Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Ağustos 2020
HABERLER » Dünya
Bulgaristan İşbirliğiyle Turizm Canlandırılacak

Bulgaristan İşbirliğiyle Turizm Canlandırılacak

04 Mayıs 2013

Bulgaristan Bilgi ve Doğayı Koruma Vakfı'ndan gelen uzmanlar Küre Dağları Milli Parkı'nda çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulundu. Gezi sonrası yapılan toplantıda turizmle ilgili sıkıntıların ortadan kaldırılması ve Kastamonu turizminin canlandırılması için yapılabilecek işbirliği çalışmaları masaya yatırıldı.

Anna Lindh Avrupa–Akdeniz Kültürler arası diyalog vakfının finanse ettiği 'İstikrarlı Bir Gelişim Adına İnsanlar Arasındaki Kültürel ve Dini Farklılıkları Anlama ve Öğrenme Projesi' kapsamında Küre Dağları Milli Parkı ve yakın çevresinde incelemede bulunan heyet üyeleri Svetlana Aladjem, Dimitrina Tzekova ve İvaylo Tzekov, Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş'ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda işbirliği imkanları görüşüldü. Proje amacını ekoturizmi ekonomik bir faaliyet olarak destekleyerek Avrupa –Akdeniz bölgesinden olan insanları yakınlaştırmak olarak özetleyen Svetlana Aladjem, Küre Dağları Milli Parkı ve yakın çevresine yapmış oldukları ziyaretin amacını turizmle ilgilenen ve bu konuda faaliyet gösteren işletmecilerin sorunları, ihtiyaçları ve karşılaşılan güçlüklerin çözümünde karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımına yönelik işbirliklerini geliştirmek olarak ifade etti. Karşılıklı işbirliği ve diyalogu başlatmak amacıyla işletmeci, sivil toplum yerel yönetim, kamu kuruluşu ve yöre halkından oluşan 10 kişilik bir grubu haziran ayında öğrenme ve deneyim paylaşım amaçlı Bulgaristan'a davet eden Svetlana Aladjem, davet edilen grubun PAN Park'a üye olan Bulgaristan'daki milli parkları ziyaret ederek milli park müdürlükleri, ekolojik turizm yapan turizm girişimcileri, yerel yöneticiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geleceklerini belirtti.

Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş da, Küre Dağları Milli Parkı ve yakın çevresinin doğal ve kültürel yönden sahip olduğu zenginliği sürdürülebilir turizm faaliyetleriyle faydaya dönüştürmenin ve yöre insanının kazanç elde etmesinin önemli olduğunu söyledi. Bektaş, mevcut çalışmaların özellikle pansiyon, konak ve tesislerin turizm faaliyetlerinden kazanç elde etmeleri ve başarılı olmaları gerektiğini vurguladı. Küre Dağları Milli Parkı Kastamonu bölümünde Kastamonu Valiliği ve özel teşebbüs eliyle önemli çalışmaların yapıldığı ve bu çalışmaların önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini belirten Erdoğan Bektaş, Bulgaristan'dan gelen heyetin ziyaret sonrası ortaya koyacakları işbirliği imkanlarına destek vereceklerini belirtti.

Küre Dağları Ekoturizm Derneği ev sahipliğinde ve projenin Türkiye temsilcisi Dr. İsmail Menteş'in organizasyonunda gerçekleştirilen toplantıda Azdavay Kaymakamı Osman Doğramacı, Ulus Kaymakamı Ali Fuat Atik, Azdavay Belediye Başkanı O. Nuri Civelek, Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden Nihan Yenilmez Arpa ve Neşe Ersöz, Ilgaz Dağı Milli Park Müdürü İrem Sağlam Fide başta olmak üzere çok sayıda katılımcı hazır bulundu.

Kaynak: İHA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 014
-Aktif Vaka Sayısı:5 205
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:297
-Toplam Vefat Sayısı:435
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS