Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali ili için Bölgesel Su Temini ve Kanalizasyon Master Planı hazırlanıyor

Kırcaali ili için Bölgesel Su Temini ve Kanalizasyon Master Planı hazırlanıyor

04 Nisan 2013

Bugün Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova’nın yönetiminde yapılan çalışma toplantısında Kırcaali ili için Bölgesel Su Temini ve Kanalizasyon Master Planı hazırlanması ele alındı.

Master Planı’nın hazırlanması Bulgar ve Fransız şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum tarafından yapılacak. Girişim Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanlığı ile Dünya Bankası’na ait.

Toplantıda belediye temsilcileri, Su ve Kanalizasyon Şirketi yöneticisi ve konsorsiyumdan bir ekip yer aldı. Güney Merkezi Bölgesi için proje yöneticisi Loran Fan, su ve kanalizasyon planlarıyla sektörde Avrupa standartlarının uygulamaya geçirilmesi, tüketicilerin gereksinimlerinin belirlenmesi, teknik çözümler bulunması ve fiyat biçilmesi amaçlandığını açıkladı. Bunun gereken yatırım ve uygulama programının planlanmasıyla olacağı anlaşıldı.

Su temini ve kanalizasyona ilişkin bölgesel master planları ülke genelinde yeknesaklık sağlamak için Sofya olmaksızın tüm illerde hazırlanacak. Planlar 2 binden fazla eşdeğer kişiye sahip en büyük kentsel aglomerasyonlar odaklanacaklar. İlde Kırcaali, Momçilgrad, Cebel, Krumovgrad, Ardino ve Benkovski köyü söz konusu oluyor.

Toplantıda bölgedeki tüm yerleşim yerlerinden ancak yarısına Su ve Kanalizasyon şirketinin hizmet verdiğini, yüzde 40’nın ise kanalizasyon sistemine sahip olmadığı rapor edildi. Su kaybı açısından da bölgenin ülke için ortalama seviyenin altında olduğu kaydedildi. Su ve kanalizasyon ağında eksiklikler arasında atıksu arıtma tesislerinin bulunmaması, çok eskimiş bir kanalizasyon sistemi ve şiddetli yağmur yağışları sırasında aşırı yüklenen küçük çaplı borular belirtildi.

Şu anda Kırcaali ve Momçilgrad belediyelerinin atıksu arıtma tesisleri kurulmasına ilişkin projeleri mevcut. Kısa vadede diğer belediyelerin de atıksu arıtma tesisi projeleri olması öngörülüyor. Çünkü atıksuların nehir ve derelere boşaltılması kirletme riski taşıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS