Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6591 Lv.
GBP GBP 2.1806 Lv.
TRL TRL 0.2255 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Ömer Lütfi Kültür Derneği’ni ziyaret etti

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Ömer Lütfi Kültür Derneği’ni ziyaret etti

03 Şubat 2014

Bugün Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, müftülüğün Genel Sekreteri İlhan Mehmet ile Ömer Lütfi Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Konukları dernek başkanı ve müdürü Seyhan Mehmet ile Müzekki Ahmet karşıladılar, ikisi yürütülen faaliyetler ve son gelişmelerle ilgili bilgi verdiler.

Ziyaretten dolayı Kırcaali Müftüsüne teşekkür eden dernek müdürü Müzekki Ahmet, “Biz Bulgaristan Türkleri ve Müslümanları olarak dinimizi, dilimizi ve kültürümüzü koruma ve yaşatma çabası içerisindeyiz. Her zaman dini etkinlik yapıldığında biz ön sıralardayız. Aynı şekilde kültür alanında bir etkinlik olduğu zaman da Sayın Müftümüz ön planımızda. Bu durumdan büyük memnuniyet duyuyorum ve bunun için kendilerini kutluyorum. Bilindiği üzere ilkbaharın gelmesiyle bizim de aktif olarak etkinliklerimiz başlıyor. Önümüzde 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü münasebetiyle burada dernekte Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri ile birlikte Türk Edebiyat ve Müzik Gecesi düzenleyeceğiz. Ben şimdiden Sayın Müftümüzü davet ediyorum. Mart ayında yine Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni düzenleyeceğiz. Festivallerimiz var, çeşitli kültürel etkinliklerimiz tüm hızıyla bu yıl da devam edecek. Maalesef, şunu da belirtmek isterim ki 2014 yılına kötü bir süprizle başladık. Ben bunu psikolojik baskı olarak görüyorum. 5 Ocak tarihinde Kırcaali Bölge Savcılığı Kırcaali Polisi aracılığıyla derneği denetlemeye başladı. Bizim bu denetimle ilgili her hangi bir sıkıntımız yok, çünkü burada bir Türk azınlığı mensubu olarak biz işimizi kat kat daha ciddi yapıyoruz. Çünkü her zaman denetlenmeyi bekliyoruz, fakat devletin çeşitli organlarının gözünün üzerimizde olduğunu bildiğimiz için hiçbir yasa dışı iş yapmadığımızdan dolayı alnımız açık ve en yakın zamanda da bu denetimin sonuçlarını inşallah internet ortamında yayınlayarak kararı hep beraber göreceğiz. Böylece bizimle ilgili bütün şüpheler kalkmış olacak. Çünkü biz ülkede Bulgaristan Türklerinin, yani bu halkın kültürünü geliştirmeye çalışıyoruz ve bu alanda da devam edeceğiz. Bizim derneğin tüzüğünde de belirtildiği gibi amacımız da budur. Buradaki Tütk kültürünü de Bulgaristan’ın milli kültürünün bir parçası sayıyoruz ve inşallah, hep birlikte faaliyetlerimize devam edeceğiz” dedi.

Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, “Bizler de derneğimize misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyoruz. Gerek derneğimizle, gerekse Kırcaali Haber basın yayınıyla güzel bir hukukumuz var. Bunu sürdürüyoruz, bununla biz iftihar ediyoruz. Zaten bir gün öncesinde Kırcaali Haber’de yayınlanmış olan makalelerimizi bir kitap haline getirip baskıya verdiğimizi ifade ettik. Bunlar da hep sizlerin teşvikleriyle ortaya çıkmış olan güzelliklerdir. Bulgaristan deyince tabii ki, İslam açısından akla ilk gelen Bulgaristan Türkleri oluyor.

Çünkü toplumun beşte biri Türk Müslümandır. Bu münasebetle gerek din eğitimi, gerekse Türkçe eğitimi, kültür eğitimi son derece ehmmiyetlidir. Biz müftülük olarak daha ziyade halkımızın din eğitimiyle iştigal ediyoruz, dini onlara öğretmeye çalışıyoruz. Dernek olarak, gazete olarak sizler de milli bayramlarımızı, kültürel durumlarımızı halka paylaşıyorsunuz, o noktada da sizleri takdir ediyoruz. Başarılarınızla bizler iftihar ediyoruz, gıpta ediyoruz. Tabii ki, devamını temenni ediyoruz. Son olayla alakalı da tabii ki bizler de müftülük olarak maalesef, tasvip etmiyoruz, hüzün duyuyoruz. İnşallah, usulsüz bir olay olduğu ortaya çıkar, sizlerin de motivasyonunuzun yitirilmesi değil de, daha zinde, daha olumlu, daha motiveli gayret eder, bu hizmetlerinizin devamını verirsiniz. Gerek Ramazan Bayramında, Kurban Bayramında, gerekse milli bayramlarda tertip etmiş olduğunuz programlardan dolayı da bizzat teşekkür ediyorum. İnşallah, bu sene Ramazan ve Kurban Bayramı etkinliklerinde ilahi koromuzun da katılıp da 1-2 ilahi okumasını biz cani gönülden temenni ediyoruz. Nedim Gencev ile ilgili problemli dönemde medyalar olayları objektif biçimde yansıtmıyorlardı. O dönemde dertlerimizi bildirmeyen Türkçe yayın yapan gazeteler de vardı ama dernek olarak, Kırcaali Haber olarak sizler, Allah razı olsun, o dönemde de hep bizimle beraberdiniz.

Dolayısıyla problemleri çözme noktasında büyük katkılarınız oldu. Allah razı olsun! Tabii ki, her bir insan onurludur. Kültürü oluşturan en başta dindir. Yani bugün bizim mübarek gün ve gecelerimiz olsun, yardımlaşma ve dayanışma olsun, tabii ki oradan kaynaklanıyor. Biz müftülük olarak bugün halkımızın din eğitimi noktasında eğitilmesine gayret ediyoruz ve gerek koro ile gerekse müzik, şiir, gösterilerle her sahada Türk kültürünü dünyaya duyurmaya çalışıyoruz. Romanya’dan Türkiye’ye, oradan diğer ülkelere, Avrupa ülkelerine, birçok ülkeye gittiğinizi biz okuyoruz ve tabii ki, bundan gurur duyuyoruz. Güzelliklerinizi, başarılarınızın devamını niyaz ediyoruz. Allah razı olsun!” diye ifade etti.

Dernek Başkanı Seyhan Mehmet, “Öncelikle Sayın Müftümüze “Hoşgeldiniz!” demek istiyorum. Sizler de biliyorsunuz ki, Müzekki Bey’in de belirttiği gibi bizim tek amacımız Bulgaristan’da Türk kültürünü yaşatmamız, ülkede ve dünyada gerçek yaşantımızı göstermektir. Yaptığımız faaliyetlerde daima dedelerimizin ve ninelerimizin yaşattığı Rumeli türküleri ve oyunlarını tanıtmayı ön planda tutuyoruz. Devlet tarafından bize gerçekten psikolojik bir baskı yapılmaya çalışılıyor. Oysa biz hiçbir şekilde devlete karşı bir girişimde bulunamayız. Dediğim gibi, tek hedefimiz kültürümüze sahip çıkmaktır. Birkaç yıl öncesi Başmüftülükte Nedim Gencev ile ilgili yaşanan sıkıntılar bizlere de olumsuz şekilde yansımıştı. Bizler de o zaman sizin acılarınızı yürekten paylaştık. Tek temennimiz devletin dinimize, dilimize, kültürümüze hiçbir şekilde müdahale etmemesi ve özgür bir biçimde Türklüğümüzü koruyup yaşatmamızdır” diye konuştu.


Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 18 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:18 544
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:154
-Aktif Vaka Sayısı:4 404
-Toplam Vefat Sayısı:749
-Son 24 Saat Vefat Edenler:10

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS