Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ekim 2017
HABERLER » Kırcaali
Dilden dile anlatılan acı anılar

Dilden dile anlatılan acı anılar

23 Ekim 2013

Dokuz, on, yaşlarında küçük bir kızdım, bir gün anneannemlere misafir gitmiştim, yakın komşuları olan Halaçlar’ın eski evlerinin yanlarında oynarken, anneannem:

“Oradaki mezarların üstüne basmayın” diye seslendi. Eve toplandığımızda anneanneme, o mezarların kimin olduğunu ve niçin mezarlıkta değil de orada olduklarını sordum. Rahmetli anneannem şöyle anlatmaya başladı:

-Kızım oradaki her mezarda üçer kişi yatıyor. Balkan harbinde kaçamayıp evde kalan yaşlı erkekleri Bulgar askeri öldürmüş. Asker çekilince, önce kadınlar saklandıkları yerlerden gelip öldürülenleri gömmüşler.

Balkan harbi 1913 yıllarında sona erirken Bulgar asker birlikleri geri çekilirken bizim köylerimizden geçmişler. Şimdi her sene okutulan mevlitlerimiz bu şehit olan köylülerimiz içindir. Allah rahmet eylesin cümlesini.

Dedeler’den, Karamustallar’dan, Amatlar’dan, Hallar’dan, Şerifler’den, Tosçalı’dan sıralayarak geçmişler. Bu cani askerler posta posta geçmişler. Vicdanlı olanları, köylü ne verdiyse almışlar. Ve geriden gelenler, cani ruhlularmış, çalıp çırpanlar, öldürenler, yakıp yıkanlarmış.

Anneannem 1901 yılı doğumlu. Balkan harbinde on iki yaşlarındaymış, rahmetli. Onun babası Osman dede, bir eli sakat bir adammış, tek eli ile çok işler yaparmış. Karamustallar’da yaşıyorlarmış.

Bulgar askerleri köye girdiğinde evde anneannemle ikisi varmış, karısı ve diğer çocuklar tarladaymışlar, onlar oralara, bayıra saklanmışlar.

Ama Osman dede akıllı bir adammış, kaçamayacaklarını anlayınca, anneannemi odaya yatırıp üzerine bütün yorgan, döşek ne varsa yığmış, köşede hava alacak küçük bir yer ayırmış.

Hemen hamur teknesine, bir tekne hamur yapmış ve saç kayasını ocağa koymuş ve kulaç kokusunu duyan askerler, dedemin evine üşüşmüşler. Tabi bütün askerler bir nebze açlar.

Saatlerce kendisine kulaç pişirtirmişler ve dedeme:
“Sen hem yalnızsın hem sakatsın, kulaçlarını aldık hadi canını almayalım” demişler. Onlara yalnız yaşadığını hiç kimsesi olmadığını söylemiş. Askerleri çok sevdiğini ve o yüzden çok kulaç yaptığını anlatmış onlara. Böylece kurtulmuşlar.

Dedeler köyünde, Amatlar köyünde, Hallar’da hep yakaladıklarını öldürmüşler, güzel evleri yakmışlar.

O zamanlar 1913’te, dedem Hafız Muhammed Tosçalı köyünün muhtarı imiş. Çok dürüst ve çok akıllı bir Müslüman’mış. Yeni yaptırdığı köşklü güzel bir evi varmış. Balkonuna oturup köylüye dikiş dahi dikiyormuş.

Köylü, askerin yaklaştığına haber alınca muhtar Hafız Muhammed’in evine değerli eşyalarını alıp gelmişler, hatta tereyağı çömleklerini bile almışlar:

“Sen muhtarsın, sana dokunmazlar diye geldik” demişler.
Dedem:

“Bu gavur, başka gavur, muhtar falan tanımaz, haberler kötü, ben dahi “Keçi Kaya’ya, Kuzgun Kayası’nın altına saklanmalıyız “deyip, köylüyü alıp yola koyulmuş.

Çok yaşlılar:
“Biz yaşlıyız, bize bir şey yapmaz” diye kaçmamışlar. Ellerine beyaz çarşaf alıp (beyaz bayrak) karşılarına çıkmışlar. “Hoş geldiniz, hoş geldiniz” diye karşılamışlar.

Bu askerler insafsız caniler o tatlı yaşlılarımızı hunharca öldürmüşler. Bellerindeki uzun sarıkları birbirlerine bağlayıp hepsini kurşuna dizmişler. Bu yetmiyormuş gibi, bir de süngülemişler.

Şerifler mahallesinde ne kadar pınar varsa hepsinin içine birer ihtiyar teperek, boğmuşlar, bu yetmezmiş bir de sırtlarından süngülemişler. Bu vahşeti görenler, kaçmaya kalkmışlar ama nafile, onları da yakaladıkları yerde canice öldürmüşler. Gençleri göremeyince olanca hınçlarını (öfkelerini) kalan zavallı ihtiyarlardan almışlar.

Bu gözü dönmüş canavar hızını alamamış olacak ki, bütün yeni evleri yakmış, yağmalamış. Dedem Muhtar Hafız Muhammed’in evi de bu yakılanların arasındaymış.

Rahmetli Hafız dedem evinin yandığını görünce çok üzülmüş. Evini yeni yaptırmış, elinde avucunda hiç metelik kalmamış.

Saklandıkları Kuzgun Kayası’nın üzerine çıkıp hep köye doğru bakıyormuş, durumun takibindeymiş. Köy taraftan silahlar patlamaya başlayınca:
“Eyvah, benim evi yaktılar” demiş. Köyden dumanlar yükselince yangının tek evden değil birçok evin yandığını anlamışlar. 1927 sensine kadar muhtarlık etmiş ve aynı sene vefat etmiş.

Tosçalı köyünün Tumba denilen bir sırtı var, o sırta bütün o civardaki yaşlıları toplamışlar bellerindeki kuşaklarından birbirlerine bağlamışlar ve kurşuna dizmişler, bu yetmiyormuş gibi birer kere de süngülemişler, tıpkı Şerifler mahallesinde olduğu gibi.

O evin etrafından bir sürü mezarlar olan ev sahibi Halaç Naim diye bilinen dedenin süngü bacağına gelmiş ve kurşun da kendisine isabet etmemiş. Askerler çekip gidene kadar öylece sesini çıkarmadan orada yatmış. Benim çocukluğumda epey yaşlı idi topallayarak zorla yürüyordu.

Benim çocukluğumdaki Nadiye arkadaşımın dedesi vardı. Sali dede ona Gaban Sali derlerdi çok tatlı bir dedeydi. Balkan Harbinde Sali dede üç yaşındaymiş. Annesinin anlattıklarını bize anlatmıştı. Cani sözde asker, Tumba denen sırta geldiğinde Sali dedenin annesi Keçikaya’ya kaçarken, Kotmaklar’ın evinin arkasındaki bahçesinden biraz yeşil soğan da toplamak istemiş, Sali dede annesi anlamadan askerlerin yanına gitmiş. İki askerin yanına yaklaşmış ve o iki askerden biri Sali dedeyi almış havaya atmış altına da kılıcı çekmiş. Ama diğer askerin vicdanı buna el vermemiş, arkadaşını iterek çocuğu kucaklamış ve yere bırakıp gitmesi için onu kovalamış. İki asker tartışırken çocuk annesinin bulunduğu yere gitmiş. Annesi olup biteni Kotmaklar’ın evinin köşesinden büyük bir soğukkanlılıkla izlemiş. Çocuğu yanına doğru gelince askerlere çaktırmadan çocuğun azını kapatıp Keçikaya’ya doğru kaçmış.

Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.


Kaynak: Resmiye DURGUT / Tosçalı

Ziyaretci sayısı: 3743


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hüseyin Duran 2013-10-23 12:07:14
Kırcaali Haber gazetesini bu tür yazıları yayınladığı için kutluyorum. Bu olayları gençlerimiz ve çocuklarımızın bilmeleri gerekiyor. Resmiye ninemize de ayretten teşekkür ediyorum.
CEBEL 2013-10-23 12:27:05
KIRCAALI HABER E USTLENMIS OLDUGU KULTUR ONDERLIGINDEN DOLAYI KUTLAR VE TEBRIK EDERIM.
Sahin 2013-10-23 13:29:46
bugunku ortaklarimiz sevgili komunisler de nice kardeslerimizi katletiler, nicelerinin de gelecegini karartilar.
Mahmut Doğancan Şanlı 2013-10-23 14:52:34
Dedemler kara musalar koyunden çatalca çanakca koyune goc etmisler. Bahsettiğiniz koy karamusalar koyumu acaba
TOSCALI 2013-10-24 08:28:13
Bu haberde anlatılanlar bulgar gyavurunun müslümanlara yaptığı eziyet .
Bunun kat ve kat fazlasını bizim türk gyavurları da yaptı .
size bu gyavurlardan birisinin hatırlatayım.
google girip Boraltan Köprüsü Vakası diye aratıp çıkanlara bir göz atın .
1917 de filistin cephesinde başka bir gyavurun ihaneti socunda 65 000 askerimizin esir düşmesine neden olanlar. sonra esir düşen o 65 000 askere yapılan işkenceler. Bulgar gyavurunun yaptıklarından daha az iş değil.
Tosçalı gavuruna 2013-10-24 10:43:46
Tosçalı gavuruna ne demeli? Koskoca imparatorluğu dinci gavürların ihanetinden kaybetmedik mi? Hep arkadan vurdular, ingilizle sarmaş dolaş oldular, isyanlar çıkartılar, savaşlarda yan çizdiler. Günümüzde de Pensilvanyadan melanetlerini üzerimize püskürüyorlar. Gavurun hasıdır ve ensesinden kesilecek adamdır.
eyvallah tosçalı 2013-10-24 12:21:05
sayende kürt ismet'in TÜRKe bir ihanetini daha öğrenmiş oldum!
Kara Ibrahim Aga 2013-10-24 12:56:27
Öylede bizim Haso...."Gircali'nin KURTULUSHUNU"

kutluyor..
Mumin gursoy 2013-10-24 14:39:42
BALKAN SAVASLARINDA ANNEANNEM ALATIRDI GUMULCUNEYE KADAR KOVALAMIS ASKERLER ONLARI ORADA NE OLDUYSA BIR ANLASMA IMZALANMIS VE GERI DÖNMUSLER AMA HER SEYLERINI KAYBETMISLER 12 YAS UZERI ERKELERIN HEPSINI KESIPASMISLER YADA KURSUNA DIZMISLER HER AGACTA INSAN VARDI ASILI DIYORDU
BULGARLARIN YAPTIKLARINI UNUTMAK COOK ZOR
İri harfi bırak 2013-10-24 16:06:52
Tamam da Mümin, yazdığını niye iri harflerle yazdın, daha kolay okunsun diye mi? Hayır, daha kolay okunmuyor, daha zor okunuyor.
Hamuduyla götürmüş 2013-10-24 16:15:10
Erik Edelman amerikanın eski Ankara büyükelçisi: başbakanının İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var.
Tarafsız 2013-10-24 20:13:57
'' başbakanının İsviçre bankalarında sekiz ayrı hesabı var.''

kim bu başbakan, ecevit mi, kim?
kosukavakli 2013-10-24 20:55:33
Bizim açimiz hep ayni ...ben sanki o zamana geri dondüm....ne kadar iç açiçi bir olay .ordaki şehitlerimize ve tüm şehitlerimize allah rahmed etsin ...simdi bizim kinimiz daha da buyusun..Oinsanlarin ne sucu vardi.Onlar gibi niçe miliyonnarca muslumanin ne suçu vardi .bizim yalakalar birgun cikibda hesab aramadilar......ama biz ARAYACAGIZ................
Minarenin kılıfı 2013-10-24 22:22:23
Ecevit hırsız mı ki, niye o olsun. Kara sığırlar gibi bağırarak konuşan ve dengesiz biridir sekiz hesabı olan. Memleketi soymuş soğana çevirmiş, parçalanmanın eşiğine getirmiştir.Dış dünyada alay konusudur ve itibar yerlerdedir.
TOSCALI 2013-10-25 08:51:20
Minarenin kılıfı söyledikleinin bir tanesini bile kanıtlayabilirmisin . Boş lafları bırak ta 29 ekimde tv lere bak görürsün Türkiye nereden nereye geldi. Senin ecevitin değil marmaray gibi bir proje yapmak boğazın üstüne ip bile cekemezdi.
Türk parasından 6 sıfır atarak mı itibarı yerlere indirildi. Başbakanımızın islam ülkelerindeki ziyaretlerinde nasıl karşılandığı videoları internette var 2 gün önce kosova ya gitti nasıl karşılandığını herkes gördü. Sende söylediklerini kanıtlada herkes görsün.
osmanogulu 2013-10-26 22:24:27
cok cabuk unutunuz bulgarlarin yaptiklarini ,hata artik bulgarlasiyorsunuz,demokrasi bizleri aldati birde su DPS denilen sozde turk partisi,hele turkiyeye goc edenler coku bulgarca muzik icki tam bir bulgargibi yasiyorlar ,kinalarda duyunlerde hepsi gavur usulu.kircali halki nereye giderse gitsin bu halktan bir sey olmaz .cunku iman diye mumunluk diye birsey kalmamis.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign