Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Smolyan Bölge Müftülüğü’nde 3. Yüksek İslam Eğitimlileri Bölge Görüşmesi yapıldı

Smolyan Bölge Müftülüğü’nde 3. Yüksek İslam Eğitimlileri Bölge Görüşmesi yapıldı

02 Nisan 2013

Smolyan Bölge Müftülüğü, Rudozem’de Merkez Cami’nin konferans salonunda Smolyan ilinden yüksek İslam eğitimlilerle üçüncü tartışma toplantısı düzenledi. 40’ı aşkın ilahiyatçının katıldığı etkinlikte Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı resmi konuk olarak hazır bulundu.

Görüşme “Smolyan Bölge Müftülüğü’nün Yönetimi ve Faaliyetinde Yüksek İslam Eğitimlilerin Rolü” başlığında geçti.

Forumun birinci bölümünde müftülükte sekreter Vahdi Bozov, 100 Yıl Smolyan Bölge Müftülüğü adlı sunumunda müftülüğün 1913 yılında kuruluşundan bu yana 100 yıllık tarihine kısa bir tarihsel bakış attı. Ardından Bölge Müftüsü Necmi Dıbov, müftülüğün son beş yılda idari, eğitim ve sosyal faaliyetini tanıtarak, İslam ilahiyatçıların faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde yer aldığını belirtti.

Forumun ikinci kısmı tartışma şeklinde geçti. İlahiyatçıların büyük bir bölümü tartışmaya müftülüğün istikrarı ve faaliyetlerin gelişiminde en büyük ölçüde faydalı olmak için paylaştıkları öneri ve fikirlerle katıldılar. Onlar, bölge hakkında tarihi bilgi içeren müftülüğün arşivi hazırlanması, broşür, konferans notları ve kitaplarla elektronik kütüphane hazırlanması, İslam ilahiyatçılarının akademik yükselmesi, dini kitapların çevirtilip, redakte edilmesi, incelemelere başlanıp akademik çalışmaların yazılması, çocuk ve gençlerle yenilikçi faaliyet yapılmasına ilişkin önerilerde bulundular.

Başmüftü de katılımcıların yönelttiği birçok soruyu cevaplayarak, tartışmada aktif olarak yer aldı. Dr. Hacı, ilahiyatçıların İslam dininin öğretilmesi ve esasının izahına ilişkin taşıdıkları kişisel sorumluluğa yönelik samimi tavsiyelerde bulundu. Başmüftü, Smolyan bölgesindeki İslam ilahiyatçılarının aktif din faaliyetinden duyduğu memnuniyeti de ifade etti. Sayın Mustafa Hacı, ilahiyatçılara İslam dinine karşı ilginin arttırılması ve onun Müslümanlarla Bulgar toplumu tarafından daha iyi anlaşılması için daha iyi anlatılması konusunda özellikle ülkede diğer bölgelerle dayanışma göstermelerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Forumu Bölge Müftüsü kapattı. Sayın Dıbov, katılımcılara aktif oldukları için teşekkür etti ve gelecek 9. Yüksek İslam Eğitimlileri Ulusal Görüşmesi’ne katılmaları çağrısında bulundu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS