Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
102 yaşındaki Hasibe Mehmed: “Birlik ve beraberliğinizi koruyun”

102 yaşındaki Hasibe Mehmed: “Birlik ve beraberliğinizi koruyun”

12 Nisan 2013

Tam 102 yaşında olan Hasibe Halil Mehmed Nine, 12 Temmuz 1911 yılında Paşmaklı’nın (Smolyan) Atlar Köyü’nde ( Dve Topoli ) dünyaya gelmiş. Şuan Stanimaka`da ( Asenovgrad ) küçük bir apartman dairesinde kızıyla beraber yaşamını sürdürmekte. 2011 yılında Bulgaristan Cumhurbaşkanı tarafından yazılı 100 yaş tebriki gelmiş. Bizde kendisini elini öpmek, halini hatırını sormak ve hayatından kesitler dinlemek için ziyarete gittik.

Sevinçle karşıladı bizi, insana hasret Hasibe Nine. Yaşına rağmen gayet dinç ve sağlıklı gördük onu. İçeriye buyur ediyor bizi, içten misafirperverliğiyle. Hal hatır sorup, muhabbete başlıyoruz. Şimdiki halinden ve zamandan çok memnun olduğunu söylüyor. Kıt kanaat geçiniyor ama özlem duyduğu lüks hayat veya başka bir şey değil, 100 leva olan emeklik maaşına bile, ‘’Allah’a şükür, paramı da her ay alıyorum ama tek sıkıntım yalnız hiç zaman geçmiyor ’’ diyor.

‘’Sağlığın nasıl Nineciğim?’’ sorusuna ‘’Çok şükür hiç ağrım sıkıntım yok. Sadece geçen sene düştüğüm için bacağım ağrıyor, o yüzden eskisi gibi gezemiyorum’’ diyor.

Muhabbet muhabbeti açıyor. Durmaksızın hikayeler anlatılıyor. Konu eskilere gidiyor.
Bir asır yaşamış ninemiz, birikimi 2 asra yayılan hasret, acı ve sevinçlerle dolu tarihi bir yolculuğa sürüklüyor bizi hiç farkında olmadan, heyecanlı anlatımıyla Hasibe Ninemiz;

- Hasibe Nine çocukluğunu anlatır mısın bize?

- Biz 5 kız çocuğuyduk kızanım. Ben ortancaydım. O zamanlar babamın tek isteği erkek bir evlatmış. Bir gün Allah babama ikiz erkek nasip etmiş. Doğumevinden babamın yanına, tarlaya müjdeci göndermişler. Müjdeci babama “erkek evladın oldu, hem de bir değil iki tane” demiş. Babam haberi duyunca çok sevinmiş. Müjdeci doğumevine geri döndüğünde ikiz evlatların öldüğünü öğrenmiş. Babamın büyük sevincine şahit olan müjdeci, babama ölüm haberini söylemeye ağlayarak gitmiş. Babam bu habere çok üzülmüş ve isyan etmiş. Dedem babama ‘ Oğlum böyle konuşma, evlat evlattır, Allah’ın gücüne gider ‘’ demiş.

-Peki, geçiminizi nasıl sağlardınız?

-Fakirlik zamanları olduğu için iş yoktu, para yoktu. Babam İskeçe’ye çalışmaya giderdi. Orada çalışıp bize para gönderirdi. Biz bu zamanlarda, fasulye kabuklarını kurutur, öğütür, ekmek yapardık.

-Kaç yaşında evlendiniz?

-Ben 14 yaşında evlendim. Küçücüktüm. Daha şalvarımı bile annem bağlardı. Annem hiç istemedi evlenmemi. Ama babam kısmetim çıkınca evlenmemi istedi. Kocamı daha önce hiç görmemiştim. Beni Kurban Bayramına 19 gün varken istemeye geldiler. O zamanlar gelinlik yoktu. Benim sırtıma bir entari, altıma bir şalvar, ayaklarıma kundura giydirdiler. Kocam fes takmıştı. Katıra bindirip götürmüşlerdi beni. Kayınpederim bana ‘‘Sana altın almamızı ister misin, eğer istersen bizim katırı satacağız’’ demişti. İstemedim altın, sattırmadım katırı. Tabi o zamanlar mal varlığı yok, para yok, iş yok.

İnsanlar kendi ekini ekip, giyiyorlar. Kırcaali’nin Susuz Köyü’ne ( Bezvodno ) gelin gittim. Kocamla hep iyi geçindik. Bana çok iyi bakardı. Ben de onu sevdim. Adı Aziz idi, 1952 senesinde göçtü gitti. Beş çocuğumu tek başıma büyüttüm. Yıllarca tütün işledim.

Torununun torununu gören Hasibe Nine yaşadığı küçük odasında anılarını anlatırken 100 yıl boyunca birikmiş hikâyeleri tekrar canlanıverdi.’’ Biz açlık, kıtlık ve cehaletin hüküm sürdüğü bir zamanda yaşadık ama bizim analarımız babalarımız neler görmüş, neler yaşamış’’ diye sözüne devam eden Hasibe Ninemiz bizi babasının Balkan muharebesi olaylarına taşıyor. Babasının İskeçe’ye kadar uzanan ekmek davasını ağzımız açık dinlerken söz dedesinden açılıyor ve hikayeler Osmanlı sonrasına kadar uzanıveriyor.

-Nineciğim Türkiye’ye hiç gittiniz mi?

-Ben hiç gitmedim, görmedim Türkiye’yi. Çok istedik ama kısmet olmadı. Hep burnumuzda tütedi memleket hasreti. Artık halim yok kızanım. Siz beni ziyaret ettikçe ben gitmiş görmüş kadar oldum evladım. Ama ben çocukken söylemişlerdi, derelik bir memleketmiş. Bana böyle anlatıldı kızanım, hep böyle bildim.

- Kırcaali Haber Gazetesi aracılığı ile gençlere söylemek istedikleriniz nelerdir?

-Okuyun, çalışın, kendinize hep iyi bakın. Dalaşmadan güzel güzel geçinin. Birlik ve beraberliğinizi koruyun. Dilinize, dininize, bayramlarınıza, gelenek ve göreneklerinize sahip çıkın, koruyun, unutmayın. Akrabalık bitmesin. Birbirinizi ziyaret edin. Ziyaret ibadettir.

Uzun muhabbetimizin ardından gitme vakti geliyor. Yılları devirip o zamanı yaşayanından dinlemenin tadı ne kadar damağımızda kalsa da Ninemize tekrar o pamuk ellerinden öpmeye geleceğimizin sözünü vererek yanından ayrılıyoruz. Hiçbir kitabın veya belgeselin bu tadı yakalayamayacağını bilerek böyle değerlerimizin kıymetini görmenin huzuruyla bir sonraki ziyaretimizi şimdiden iple çekiyoruz.

Söyleşi: Fahriye MURAD – TÜRKSAD Filibe Şubesi Başkanı

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


İlyas MUTLU-BURSA 2013-04-12 12:51:33
EVET ninemizin dediği gibi---BİRLİK VE BERABERLİKTEN GÜÇ DOĞAR.
Lütfen unutmayalım bu sözleri.
turk. 2013-04-12 13:09:46
Bakiniz koca bir Aasir geçirmiz ninecigimizden bir órnek alalim kardeslerim Tami tamina 101 yilin canli sahidi bize Birlik ve beraaberligimizden, Geçmisimizden Irk ve Aadetlerimizden,Gelenegimizden,Diini Ibadetlerimiz ve Bayramlarimizdan Yuce Atalarimizin geçmisleri ve Gúzel Túrkçemizden bahsediyorsa Biz Gençler bu durumdaO 101 yillik Çinar agaci gibi yeseren ve iste bu gúnlere kadar dayanan Nineciklerimizim Ilhaam kaynaklari olmaliyiz ve bize duseni en búyúk ve en cidii Onursal hakkimizla degerlendirip koruma altina almaliyiiz,Birlik Birlik ve beraberlikten baska yolumuz yoktur kardeslerim.Allah Túrkú korusun ve yúceltsin Amiin.
Perperek Der ki... 2013-04-12 22:05:33
Çok güzel bir resim olmuş, üç nesil yan yana. Geçenlerde de kendi akrabalarımda benzer bir resme şahit olmuştum, 80'li, 60'lı, 30'lu ve 10'lu yaşlarında kadınlar aynı evde hayata beraber tutunmuşlardı. Ninelerimizin, annelerimizin, bacılarımızın güçlü kadınlar olmaları gurur verici!
ALI HASAN 2013-04-12 22:16:06
Nineyi unutmayanlar ,unutturtmayip bize ninenin bildiklerini aktaranlar saolsun.Gecmisini bilmeyen ,gelecegini goremez,Ninemizin dedigi gibi, birlik beraberligimizi koruyalim,nerden geldimizi hic unutmayalim,ancak oyle basarili olabiliriz,Tesekkurler Fahrie hanim.
Eski Toprak 2013-04-13 23:32:14
Bulgaristanda farklı yönetimleri görmüş saygıdeğer ninemize uzun ömürler dilerim
rodoplu 2013-04-15 17:15:38
Tebrikler Fahriye Hanım. Başarılarınızın devamanı diliyorum.
rakif yıldız balıkesir 2013-04-15 23:33:35
sevgili fahriye hanım bizlere böyle bir anamızı hatırlattığın tanıttığın için sağ ol.duğalarına aynen katıllıyorum.böyle büyükleri ziyaret etmeye ,duğalarını almaya devam edelim.yazıların devamını dilerim.
sevinç ibrahim istanbuldan 2013-04-16 00:10:32
Sağ olun sevgili fahriye hanım benim ninemi ziyaret etiniz için ben çok memnun oldum, ben Sevinç torunlarından biriyim İstanbuldan. Başarıların devamını dilerin
ercan altınel 2013-04-16 21:27:03
fahriye hanım çok teşekkürler.yaptığınız söyleşi çok özgün ve son zamanların en anlamlı haberi olmuş,türkiyedeki gündemle çok alakalı mesajlar vermiş ninem.birlik ve beraberlik vurgusu yapmış,hasibe nine babamın anneannesi olur.koca nineme allah sağlıklı uzun ömür versin.
nurcan şafak-Kocaeli/TÜRKİYE 2013-04-17 21:40:23
teşekkürler fahriye hanım benim pamuk ninemi ziyaret etmişsiniz allah ona sağlıklı ve uzun ömür versin size de mesleki hayatınızda başarılar
HAKİKİ KIRCAALİLİ 2013-05-10 10:40:03
TEŞEKKÜRLER GÜZEL NİNEM... ALLAH SİZE VE SİZİN GİBİ TÜRKLERE SAĞLIKLI UZUN ÖMÜRLER VERSİN...
Cevat seyitoğlu 2013-05-12 12:13:17
Sagol fahriye nine seningibi birisinin nasiyatlarına her zaman ihtiyacımız var inşalah bizim halkımız sizleri dinler ve sizingibi insanlara layık olur alah size daha uzun ve sağılıklı ömür versin

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS