weekly


1896-1907


Plovdiv

Tarla (Niva), Weekly


1880-1882


Sofia

Tebligat, Aylık resmi gazete


1929


Sofia

Temaşa-i Esrar, Weekly


1904-1905


Sliven

Temaşa-i Efkar, Weekly


1906


Sliven

Terbiye (Prosveta), Bulgaristan'daki İslam milli kultur-maarif birliğinin organı


1933-1934


Sofia

Terbiye Ocağı (Ognishte na Vŭspitanieto), Terbiyevi, ilmi ve ictimai mecmua


1921-1922


Shumen

Tırpan, Hukuk-i İslami mudafa eder serbest Turk gazetesi, Biweekly


1911


Sofia

Tuna (Dunav), İslam gazetesi, Daily, except Sundays


1905-1911


Ruse

Tuna Boyu (Dunavski Dalečini), Mustakil gazete


1927


Pleven

Tunca, Turk gazetesi, Weekly


1913-1923
Turan, Bulgaristan Turk gencleri "Turan" Cemiyetleri Birliğinin organı


1928


Sofia

Turan, Monthly


1932-1934


Kırcali

Turk Muallimlter Birliği (Turski Učitelski Sŭyuz)


1926


Orjahovo

Turk Muallimler Mecmuası (Tursko Učitelsko Spisanie)


1925


Razgrad

Turk Sadası (Turski Glas), Mustakil-ul efkar Turk gazetesi


1912-1920


Sofia

Turk Sozu (Tursko Slovo), İctimai, siyasi, ilmi ve iktisadi Turk gazetesi, Weekly


1920-1922


Plovdiv

Turk Spor Gazetesi (Turski Sporten Vestnik)


1926


Razgrad

Tutuncu Amele Gazetesi (Tjutunorabotnik)


1910-1914, 1919-1920
Uhuvvet (Bratstvo), Siyasi, ilmi, ictimai bitaraf gazete, Twice weekly


1904-1908


Ruse

Vakit


1885
Varna Postasi (Varnenski Kurier), Weekly


1887-1888


Varna

Yarın (Utre), Siyasi ve ilmi gazete, Every ten days


1934


Shumen

Yeni Başlangıc (Novo Načalo), İctimai, siyasi gazete


1928-1929


Kırcali

Yeni Gun (Nov Den), Twice weekly


1934


Sofia

Yeni Soz (Nov Reč), Haftalık kultur ve toplum gazetesi


1925


Shumen

Yeni Yol (Nov Pŭt), Mustakil gazete


1931


Kırcali

Yenilik (Ovnova), İlmi, ictimai, iktisadi ve kulturel mustakil gazete, Biweekly


1928-1929


Jambol

Yıldırım (Svetkavica)


1935-1936


Sofia

Yoldaş (Drugar), Bulgaristan mekteb-i İslamiyesindeki talebeye yarayışlı risale


1921-1922


Shumen

Ziya (Svetlina, III. Komunist Enternasyonalın Şubesi olan Bulgaristan Komunist Partisinin Turkce organı, Weekly


1920-1923


Sofia

People's Republic of Bulgaria: 1944-1990Ajitatorun Kılavuzu (Nasičnik na Agitatora)


1951-1955


Sofia

Ajitatorun Kılavuzu (Nasičnik na Agitatora), 'Yeni Işık' gazetesinin ilavesi


1957-1979


Sofia

Ateşler (Ognove), 'Marica Iztok' gazetesinin neşriyatı


1966-1968


Radnevo

Brigadir (Brigadir), İsperih 'Hristo Botev' Halk Gencler Birliği Kuruculuk Brigadası Şubesinin Bulteni


1949


ShumenCağdaş (Sŭvremennik), 'Yeni Işık' gazetesinin ilavesi


1965-1969


Sofia

Deliorman DogruluğuDostluk (Druzhba), Sovyet orduları grubu siyasi idaresinin �Druzhba� gazetesi


1947


Sofia

Dostluk (Druzhba), 'Ludogorska Pravda' gazetesinin Turkce neşriyatı


1965-1968


Razgrad

Emek Davası (Trudovo Delo), 'Trudovak' gazetesinin ilavesi, Biweekly


1965-1969


Sofia

Eylulcu Cocuk (Septemvrijče), Dimitrov organizasyonu gazetesi, Weekly


1946-1960


Sofia

Filiz (Izdinka), 'Halk Gencliği' cocuk yayını


1966-1968


Sofia

Halk Davası (Narodno Delo)


1956-1959


Varna

Halk Gencliği (Narodna Mladezh), Bulgaristan Halk Gencliği Birliği Merkez Komitesinin organı, Bimonthly


1948-1969


Sofia

Halk Yukselişi (Naroden Podem)


1948-1950


Sofia

Işık (Svetlina), Vatan Cephesi Turk azınlığı Komisyonu organı


1947-1964


Sofia

Kolarovgrad Savaşı (Kolarovgradska Borba)


1955-1959


Shumen

Komunizm Bayrağı (Zname na Komunizma), 'Zname na Komunizma' gazetesinin Turkce neşriyatı


1964-1969


Turgovishte

Muhabir (Dopistnik)


1966-1969


Sofia

Muhabir Yardımcısı (Dopistničeski Pomoshtnik)


1953-1955


Shumen

Piyoner (Pioner), Monthly


1959-1960


Sofia

Propagandacının Kılavuzu (Nasičnik na Agitatora)


1948-1950


Sofia

Propagandacının Not Defteri (Belezhnik na Agitatora)


1947-1955


Sofia

Rodop Mucadelesi (Rodopska Borba)


1955-1959


Khaskovo

Rodop Mucadelesi


1960-1974


Kırcali

Savaş (Borba)


1956-1959


Shumen

Sosyalizmi Kuruyoruz (Stroim Socializm), 'Trudovo Delo' gazetesinin eki


1950-1952


Sofia

Stalin Bayrağı (Stalinsko Zname)


1956-1959


Varna

Titocu, Weekly


1951


Sofia

Trudovak Davası (Trudovo Delo)


1953-1969


Sofia

Tuna Gerceği (Dunavska Pravda), 'Dunavska Pravda' gazetesinin Turkce yayını


1955-1959


Ruse

Vatan (Otečestvo), Bulgaristan Turk Vatan Cephesi neşriyatı 'Otečestvo' gazetesinin eki


1945


Sofia

Yeni Hayat (Nov Zhivot), İctimai, siyasi ve bedii aylık resimli mecmua


1954-1985


Sofia

Yeni Işık (Nova Svetlina), Milli Vatan Cephesi Komitesi Turk Azınlığı Komisyonu organı


1945-1969


Sofia

Ziya (Svetlina), 'Silinstrenska Tribuna' gazetesinin Turkce neşriyatı


1965-1969


Silistra

Ziya (Svetlina), 'Shumenska Zarya' gazetesinin Turkce neşriyatı


1966-1969


Shumen

Post-1989Işık-Svetlina, Turkish and Bulgarian weekly


1961-1996
Guven (Doverie), Culture and information weekly in Turkish and Bulgarian


1992-1996
Hak ve Ozgurluk, Politics and culture weekly published by the Movement for Rights and Freedoms. Today it appears in Bulgarian only, under the title 'Prava i Svobodi'


1991-1997


Sofia

Muslumanlar (Muslims), Originally a monthly publication of the Chief Mufti's Office; also appeared as a separate publication in Bulgarian under the title, 'Mjusjulmani'; Last few years it has appeared only occasionally


1990-


Sofia

Zaman Bulgaristan, published by the Turkish daily 'Zaman' for Turks in Bulgaria, www.zaman.bg


1992-
Umit (Hope), An education and culture monthly published by the Balkan Foundation for Education and Culture, www.umitdergisi.com


1995-


Sofia

Chir-Chir (Grasshopper), Monthly for children/teens


1992-1996
Filiz, Children's weekly


1992-


Sofia

Balon, Children's monthly


1994-
Kaynak, Magazine for culture and literature published by the Turkish Cultural Center in Sofia


2000-


SofiaYeni Hayat, Monthly


2003-


Kırcali

Sabah


?


Sofia

Balkan


?


Shumen

Deliorman, Magazine


?
Ardinski Glas, in Turkish and Bulgarian, published by the municipal administration


?


Ardino

Rodopslo Ravnovesie, in Turkish and Bulgarian


?
Kırcali Gazetesi


?


Kırcali

Kircali Haber, Online news www.kircalihaber.com


1996-
Bulgar-Turk Haber Ajansi, Online news, www.bg-turk.com


?
Asil Túrk. 2009-01-01 16:35:00
Arda boylu sen Bulgaristan,da daha ilerki çikan gezete ve dergilerden baas ediyorsnuz. nerdeee $imdi devletimizin túrk temsilcileri túrk dilini ana diline çevirdiler o ilerki komunist rejimde,de iyi insanlar,da vardi. simdiki zamanin insanlari kendilerini daha demokratik górúyorlar. fakat kulaklari saar,lar atalarinin sózlerini kulaklari almiyor gózleri kór ne ileriyi górúyorlar nede arkalarini yalnizca kendi kafalarini dinliyorlar Bulgarlar akilli adamlar kendileri bizim yerimizde olsalardi 20 yilda 30çesit kanunlar alip ana yasaya kabullendirirlerdi biz túrkler ne yaptik ki ulusal milli
haklarimizi bile aldiramadik akilli insanlarimiz Túrkiyeye góç etmisler yaliz, Bulgarist, ler kalmisiz. BG ,da havtada 1. 2 saat túrkçe onu,da sonuncu ders saatinde veriyorsalar muallimleri diyorsa çocuklar okumaniz mecburen deyil bu gún cumadir ister kalin ister gidin o çocuk ne yapar haydi daskele bizi saliyorda bizneden okuyacagiz zaten biz túrk halkinin nekadar túkçesi var,da ógretmen ve yahut,ta muallim densin gerisini dúsún bir kere bakalim ileriye dogru ne ola bilir bizim hallerimiz.
Fatih 1453 2009-01-02 18:34:55
Türkan bebek yaşasaydı bu gün 23-24 yaşında genç bir kız olacaktı. Bir düşünün sevgili kardeşlerim, Türkan'ın annesi ve babası 23-24 yaşındaki genç kızları görünce nasıl bir acı hissediyor? Her gün her saniye bitmeyen bir acı. Anne baba olanlar bu acıyı çok iyi bilir. Evlat sevgisi ve acısı başka hiç bir şeye benzemez. Peki soruyorum bu soykırımı yapanlar ne ceza aldı? Çoğu hiç bir ceza almadı. Bunca acıya sebep olnalardan hesap soruldu mu? Hayır. Yaptıkları yanlarına kar kaldı. Bileşik Milletlerin "soykırım" tanımına göre bir topluğun geleneklerini, kültürünü, dilini yok etmek te soykırımdır. Peki bunun hesabı soruldu mu? Türkan bebeğe silah doğurultan caniye kim hesap soracak? Çok değerli siyasetçiler Türkan bebeğin vebali üzerinizdedir. Değerli Türk kardeşim ileride yeni Türkanlar şehit düşmemesi için:
1. diline sahip çık. Türkçe senin ana dilindir ondan vazgeçme. Her dili(lisanı) öğren ama ana dilinden vazgeçme. Seçmeli dersle türkçe öğrenmek zor. Bu düzenli ve zorunlu derslerde olmalı. Sen, Değerli Türkçe Öğretmeni Arkadaşım, bu dili çocuklara sevdir.
2.dinine sahip çık. Çağdaşlık adı altında sunulmaya çalışan zehiri yutma . Evet her tür yobazlıktan ve bağınazlıktan uzak duralım ama dinimizden taviz vermemeliyiz.
3.kültürüne ve ananelerine sahip çık. Özbenliğini yitirmiş bir topluluk yok olmaya, asimilasyona mahkümdur.
Büyük Atatürk'ün dediği gibi"İhtiyaç duyduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur"
Ercan Yusuf 2009-02-02 01:13:07
http://www.dailymotion.com/video/k5z9FCIbAHG1p1Tqkr


* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

GÜNCEL HABER

HAYDİ, HEPİMİZ DİLEKÇE VERELİM, ANA DİLİMİZİ GÜZEL BİLELİM!


ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]


KÖŞE YAZILARIOKUR HATTI
Değerli okuyucular, yaşadığınız bölgede gerçekleşen ve haber niteliği taşıyan bir olayı yazıp bize gönderin, sitede yayınlayalım. Yazılarınızı fotoğraflar ile birlikte şu e-maile gönderin:
e-mail: kircaalihaber@gmail.com


All Rights Reserved © 2006-2014    "SENİ MEDYA" FİRMASI   Webdesign