Bugün:
24 Nisan 2014
Anasayfa   Köşe yazısı   Ziyaretçi defteri Fotoğraf Galerisi   Arşiv   Künye RSS
Kırcaali Bulgaristan Balkanlar Dünya Kültür Eğitim Tarih Spor
KIRCAALİ HABER - BULGARİSTAN TÜRKLERİ’NİN SESİ

FİRMA REHBERİREKLAM
REKLAMLİNKLER

Radyo Kırcaali Haber
Kırcaali Belediyesi
Türk Kültür ve Sanat Derneği
Haber.bg
Ömer Lütfi Kültür Derneği
Kırcaalililer Derneği
Hak ve Özgürlükler Hareketi
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi
Kırcaali +
Dimitır Dimov Devlet Tiyatrosu
Kırcaali Tarih Müzesi
Kırcaali Valiliği
Mestanlı Zeybekler Sitesi

[devamı...]

           

En iyi görüntü için ekran
çözünürlüğü en az
1024x768 olmalıdır.
        HABER: Smolyan’da Pomaklarla ilgili uluslararası konferans düzenlendi
fes 2012-05-08 08:01:03
Türk prof. dğru söylemiş, pomaklar türktürler. Adet ve geneleklerin ayniliği dışında tarihimiz ortak ve yine ortak hatıramız var.

Slav diline yakın bir dil konuşmaları , her haliyle türk olan bu güzel insanları bulgar yapmaz. 1879, 1913, 1970 bulgarlar tarafından gerçekleştirilen hunhar pomak katlyamları dediklerimi kesin doğrulamaktadır.

Soruyorum: pomakların hatırasında türk katliyamıdiye bir şey var mı? Yok, ve olamaz. Uydurma filmlerle (kırvava svadba, vreme razdelo) böyle bir hatıra oluşturulmak istendi ancak cabaları beyhude oldu.

Gergi Markov denilen faşistin görüşleri pomakları bulgar yapmaz.
küçük doğan 2012-05-08 10:12:51
Evet doğru söylemiştir ancak eksik söylemiştir tezini destekleyecek bilgi ve donanıma sahip olmadığndan tartışma sonunda karşı taraf galib gelmiştir.Keşke konuyla ilgili uzmanlar toplantıya katılsaydıda smolyandaki kardeşlerimizin etnik kimlikleri konusunda kafaları bulanık kalmasaydı.Çünkü bu tür uluslararası toplantılar her zaman yapılamıyor.Ahmet GÜNŞEN hoca hayal kırıklığı yaratmıştır bence Enstütünün başında olmasıda bir talihsizliktir.
arda boylu 2012-05-08 13:26:28
24x7rodopi gazetesinda Smolyan yaani.Pasmakli daki
Pomak kardeslerle ilgiliuluslararasi Konferansa karsi Georgi Markovun.O Fasis-Populisçe davranisi Forumdaki 53 destekliyicisi bulunmus"4x7Rodop gazetesi karsi yorumlari listesinden siliyor bir bakiniz kardesler yaani, ya bizim gazetede ise 2 ya niye? baska bir çesit tartismalarda çesili yerlerden katilimci oluyor bu konuda neden yook nerde bizim Perperek papazikilikli dostumuz,Berk,Tosçalli, Kara Ibrahim Aga ve digerleriSoyleyi sizlerde bu Forumda pomaklarla ilgili bir seycikler soyleyiiin neden geçmis Tarihimizi bilmiyorsunuz da ondan konusamuyorsunuz.1300yillarindaMalaasyadan Anadoludan Daha Osmanlidan óncegeldik bu Rodoplara Akinciyiz biz Batitrakya Arnavutluk ve Makedonyada Bizler Oguz Túrkleri,PomakTúrkleri Kumanlar ve peçenekler yaani bizler taa Bulgarlardan 600 yillar óncesi bizler vaaridik bu topraklarda vaarolduk ve varoluyoruzda kardeslerim bunu iyi biliniz bulgarlar kendi yalanlarina kendi kanan insanlardir biliyorlar ki Turk nesiller artmakta bulgarlar azaliyor onlar kendileri sóylúyorlar bunu amaçlari pomaklara sayip çiksinlaar onlari kandirsinlar kendilerine tabi tutsunlar onlar boyle tutumuyle size sorun saade yemegi içmegi baska bir sey bunun içinde valla kiz kardesinizi ve bacinizi dahi satarsiniz sizden korkulur.
berk 2012-05-08 16:48:33
Pomaklar Bulgar da, Türk de, Yunan da değil sadece Pomaktır bu halkın etnik kökenlerine ilişkin geçmiş dönemde neredeyse kırıntı dahi yoktur, Pomakların kökenine ilişkin açıklamalar ülkelerin siyasi arka planlarına yönelik bilimle uzaktan yakından alakası olmayan iddiacıklardır, Ha günümüz de Pomakların bir bölümü İslam inancı dolayısıyla kendilerini Türk kimliği içinde diğer kısmı da dilsel ve kültürel ve etnik yakınlık dolayısıyla Bulgar kimliği içinde tanımlayabilir ama bunlar aidiyet kimliğidir ve etnik kökenle ilgili bağlantı ve realiteler değildir.

İlber Ortaylı - Bulgaristan Türkleri ve Pomaklar hakkında;

http://www.youtube.com/watch?v=BoGwsztz0AQ

Pomakların aidiyet ve kültür kimliği olarak kendilerini Türk kimliği içinde değerlendirdiğinden ama etnik kökenlerinin Türk olmayıp Slav olduğundan bahsediyor.

Macarlarla dahi birçok gelenek, dil, folklor, mitoloji, tarih, müzik parametrelerinde birçok ortak noktamız olmasına rağmen Pomaklarla bu paylaşımımız minimum seviyede dahi değildir ama kendilerini Türk kimliği içinde tanımlayanlarının başımızın üstünde yeri vardır, biline.
OĞUZ 2012-05-08 20:07:49
Berk, mantıklı bir adamsın.
fes 2012-05-10 00:22:20
İlber Ortaylı "türkten çok türktürler" diyor. Bence pomakların türk sayılması için bu yeterlidir.

Diğer taraftan Ortaylı pomak konusu üzerine çalışmamıştır ve söyledikleri tv program formatına uygun genel bilgilerdir. Dolayısıyla "Menşei bulgar olup da.." diye cümle kurması bilimsel bir tez sayılamaz.

Pomakların bulgar olduklarını dorulayan veriler türk olduklarını kanıtlayan verilerden çok daha fantastik, ipe sapa gelmez iddalardır.

Dahası;bulgarlar kendi tezlerini kabul ettirmek için defalarca devlet aygıtını harekete geçirmiş, katliamlar yapmışlardır.

Türklüğü kabul etmeleri için bir zorlama olmazken, bulgarlığı kabul etmeleri için hoyratça şiddet uygulanmaktadır.

Fark budur!
berk 2012-05-10 10:40:20
Ya bu Pomakların etnik kökeniyle ilgili Türk, Bulgar ve Yunanların dayandırdıkları bilimsel dayanak yani Pomakların etnosunu açıklamada dayanılan tarihsel döküman, antropolojik, etnolojik, dilbilim, folklorik alanlardaki bilgi ve belgeler ne ki yahu? Var mı? Gizli arşiv mi bunlar, kimse ortaya çıkarmıyor? Ben söyleyeyim kırıntı dahi yok ortalıkta!

Buna rağmen tüm taraflar bu muallak alanda elinde dehşet bilgi ve belgeler varmış gibi ''kesin'' çok bilmiş ağızdan efendim Pomaklar A'dır, B'dir diye atıp tutuyor tamam da bu sallamanın bilimsel dayanağı nedir arkadaş, politik çıkar ikiyüzlülüğü dışında?

Biz burada aidiyet kimliğinden bahsetmiyoruz zaten bir Pomak kendini Türk olarak, Japon olarak nasıl isterse tanımlar bu tartışma konusu değil, konu; konferansta'da olduğu gibi Pomakların etnik kökenleri ve tarihsel arka planlarıyla ilgili, kimse kendini üç buçuk yapmasın, Pomaklar kabak gibi ortada Slav bir halk hatta Bulgarlardan 10 kere daha Slavlar net şekilde.

İlber Ortaylı Osmanlı arşivlerini yalamış yutmuş ama nedense sözde konferansta ortaya konulan tezlerin dayanağı ile ilgili birşeye arşivlerde doğal olarak pek rastlamamış sanırım zaten olmayan şeye rastlanılması ihtimal dahilinde olmasa gerek. İlber Ortaylı'nın tanımı realitenin tanımıdır ha gerçek olduğu için, politik çıkar olarak ortaya konan sallamasyonlarla çelişir ve bu çelişki bazılarımızın hoşuna gitmeyebilir.

Pomaklar sadece Pomaktır, gerçek bu.


* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

GÜNCEL HABER

HAYDİ, HEPİMİZ DİLEKÇE VERELİM, ANA DİLİMİZİ GÜZEL BİLELİM!


ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]


KÖŞE YAZILARIOKUR HATTI
Değerli okuyucular, yaşadığınız bölgede gerçekleşen ve haber niteliği taşıyan bir olayı yazıp bize gönderin, sitede yayınlayalım. Yazılarınızı fotoğraflar ile birlikte şu e-maile gönderin:
e-mail: kircaalihaber@gmail.com


All Rights Reserved © 2006-2014    "SENİ MEDYA" FİRMASI   Webdesign