Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan'daki protestolar Avrupa Sosyalist Partisi Başkanı'nı sıkıntıya soktu

Bulgaristan'daki protestolar Avrupa Sosyalist Partisi Başkanı'nı sıkıntıya soktu

18 Haziran 2013

Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) lideri Sergey Stanişev, Bulgaristan'da Sosyalistlerin öncülüğünde kurulan yeni hükümetin, ulusal güvenlik biriminin başına tartışmalı bir medya patronunu getirmesi sebebiyle Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin başkanlığından istifa etme baskısı altında.

Başbakan Plamen Oreşarski'nin sürpriz bir şekilde Ulusal Güvenlik Devlet Ajansı'nın (DANS) başına Delyan Peevski'yi getirme kararı almasının ardından henüz iki haftadır görevde bulunan hükümet çöküşün eşiğine geldi. Yeni Bulgaristan medya grubunun sahibi olan Peevski, şaibeli bir isim olarak değerlendiriliyor.

Bulgaristan Parlamentosu’nda 14 Haziran'da yapılan oylamayla DANS başkanlığına Peevski'nin getirilmesi ülkede büyük şaşkınlığa yol açtı ve sosyal medyada eşi benzeri görülmemiş bir tepkiye yol açtı.

33 yaşındaki Peevski, Bulgaristan'daki Türk azınlığı temsil eden Haklar ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) milletvekili olarak parlamentoda yer alıyor. İki partinin 29 Mayıs'ta bir azınlık hükümeti kurmayı başarmasının ardından HÖH, Bulgaristan Sosyalist Partisi ile birlikte koalisyonun ortağı olmuştu.

Peevski'nin göreve gelmesi üzerine ülkenin büyük şehirlerinde üç gün üst üste protestolar düzenlendi. Göstericiler, 'mafya' ve 'kızıl pislik' sloganları attı.

Komünizm karşıtı bir söylem olan 'kızıl pislik' sloganı, Bulgaristan'ın 1990'lardaki demokratikleşme dönemine dayanıyor ve uzun süredir kullanılmıyor. Bu söylemin yeniden kullanılması, rüzgarın yeniden Sosyalistlerin aleyhine döndüğünü gösteriyor. Ocak ve Şubat aylarında düzenlenen büyük gösteriler, eski Başbakan Boyko Borisov'un merkez sağ hükümetinin düşmesine yol açmıştı. Ancak uzmanlar, protestocuların merkez sağ ya da merkez sol fark etmeden protestocuların tüm siyasileri yozlaşmış olarak değerlendirdiğini söylüyor.

Peevski istifasını sunarken Oreşarski de Peevski'nin yerine gelecek isim için görüşmelerde bulunacağını söyledi. Başbakan aynı zamanda, ülkenin istikrarının zarar göreceğini gerekçe göstererek istifa etmeyeceğini söyledi.

Pazar günü devlet televizyonuna konuşan Stanişev, Peevski'nin göreve getirilmesinin bir hata olduğunu kabul etti, ancak Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin başkanlığından istifa etmeyeceğini söyledi.

Ancak partinin bazı ağır topları, Stanişev'in istifa etmesi gerektiği görüşünde. Aktivistler ise sosyal medyada, PES'in 20 ve 21 Haziran'da Sofya'da düzenleneceği ve Stanişev hakkında kamuoyundaki görüşlerin tartışılacağı bir toplantıya denk gelecek gösteriler organize etmeye çalışıyor.

Stanişev'in, Avrupa Parlamentosu'ndaki Sosyalistler ve Demokratlar grubunun lideri Hannes Swoboda'dan da darbe aldığı bildirildi. Swoboda, 15 Haziran'da yayımladığı bir Twitter mesajında 'Bulgaristan hükümetinin Ulusal Güvenlik Ajansı'na gösterdiği aday beni şaşırttı. Bu iş için daha ehil kimseler olmalı' dedi.


Kaynak: EurActiv


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hikmet Efendi 2013-06-18 11:36:03
Demek kabak Sergey Stanişev'in başına patladı.
Stanişev teklif etmemiş ki mafya-oligarşi soylu Delyan Peevskiyi DANS Başkanlığına.
Kimin teklif ettiği artık biliniyor. A. Doğan'ın politik stratejik danışmanı olan Profesör L. Georgiev olayı pazartesi sabah "Horizont" radyosu "Herkesten önce" programında açıkladı.
Bu teklif A. Doğan'dan gelmiş. İrdeleyeceksek bu nokra üzerinde durulmalıdır.

Bu oğlanın bir totaliter general torunu olarak aramızda ve HÖH meclis grubunda ne işi var? Bunun hesabını versinler önce.

Peevski Bulgaristan Türklerinin davasının içine kimin tarafından sızdırıldı! Köstebek olarak ilerliyor desem, kim ne yorumlar yapılır. Bekliyorum.
fes 2013-06-18 12:47:04
Totaliter general torunu da ne demek, açıklar mısın bunu?
Kimin kim olduğunu düzgün bir şekilde araştır, sonra fikir beyan et.

Bak sana yardımcı olayım: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=849290

Bulgaristan'ın kapitalist sisteme geçtiğini bazı arkadaşlar bilmiyorlar galiba. Sistemin çalışması için sermaye (kapital ) olacak; olmayan sermaye talanla yağmayla yaratılır. Siyasetin görevi bu soygun işinin düzene sokmaktır. Dps bu alingirli işlerin içerisinde olmazsa bir anda tabela partisine döner.

Bazı arkadaşlar demokrasiyi uzay boşluğunda bir şey gibi hayal ediyorlar galiba.
Hikmet Efendi 2013-06-19 10:08:09
Fes kardeş,
Sermaye birikiminin bir tek talanla, kapmayla, çalmayla, sıkıştırmakla, mafyotik baskınlarla, uyuşturucu ticaretiyle sağlandığını düşünüyorsan çok yanılıyorsun. Başka yollar bulmak gerek.
Peevski'nin dedesi üstüne çok yazılmış çizilmiş sayfalar var. Mihaylovgrat, Vratsa, Vidin illerinde DS ve daha sonra MVR generali idi. Bu olay Todor Jivkov zamanında olduğu için Toşkocu ya da Toşkovist general dedim. Bu konu kitaplara girdi.
En kötü olan ise bu sabah L. Mestan'ın D. Peevskiyi bir kişi olarak TV'de söylemesidir. Nasıl olur da sen D. Peevskiyi HÖH/DPS milletvekili adayı gösterip sonra tanımıyorum dersin. Şaşmamak elde değil. Bu "Liderler" hala kukla durumunda mı ne! OK.
ali baba 2013-06-19 16:04:14
Sıkıntı çözmenin yolu BSP + GERB hükümeti kurulması tutmassa ilacı seçimdir.HÖH iktidar için olgunlaşmamış.Haydi hayırlısı olsun.
fes 2013-06-19 22:38:06
Sermaye birikimi tam da öyle çalmakla, yağmalamakla olur, başka türlü olmasına da imkan yoktur. Buna Roza Lüksemburg "primitif akumilasyon" demiş.

Peevski'nin Dps ile bir alakası olmasaydı kimse onun oligarh moligarhlığını gündeme getirmeyecekti. Bulgaristan'ın en şovenist kesimleri harekete geçirildi; kim tarafından, GERB tarafından. Bu oyunu anlayamayan bizim saftirikler kuru deriden bal çıkarmaya çalışmaları çok gülünç.

Ne deseydi Mestan, Peevski'yle bacanak oluruz, obrıça ot firmi olayını beraber planladık, bulgaristan'ı soyup soğana çevirdik mi deseydi? O zaman memnun olacak mıydın? Türkleri bir kaşık suda boğmak isteyenlerin bu yalanlarına hala inanıyor musun bakalım?
anonim 2013-06-20 11:54:16
Yav sen ne kadar kişilik sorunu yaşıyorsun arkadaş ya. Partinin genel başkanı kendi milletvekili için onu tanımıyorum derse kadir inanırdan başka kim inanır. Evet çok gülünçsünüz sen ve mestan. He he he...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS