Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan'da Türk ve Müslümanların Avrupa'ya Entegrasyonu Tartışıldı

Bulgaristan'da Türk ve Müslümanların Avrupa'ya Entegrasyonu Tartışıldı

25 Nisan 2013

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da "Kırmızı Ev" kültür kulübünde Avrupa'da Türk ve Müslümanların entegrasyon sorunları tartışıldı.

Kültürel Etkileşim Derneği adlı sivil toplum örgütünün organizasyonunda "DeğerlerAvrupa'sında Avrupalı Türkler ve Müslümanların konumu, göçmenlikten yurttaşlığa geçiş sürecindeki sancılar" konulu konferans düzenlendi.

Konferansa konuşmacı olarak davet edilen Toplumsal Bütünlük için Avrupalı Müslümanlar İnisiyatifi (EMİSCO) Sözcüsü Veysel Filiz, "Avrupa'da ırkçılık, yabancı düşmanlığı, nefret fenomeni normalleşiyor ve kurumsallaşıyor" dedi.

Filiz, şöyle konuştu:
"Avrupa'da Müslüman ülkelerinden özellikle 60'larda, 70'lerde var olan işçi göçü, gurbetçiler, bir gün geldikleri ülkelere dönecekleri düşünüldüğü dönemlerde, aslında çok problem yoktu. O grupların işlerine çok fazla karışılmadan normal yaşam hakkı tanınıyordu. Ancak 50 sene sonra görüldü ki bu gruplar orada kalmışlar, yerleşmişler, ev satın almışlar, çocukları tamamen oralı olmuş, mezarlıklarda yer edinmişler ve birçoğu kesin dönüşü düşünmüyorlar. Dolayısıyla bugün 20 milyona yakın Müslüman göçmenlikten yurttaşlığa geçmiş ve Avrupa'da yerleşmiş."

Filiz, "Görünür, kalıcı bir Müslüman kitle, temelini bir Hristiyan–Yahudi kültüründen alan bir Avrupa'nın içinde, bölgeyi belki de kalıcı şekilde değiştirecek bir dinamik sağlayarak orada ortaya birden çıkmış oldu" dedi.

Avrupa'da ırkçı liderlerin medeniyetler çatışmasını başlatmak üzere bir ideoloji yaratmaya çalıştığını ifade eden Filiz'e göre, homojen olmayan Müslüman topluluğu, iyi organize olmadığı için kendi içine kapanık bir hayat sürdürüp bu eylemlere karşı dinamikleri üretememiş.

Avrupa'da yaşayan Türk ve Müslümanların entegrasyon sürecinde her iki tarafın çaba göstermesi gerektiğini savunan Filiz, "Strasbourg'da Kayserili çok. Biz de diyoruz ki Kayseri'yi sevdiğiniz kadar Strasbourg'u sevmezseniz bizim buradaki dahil edilme sürecini başaramayız" diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS