Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Bulgaristan'da anadil eğitimi seçmeli olacak

Bulgaristan'da anadil eğitimi seçmeli olacak

04 Haziran 2013

Türklerin desteklediği HÖH partisi anadil eğitiminin zorunlu ders olmasını isterken, yeni hükümetin Eğitim Bakanı dersin seçmeli olacağını söyledi.
Bulgaristan'ın yeni hükümetinde ilk tartışılan sorunlardan biri de anadil eğitimi sorunu oldu. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) anadil eğitiminin zorunlu dersler arasında yer almasını isterken, HÖH'ün de desteklediği yeni hükümetin Eğitim Bakanı Aneliya Klisarova, dersin seçmeli olacağını açıkladı. Anadil eğitimi konusunda, geçen 28 Mayıs'ta göreve başlayan Plamen Oreşarski hükümetinde iki bakandan farklı açıklamalar geldi.

Eğitim Bakanı Klisarova, anadil derslerinin müfredatta zorunlu dersler arasında yer almasına karşı çıkarken, bunların seçmeli olmaya devam edeceğini dile getirdi. Bulgaristan okullarında Türkçenin yanı sıra Ermenice ve İbranice anadil eğitimi de yapıldığını anımsatan Klisarova, mevcut uygulamada değişiklik yapmayı öngörmediklerini ifade etti. Klisarova, Bulgaristan'da 19 yıldır anadil eğitim için yeni ders kitabı yayımlanmadığını kabul ederken, “Bu kitaplar moralman ve fiziksel anlamda yıpranıp eskimiştir" dedi.

Anadile önyargı tepkisi

Son genel seçimde HÖH'ten milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen ve yeni hükümette Gençlik ve Spor Bakanı görevine getirilen Mariana Georgieva ise HÖH'ün seçim mitinglerinde kullandığı "Bulgarca ve Türkçe ders kitapları aynı çantada olmalı" sloganının arkasında durduğunu söyledi.

Georgieva, yazılı açıklamasında, "anadilin üzerinin çizilmemesi gerektiğini" vurgulayarak, şunları belirtti:
"Anadil fenomeni, türlü önyargılar tarafından inkar edilemez. Anadil eğitimi resmi dilin prestijine tehdit olamaz. Hele Bulgaristan okullarında dil eğitimi söz konusu olduğunda. Bu stresi anlayamıyorum. 21'inci yüzyılda bu stresler hiç kimseye hizmet etmez."

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


yasli Gircali. 2013-06-04 22:18:09
Eeey HÓH Yónetimi eeey Sayin Mestan eey BSP yanlisi Kirmizi Nazmi ve diger bulgar partilerine bagli millet vekiilleri Ben size her zamaan sóylemistimki ve bugún de tekrar sóylúyorum kocaaman Kocaman hariflerle yaziyorum:BULGARLARIN BG TÚRKLERINE KARSI DÚSÚNCELERINDE HER ZAMAAN BITERSLIK YARATILMISTIR BULGARLAR HEP BIRLIKTE OLUP BULGARISTANDAA TÚRKLERI ASIMILE ETME ÇABASINDADIRLAR BUNU HERZAMAAN BÓYLE BILINIZ KI BUNLARA TÚRKLÚK IÇIN SÓZ KONUSU EDILDIGINDE TAM TERSI ÇIKIYOR ORTALIGA BUNLARIN TÚMÚNÚN MILLIYETÇILIK ILIKLERINE KADAR SIZIYOR ISTE O YÚZDEN EYITIM SORUNUNU BUNLAR BIR ZAMAAN KENDI IÇLERINDE ANLASI IÇERISINE SOKMAZLAR VE SOKMUYACAKLARDIR NE DEMIS ATALARIMIIZ DOMUZUN DERISINDEN POST OLMAAZ KYAFIRIN ISTIKAGMETINDE DOSTLUK OLMAAZ.BÓLÚCÚLUKDE BG TÚRK MILLETINE BIRZAMAAN YA RA MAAAZ.
Sadi ESENKAL 2013-06-04 23:36:47
Sayın Mestan hükümet kurulmazdan önce ve seçim çalışmalarınızda ve de Türkiye'deki seçim öncesi çalışmalarınızdaki parti sorumlularımızın tüm insanlara vermiş olduğu sözler neydi biliyorsunuz değil mi? Hükümet kurulduktan sonra eğer biz yani HÖH hükümette olursa bilin ki olmazsa olmaz tek şartımız seçmeli olmayan mecburi okutulan TÜRKÇE dersi idi demiştiniz sayın Mestan sevgili dostumuz ne oldu ne değişti lütfen bunu hem bulgaristandaki Türklere hem de biz Türkiye'deki insanlara bir anlatın TÜRKÇE YİNE SEÇMELİ ders olarak okutulmaya devam edilecek. Yine mi boşa çalıştık her şeye rağmen senin haberin yokken bile...?
adam 2013-06-05 01:14:35
bu adamın böyle bir sorunla işi olmaz mestan kim türk kim?(türklük kim)? daha çok oy verirsiniz oda sizleri ha böyle uyutur durur ne anlamaz adamlar ,insanlarsınız ne ekersek onu biçeriz kendimize gelelim bu çakma türkmü?deyim bulgarmı deyim? kısacası ondan beklentileri olanlar düşünsün ona ve onun gibilerine oy verenler düşünsün, türklerin yüz karası onun için hiç fark etmez ha seçmeli ha okumuşlar ha okumamışlar.
Hak ve Adalet orgutu 2013-06-05 11:52:42
Haklarimizin tumunu almak ,Anadilinde egitimi mecburi kilmak icin ,HOH partisi yoneticilerinle bu isin olmiyacagini bildigimiz den dolayi yeni kurulan HSHP ye destek ve onu iktidar ortagi yapabilmek icin mucadele verdik,HOH partisini istemedigimiz icin degil yonetimindeki TURK karsitlarinin degisimi icin mucadele ettik ve haklarimizin tumunu alincaya kadar mucadelemiz surecektir.
yasli Gircali. 2013-06-05 14:05:09
Simd sen nasil dúsúnúyorsuun Ak attan inip gók eseyemi binelim Kasim Dal Korman Ismailov onlarin bir esekten farklari yoktur kardeslerim bakiniz Attan dússenizde bir sey olmaz hemen kalkarsiniiz fakaat esekten bir dúseysin ústúne birde tekme yersin ve sakatlanirsin yada ólúrsúúún ayniki ceviz agacindan dúsmúse benzersiniz ya hayaat boyu sakaat kalirsiniiiz yada ólúr gidersiniiz Ona góre haaaa.Mesele óyle deyilde çapkin ata çamurdaykan binilir çamurdan çikildiginda artik binemezsin Bizim istedigimiz HÓH 36 tane Milletvekiillerimizin ellerini çabuk tutuup bu Túrkçe eyitim taslagini Bulgaristan Bakanlarkuruluna bir an ónceden hallettirmelerini istememiz óyle veya bóyle demekle bir yere varilmadinin farkina varilmalidir.Tamammi kardeslerim.Okadar.
sadi 2013-06-05 19:55:26
yaşlı gırcalı sana üzülüyom 36 değil 136 olsa yine bir şey yapamazlar hiç beklentin olmasın bende kırcalı çocuğum o aradığın kişi veya kişiler HÖH partisinde yok vede olmuyacak dışardan bakmak çok kolay , belkide rahat yazıyom oranın kaderini büyük ölçüde buradaki tuzu kurular etkiledi sen aç geziyomuşsun, komşun açmış,diğerleri işsizmiş inan buraya yorum yapanların hiçmi hiç umrunda değil belkide o senin oy verdiğin vekillerin bile umrunda değil belkide öyle bir sorun onların gündeminde bile yok---selamlar
Hoca 2013-06-05 23:14:04
Türkçe eğitimi zorunlu olmalıydı. Ayrıca içeriğinin de zenginleştirilip türk çocukları için cazip hale getirilmeli. Ancak olmamış, bu üzücü.
Türk kardeşlerim, türk anne babaları türkçe dersini lütfen seçin. Benim 25 yıllık eğitimci tecrübeme en ufak bir güveniniz varsa, bilin ki türk çocuklarının türkçe okumaları onların bulgarca veya ingilizce öğrenmelerine engel olmayacak,tam tersine başarılarını arttıracak. Herkesi en içten selamlıyorum. Kandiliniz mübarek olsun.
yasli Gircali. 2013-06-05 23:39:29
Bakiniz kardeslerim sayin Lider L.Mestan Túrk halkimizin seçtigi çok degerli HÓH millet vekiilleri degerli BSP yónetimi seçim óncesi halkin ónúnde her sey referans Gúllúk Gúlústaanlik gidiyor ve isin sonucu biz Túrkler herzamaan yeni bir uçuruma gidiyoruz ya neden iste bir madam Klisarova yúzúnden klisar denince akla asiri diincilik ve milliyetçilik gelir iste o milliyetçilerdebilindigi gibi Burgaz ve Varnada çikar.gónúl isterki 1991 yillarinda asimilasyona karsi yapilan mitingte túrk isimlrimizi geri istiyoruzdiye slogan atmitik o zamani bugúnlerede tasinmali Bilgaristanin dórt çapindan Túm túrkler Kircaaliye toplanilmali Túrkçe eyitim sistemini túrk çocuklarina zorunlu okunulmasini búyúk bir ihtimaalle istiyoruz bizim Atalarimiz bizleri Túrk dogurdu túrk kalacagiz aksi durumda isyaanetme durumuna dúsecegiz demecinde bulunulmali. Hak ve ózgúrlúklerimiz için savasilmalidir bunun baska bir yolu yoktur bunun ótesi yine asimilasyona hazirliktir bilirsiniz lesçi karganin yavrusu da garga olur eski komunistlerin ogollari bu gun yine komunist kokulu sosyalistlerdir uyarmasi bizden.saygilar.
mustafa albayrak-burgas 2013-06-06 21:05:40
Diline ve fikrine sağlık gırcaalili abicim ,evet haklarımızı almak istiyorsak tek yol hepimiz toplanıp haykırmalıyız öyle bir haykırış olsun ki ta okuyanusun öbür tarafında yankılansın,Brükselden fayda yok.Haklar verilmez,HAKLAR ALINIR ve biz evde yatıpta beklersek mevcut olanını da kaybederiz.Çoğmuz bekliyoruz hazıra, bilmemiz gereken bir şey var - politik yönü millet belirlemeli ve politikacılar onların sözcüsü olur tersi olduğu zaman işler vahim.
adam 2013-06-06 22:35:54
daha çooook beklersiniz atını alan üsküdarı aşmış

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS