Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
Yeni Hükümet’te HÖH’ten 3 Bakan

Yeni Hükümet’te HÖH’ten 3 Bakan

29 Mayıs 2013

Bulgaristan parlamentosu Plamen Oreşarski hükümetini onayladı. Yaklaşık 5 saat süren tartışmalar sonrası Oreşararski'nin sunduğu kabine güvenoyu aldı.

Başbakan oylamasında 217 milletvekili oy kullanırken GERB partisi 97 kişiyle 'hayır', Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) toplam 120 milletvekiliyle 'evet' dedi. Milliyetçi 'Ataka' partisi ise oy kullanmadı. Kabine ise 119 'evet', 98 'hayır' oyu ile kabul edildi.

Oturumun başında karar yeter sayısı için HÖH ve BSP haricinde bir milletvekilinin daha Genel Kurul'a girmesi gerekiyordu. Milliyetçi Ataka partisi Başkanı Volen Siderov, yoklamada yer alarak güven oylamasının yapılmasını sağladığını açıkladı. Milli sorumluluk duygusuyla hareket ettiğini belirten Siderov, kabineye muhalif olduğunu ve gelecekte de tavrını değiştirmeyeceğini belirtti.

Eski Başbakan Boyko Borisov, Ataka'yı da içine alan üçlü bir koalisyonun söz konusu olduğunu öne sürdü. BSP lideri Stanişev'e seslenen Borisov, kendisinden talep edildiği takdirde yeni hükümetin kurulması için destek vermek istediğini, fakat bunun yapılmadığını belirti. Mali istikrarsızlık döneminde başbakan olmanın çok zor olduğunu aktaran Borisov, "Bir hükümetin kurulması, hiç yoktan iyidir. Ataka ve HÖH birbirlerine yararı olan oluşumlardır. Aralarında bağlantı söz konusu." diye konuştu.

HÖH lideri Lütvi Mestan ise Oreşarski hükümetini destekleyeceklerini belirterek, yarın tekrar seçime gidilmesinden daha tehlikeli bir senaryo olmadığını aktardı. Bulgaristan'ın istikrarı ve Avrupai gelişmesinin hiçbir şeyden daha değerli olamayacağını vurgulayan Mestan, yeni hükümet üyelerine seslenerek, "100 gün değil, 100 saniye toleransı bile size çok görecekler. Sayın Oreşarski, sizden mucizevi kararlar beklenmeyecek, mesihler tarihte kaldı. Bu yüzden insanlar sizden reel adımlar bekleyecek." dedi.

Plamen Oreşarski, hükümet dönemi sonunda belki zengin olmayacaklarını, fakat amaçlarının her vatandaşın ümit ışığını görüp, kendi refahı için çalışarak toplumun refahını da yükseltebileceklerini anlamaları olduğunu belirtti. Bir iki hafta tolerans isteyen Oreşarski, "Daha sonra her bir bakanın kendi hedeflerini açıklamalarını rica edeceğim. Görev kolay değil, fakat önemli olan gidişatın değiştirilmesidir." dedi.

HÖH'ten 3 Bakan

Hak ve Özgürlükler Hareketi, hükümette 3 ismi bakan olarak bulunduracak. Çalışma ve Sosyal Bakanı Hasan Ademov, Gençlik ve Spor Bakanı Mariyana Bençeva, Çevre Bakanı İskra Mihaylova kabinede yer alacak.

1953 yılı İsperih doğumlu Ademov, son 4 dönemde mecliste milletvekili olarak yer aldı. Kendisi aynı zamanda bakanlar kurulundaki en yaşlı isim olarak göze çarpıyor.

Plamen Oreşarski kimdir?

1960 doğumlu olan Plemen Oreşarski mali uzman olarak siyasete atıldı. 1997-2001 döneminde Demoktrat Güçler Birliği hükümetinde maliye bakan yardımcılığını yaptı. 2005'te üçlü koalisyon hükmetinde maliye bakanı oldu. Oreşarski, evli ve bir çocuk babası.

Kaynak: CIHAN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2013-05-29 18:45:01
Hükümetin bu kadar kolay kurulmuş olması çok ilginç. Derin avrupa devreye mi girdi ne oldu, ileride ortaya çıkar. Milliyetçi bulgar kamuoyu rahatsız olmasın diye kabineye tek bir türk alınması tasarımın iyi yapıldığının bir göstergesidir.

Dps yapıcı görünmek kaygısıyla kabinede az temsile rıza göstermiş, gerileyerek daha mütevazi bir pozisyonu kabullenmiş görünüyor. Türklerin çıkarları açısından doğru mudur bu, yaşayıp göreceğiz. İnsanın kafasında, "Borisov hükümetinde göstermelik türk isimli bir bakan zaten vardı, değişen ne", sorusu istemiyerek de olsa oluşuyor.
ali baba 2013-05-29 21:53:17
Enteresan bir durum kasap ile kuzu ayni sofraya oturmuş. Ülkesinden kendi vatandaşlarını kovan parti ile hükümet kurmak Mestan abimizin işi gibi görünüyor.Hayırlara vesile olsun.Bunu seçmene nasıl izah ederler bilmem.
Demokrasi 2013-05-30 01:27:40
Turkiye cumhuriyeti Bulgaristan cumhuriyetinden daha Demokratik bence ,her alanda Kurt asilli bakan var ama Bulgaristan halya bunu yasayamamis ve örenemiyor
fes 2013-05-30 07:24:19
Kasap ile kuzu aynı sofraya oturma diye bir şey yok Ali baba, yorumun fazla abartılı olmuş. Bsp İle Bkp'nin kökleri Buzluca'ya dayanır, ama aralarında fark çok büyüktür. Bsp kesinlikle lLeninist bir parti değildir.

Olup bitenleri seçmene izah etmek gerekmez; çünkü partinin iktidarda olması seçmenin çıkarınadır. Ben kimseyle koalisyona gitmrm diye kestirip atsaydı seçmenin neyine yararı olurdu, bir düşünmek lazım.
seçil 2013-05-30 07:44:08
abd ve AB'den büyük baskı yemiş bir siyaset, almanya korkusundan hemen kuruldu. Yazıık
fes 2013-05-30 08:03:10
Niye yazık ki, kurulmasaydı hükümet millete ne yararı olacaktı? Fakir ülkenin yeniden seçime gitmesi, belirsizliğin sürmesi halka zarar vermez miydi?
Hikmet Efendi 2013-05-30 10:16:54
Hükümette olmak politik hedeftir. HÖH'ün kuruluş ve varolma amacıdır.
Azınlıkların kiminle ortaklık kuracağını önceden kestirmek çok zordur. Dikkati üretine toplayan nokra, HÖH/DPS'nin ortaklık dışı kalma olasılığının gündeme alınmış olmasıydı. GERB davet bekliyordu. B. Borisov'un konuşması da buna işaret ediyor.

Aslinda geçen yüzyılın Bg. politik didişme tarihi geniş ve dar sosyalistlerin ayrışım ve birbirine yaklaşma tarihidir. B. Borisov'un başını çektiği kanadının polis, miliş, subay, dobrovolebn otryad tayfasını birleştirdiği dikkate alınırsa, bu akımın bütünüyle iktidarda olmaya can attiği görülüyor. Daha derin bakılırsa, Bg'de bulgarlaştırma işindeki başı çeken ve itici-icracı olan kanat, bugünkü GERB'cilerin kanadıdır. Tabii ATAKA ve Skat tayfası bu işte çok azılıydı.

Hükümete başarılar dilerken, politik kadroların gözlerini gört açmalarını ve 2009'da iktidar ve seçim kaybına uğramalarına neden olan acı olayları bir daha yaşatmamalarını yürekten dilerim. BSP ile anlaştıkça uzlaşma ve işbirliği parametreleri genişleyecektir görüşündeyim.

Ataka'nın tavrına gelince, BSP'li ve GERP'li kadroların ezici çoğunluğu fırsat bulunca Atakacı sürüsüne katılmaya hemen hazır durumdadır. Sosanlar aslında fırsat kolluyor ve sırada bekliyor. Skatçıların daha da azgın alevlenmesi ve politik sahnede giderek sivrilmeleri bekleniyor. Bu bizim için tehlikeli olabilir.
Skata karşı bir TV ve radyo yanı başlatmak kaçınılmazdır. Günlük ve haftalık Bulgar gazetelerinden köşe ve sayfa sanın alıp toplumu etmileme zamanı gelmiştir. DPS/HÖH politikalarını tüm halka açıklamalı anlatmak da gündemdedir. Bu zorunluğu başlatmamıza iç nedenlerle birlikte TC' Sadat Dağ Aatom Elektrik Santrali projesi de önemli nedendir. Kudurmalalarını bekliyorum.

Şimdiye kadar Bulgaristan Türklerinden sunni - hanefi kesimden, ya da Vejdi gibi dinsel karışımlı- sonuçta ateist bir bakan ya da temsilci olmasına özen gösteriliyordu. Bu defa bu istem iyice silinmiş. Hayırlı olsun.
ali baba 2013-05-30 12:14:46
29/05/2013 tarihli yazının yankısının güçlü olduğu görünmekte.Fes kardeş dün türklüğü ve 1989 olayaları için hesap verilmesini istiyordu bu gün bunları unutup BSP+HÖH hükümetine yağcılık yapıyor.Hikmet EFENDİ türklerin arasından çıkan en yetenekli heykeltraşa dil uzatıyor.Din kişisel bir olay olduğunu bilmiyor inanç tanrı ile insanların arasında olan bir ilişkidir.Beyler siyasi ........k bu dur.Sizlerde bu dümen syunun dışına çıkın.Halk GERB+BSP hükümetine onay vermişti.
fes 2013-05-30 13:59:29
GERB - BSP hükümeti eşyanın tabiyatına aykırıdır ve kurulmasına imkan yoktur. Çünkü Bsp'nin Gerb'in politikalarını onaylayıp yamanması Bsp'yi halkın gözünde bitirir.

Türkler arasından çıkan "en yetenekli" heykeltıraş antitürk bir oluşumun içerisinde yer alıyorsa eleştirilir. Din kişisel bir olay değildir; kızılbaşlıktan gelmekle sunni hanefilikten gelmek aynı şey sayılmaz.
Hikmet Edfendi 2013-05-31 11:14:20
Söylemek istediklerimi daha açık ifadelerle yazmamış olmamı kururuma yazın, sanki aceleye gelmiş.
Eski bakan heykelstraş V. Raşidov ya da yeni bakan dr. Hasan Ademov hakkında birşeyler kaydederken onların kişisel yeteneklerini, meslek alanında istidatlı oluşlarını konu etmek istemedim. Vejdi iyi tanıdığım bir heykeltraştır. Bu sayfanın amacı bu değildir. Biz burada Bulgaristan Türk ve Müslümanlarına dair politikayı ve Bg durumunu ve politik kavgaları konu ederken şahısların rolüne değiniyoruz, yankı ya da tepki uyandıran olayları yorumluyoruz. Hiçbirşey kişisel olarak algılanmamalıdır. Ahlak ve dürüstlük anlayışımız çiğnenmedikçe, özümüze, değerlerimize namusumuza ihanet edilmedikçe, bizim olandan ödün verilmedikçe hepimiz hepimizin öz kardeşinden yakın dava yoldaşıyız. Paylaşılan görüşleri çöp sepetinden toplamıyoruz.

Yazdıklarım perde ardında Sofya hükümetinin listesini kaleme alanları hedef almıştı. Onlara adresliydi. Hükümetteki Türk Bakan isimi bire düşmüştür.

Ben, bizi T.C. nin temsil etmesine (M. Yılmaz olayı) olduğu gibi, Bg'li olup yüzümüze gülen ve arkamızdan kuyumuzu kazanların temsil etmesine de tamamen ve kesinlikle karşıyım. Şİmdikilerin hedefi sanki sunni hanefiliktir. Bu yanlış bir kanı da olabilir ama bende uyanan izlenim budur. Ve kimi etnik özelliklileri taşıyanlara yol vermeme çabası gözlenmektedir.

İnandığım bir şey varsa o da bizimle ilgili çok önceden hazırlanmış bir programın günümüzde de giderek adım adım değişik biçimlerde uygulanmaya devam etiğine ilişkin kişisel görüşümdür. Yazı notumda bu izlenımi örneklemek istemiştim.
Kurt 2013-06-13 12:44:51
Degerli okurlar,bu Hikmet Efendiev birinci kim oldugnu yazsin,ne zam Ds acani oldu,kac kishiyi turk aydinlarindan Sofyada acan olarak fisledigni yazsin,cunku kendisi komunist rejimin Turkiye'ye karsi propaganda yapan ekip baskanidi.Soylesin neden soy ismini turkceye almiyor,utaniyormu yoksa,neden kizlari bulgar isimlen.kendisinin carpici ve oglanustu onemli dosiesi var istihbarattan ds acani olarak.Yunal lutvi nin ve
Ahmet Ahmet dogani n on a bakes bir sey deyil.Eer okadar Cesaretlise dosiesini okumak icin insanlari dvet etsi terbiyesiz.Onun Turk aydinlarina okadar buyuk zarari oldu ki , bu gun sofyada en irenckisidir. Bize yaptiklarini yakinda cezasini cekecek,biz allahtan bu sun deye beklemicyiz
Fes 2013-06-13 12:48:46
Bu KGB acani Sali Saban la gezen kiss deyilmi,eer oysa bu sayta ne isi var,dislayin sunu,Turkiyeye karsi konusanin burada yeti yok
Hasan 2013-06-13 12:54:18
Bak su hikmet efendiev acana,simdi dikatimi cekti,erif suni hanefile karsi oldugnu acik acik soyluyor,yov sen kizilbasan bizim meshepimize ne karisiyorsun.belliki kominist acanlara biraz kuras geldi AMA biz seni Sofyada cok kolay buluruz be.............bakalim ozam
useyin yordanof 2013-07-05 23:08:46
yardim edin bulgaristan da cok fazlasi kiris var

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS