Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
HÖH Başkanı Lütfi Mestan: “GERB partisini desteklememiz mümkün değil”

HÖH Başkanı Lütfi Mestan: “GERB partisini desteklememiz mümkün değil”

13 Mayıs 2013

Dün gece Hak ve Özgürlükleri Hareketi’nin (HÖH) Genel Seçimlerden sonra Milli Kültür Sarayı’nda verdiği basın toplantısında partinin Genel Başkanı Lütfi Mestan, “Kuruluşundan bu yana partimiz en büyük zorluğu atlattı. Çünkü 1997 yılından bu yana seçimlere muhalif parti olarak katılmamızın dışında her şeyden önce HÖH’nin 42. Halk Meclisi’nde ne ölçüde ağırlığı olacağı, muhalif parti veya ülkenin istikrarlı yönetim formülü bulunmasında etkili olan parti statüsüne mi sahip olacağı sorusu ortaya atıldı, fakat her şeyden önce bizim kimliğimiz hedef alındı” diye ileri sürdü.

Sayın Mestan, “Bundan yaklaşık 24 yıl once biz değerlerimizi seçtik, etnik parti olarak değil de, laik, ulusal liberal ve demokratik parti olmayı seçtik. Biz zorlu bir yolda yürümeyi seçtik, zorlu, fakat doğru bir yol” dedi.

Lütfi Mestan, “HÖH partisinin seçimlerde elde ettiği sonuç, ülkenin ağır, sadece sosyal ve ekonomik krizden değil, bu akşam olanlardan (protestolardan) görüldüğü gibi siyasi krizden çıkış yolu bulmak için son derece ciddi bir sorumluluk almamızı gerektiriyor. Biz, bu krizin hızlı bir şekilde devlet krizi haline gelmesini engellemek zorundayız” diye kaydetti.

HÖH Başkanı, “Bu seçimlerde HÖH ile ilgili iki efsaneye son vermiş olmamız lazım” diyerek HÖH partisinin artık etnik bir parti olarak kabul edilmediğini söyledi. O, partideki Hıristiyanlar ve Müslümanların eşit olduklarını vurguladı.

Sayın Mestan, “Bu seçimlerde HÖH partisinin siyasi parti olarak ağırlığının Kırcaali’ye gelen otobüslere bağlı olduğuna dair yaşatılan bir efsaneyi artık ortadan kaldırmış olmamız lazım. Çünkü bu seçimlerde Kırcaali’ye gelen otobüsler yoktu. Otobüslerin olmayışı HÖH partisinin siyasi ağırlığını azaltmadı, tam aksine herhalde nihai sonuçlar HÖH partisinin ağırlığını yükseldiğini işaret edecek” diye ileri sürdü.

Parti Başkanı, “HÖH partisi geniş çaplı siyasi uzlaşmaya varılması sürecinde zorluk yaratmayacak, tam tersi kolaylık yaratacak. Fakat biz uzlaşma ile anlaşma sözcükleri arasında belli başlı farklı anlam olduğunun farkındayız. Uzlaşmaya hazırız, anlaşma olması mümkün değil. Fakat GERB partisinin katılımıyla herhangi bir yönetim formülüne gidilmesinin sadece HÖH partisinin seçmenlerinden değil, tüm Bulgaristan halkı tarafından da bir anlaşma süreci olarak algılanacağından eminiz. Bundan dolayı GERB partisini desteklememiz mümkün değil. GERB nihai seçim sonuçlarından sonra birinci siyasi güç olarak ortaya çıksa bile bu olamaz” diye açıklama yaptı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


ali baba 2013-05-14 08:13:55
Sayın Mestan siz değil seçmenin istediği olur.Seçmen bu seçimlerde Gerb +BSP hükümeti kurulmasını talep etmiştrir.Bu şekilde devam ederseniz sonunuz SDS gibi olur.Allah size zihin açıklığı versin.
Hikmet Efendi 2013-05-14 11:05:28
HÖH partisinin başarısını kutluyorum. Yeni başarılar dilerken, son yıl içinde Kırcaali Haber'de görüş beyan eden, eleştiride bulunan ya da yorum yapan tüm atkadarşara da teşekürlerimi sunarım. Yazdığınız her satır çok değerliydi.

Eleştirinin eleştirisinden gerçeklerin ortaya çıktığını gördünüz. HÖH partimizin kuru dalları kesilince ve yapraklarındaki böcekler ilaçlanınca herkesin yüzü gülmeye başladı. HÖH ağacı bu bahar yeniden ıhmaya başladı.

Büyük gerçeklerin atılımları olumsuzlamanın olumsuzlamasından doğar diye daha önce de yazmıştım. Oluyor işte. Bu bizde de mümkün. Ne güzel değil mi! HÖH yanına iki kardeş parti dikilmesi ve onların da seçimlere katılması da iyi oldu. Değişik bakış açılarını görenler doğru yola yönelir. Şimdi de öyle oldu. Varlığımızı yaşatma mücadelemizde coğulculuk ve tolerans kültürü böyle gelişecek. Herkesin gayretleri kutlamaya değer. Bölünmeyelim, "dağılmayalım" "yapmayın yara alırız değenlerin haklı olduğunu biz ilk baştan biliyorduk. Haklıydılar, ama kuru dalların kesilmesi ve ağıcın ilaçlanması kaçınılmazdı. Feryat ettiğiniz için sizi kutluyorum.

Şimdi yine düşünmeye başlayalım: BSP - HÖH - Ataka koalisyonu görülüyor. Belki bazılarınız bu "delirmiş deyebilir" Unutmayalım, politikada herşey mümkündür. Ne pahasına olursa olsun iktidar olmak son hedef olmasa da, amaç iktidar basamağından tırmanmaktır. Ataka kadrolarını değiştirmiştir. Bizim vazifemiz onun değer yargılarını, görüş açılarını değiştirmemizdir. Ve bunu bizim kuşak mutlaka yapmalıdır. Irkçı ve koyu milliyetçi Türk düşmanlarının iğneli dil ve tavırlarını BSP törpüleyebilir yeni görüşmelerde. Aşırı ve orta sağ ve sol politika birçpk defa koalisyonda buluşmuştur. Lütfen tüm görüşmelere açık olunsun ve iktidara 4. kez yükselme olanakları budanmasın. Başarı dilerim.

Hikmet Efendi.
ali soydaş 2013-09-24 20:39:43
sayın başkanım Durhan gibi soysuzları aranızda barındırırsanız bizlerden destek beklemeyin.bu soysuzun kendi çevresinde yaptıgı pislikleri araştırın neden her geçen gün kan kaybına ugradıgınızı ögrenirsiniz. lütfen rica edeyorum. saygılarımla

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS