Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Dünya
Bursa'da Soydaşın Konsolosluk Çilesi

Bursa'da Soydaşın Konsolosluk Çilesi

04 Şubat 2014

Bursa'da sadece 3 personelin görev yaptığı Bulgaristan Konsolosluğu'nda, pasaport yenileme ve çifte vatandaşlık başvuruları eziyete dönüştü. Dün akşamdan beri konsolosluk önünde sıra bekleyen 500'e yakın soydaş, soruna çözüm bulunmasını istiyor. Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan, Bursa ve çevresinde 150 bin çifte vatandaş yaşadığını belirterek, "Sivil Toplum Kuruluşu olarak defalarca konuyu Bulgaristan yetkililerine ilettik. Çözüm Bursa'ya başkonsolosluk kurulması" dedi.

Bursa'nın merkez Osmangazi İlçesi Hürriyet Mahallesi'nde 2009 yılından beri hizmet veren Bulgaristan Konsolosluğu önünde dün akşam saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluştu. Çifte vatandaşlık ve pasaport yenileme için sıra almak isteyen 500'e yakın soydaş, saatlerce beklemelerine rağmen işlemlerin çok yavaş yürümesinden şikayetçi olurken, soruna çözüm bulunmasını istedi.

Konsolos Dimitır Hacev'in yaşadığı sorunlar nedeniyle 3 aydan beri işlem için sıra verilmediğini belirten soydaşlar tepkilerini yüksek sesle dile getirince, Konsolos Hacev kapıya çıkarak işlemlerin yapıldığını söyledi.

'BAŞKONSOLOSLUK OLUNCA SORUN ÇÖZÜLÜR'

Bal-Göç Genel Başkanı Yüksel Özkan, Bursa Konsolosluğu'nun sadece 3 personelle hizmet vermeye çalıştığını belirterek, sıkıntının yoğun başvurudan kaynaklandığını söyledi. Bursa ve ilçelerinde 150 bin çifte vatandaşın yaşadığını kaydeden Doç. Dr. Özkan, şöyle devam etti:

"Bursa'daki konsolosluk, Antalya ve İzmir'den gelenlere de 3 personelle hizmet veriyor. Sıkıntılar da her geçen gün artıyor. Konuyu Sivil Toplum Kuruluşu olarak Bulgaristan yetkililerine ilettik. Ayrıca Osmangazi Belediyesi de ek yer tahsis etti. Yapılması gereken, burayı başkonsolosluğa çevirip personel sayısını arttırmak. Ayrıca İzmir'e şube açmak."

Çifte vatandaşlığa sahip soydaşların da bireysel olarak konuyu Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı yetkililerine iletmeleri gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Özkan, "Soydaşlarımız biraz çekingen davranıyor. Halbuki bu onların hakkı. Zorluk yaşadıklarını Bulgaristan yetkililerine iletmeleri gerekiyor" diye konuştu.

KONSOLOS KOMŞUSUYLA KAVGA ETMİŞTİ

Bu arada, gürültü yaptığı gerekçesiyle üst komşusu Hikmet Sarıçam'ı polise şikayet eden Bulgaristan Konsolosu Dimitır Haciev, geçen yıl 12 Nisan'da bu kez de aynı kişi tarafından dövüldüğünü iddia etmişti. Sağlık raporu almayan ve dokunulmazlığı bulunan Haciev, durumu Sofya'ya bildirince Apar Topar Bulgaristan'a çağrılmıştı. Hacev, geçen yıl komşusuyla yaşadığı tartışmalar nedeniyle işlem yapmaması da sıkıntılara neden olmuştu.

Kaynak: DHA


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Erdinç Kahraman 2014-02-04 16:03:01
Bulgaristan Bursa Konsolosluğu'nda Yaşanan Yoğunluk Nedeniyle Açıklama:

Bulgaristan Cumhuriyeti'nin Bursa Konsolosluğunda oluşan yoğunluk nedeniyle insanlarımızın yaşamakta olduğu sıkıntılar derneğimizce bilinmekte ve takip edilmektedir.

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu'nda sadece 3 personelle hizmet verilmeye çalışıldığı,sıkıntının yoğun başvurudan kaynaklandığı gerek Türkiye'de gerekse Bulgaristan'daki ilgililere çeşitli defalar iletmiştir.

Bursa ve ilçelerinde 150 bin çifte vatandaşın yaşadığını kaydeden Bal-Göç Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan şu şekilde konuştu:

"Bursa'daki konsolosluk, Antalya ve İzmir'den gelenlere de 3 personelle hizmet veriyor. Sıkıntılar da her geçen gün artıyor. Konuyu sivil toplum kuruluşu olarak Bulgaristan yetkililerine ilettik. Ayrıca Osmangazi Belediyesi de ek yer tahsis etti. Yapılması gereken, burayı başkonsolosluğa çevirip personel sayısını arttırmak. Ayrıca İzmir'e şube açmak."

Çifte vatandaşlığa sahip soydaşların da bireysel olarak ta konuyu Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı yetkililerine iletmeleri gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Özkan, "Soydaşlarımız biraz çekingen davranıyor. Halbuki bu onların hakkı. Zorluk yaşadıklarını Bulgaristan yetkililerine bireysel olarak ta iletmeleri gerekiyor" diye konuştu.

En kısa zamanda İzmir'e de bir şube açılması; Bursa'daki temsilciliğin BAŞKONSOLOSLUK düzeyine yükseltilmesi ve vatandaşların yaşadıkları sıkıntıların hafifletilmesi hususunu tüm ilgililere tekraren hatırlatıyoruz.
Anadolu 2014-02-04 16:56:03
İzmir'de şube açılması bir tarafa Bursa'daki konsolosluk da kapatılmalıdır. Anadolu'da milyonlarca insan çifte vatandaş değil de bir tarafları mı eksik? Herkes otursun oturduğu yerde.
geveli 2014-02-04 18:48:40
Bursa da Konsolosluk Hizmetleri, Başkonsolos düzeyine çıkması gerekiyormuş... Peki İstanbul da Başkonsolos varda hizmetler sanki çok mu güzel? Aynı tas aynı hamam. Türkiye de bulunan tüm Dünya Ülkelerin en yüksek vize harcı Bulgar vizesi, sanki Havai Adaları.
emin güler 2014-02-04 20:00:36
Ellerinden geleni yapıyorlar iş yapmamak için.Balık baştan kokmuş.Randevo onbeş kişiye veriyor geri kalanın işi allaha emanet Şirketlererle ortak onlara daha çok randevo var.Birde kapıda duran bir kendini beyenmiş zat var çıkarcının biri biri gelmesinde onun randevosunu başkasına satsın vs.vs.
nihat türk 2014-02-05 11:53:37
türkiye ye gelebilmek için bulgaristandaki türk konsoloslukların önünde kuyrukta bekledik,geldik ana vatana şimdi de bulgaristana gidebilmek için türkiyedeki bulgar konsoloslukların önünde kuyrukta bekliyoruz.Bulgaristana gitsek bile pasaport değiştirmeye yine kuyruktayız.Hayatımız kuyruklarda geçti , tek çözüm kaldırılsın çifte vatandaşlıklar bakın sorun kalıyomu sorun bizde , karar verecez orasımı , burasımı ?
Vandan 2 kamyonla demirköye ge 2014-02-06 08:56:13
Devlet bize bakamaycaksa aha sınır ordadır...

göndersin bizi dışarıya
Almancı 2014-02-07 10:45:20
İstanbuldaki Başkonsolosluk varda ne değişiyor ki. Çoğunlukla tek personel bakıyor pasaport ve kimlik işlemlerine. Öbür personel de vize işlemlerine bakıyor. Liste ayni liste kontenjan ayni kontenjan. Üstelik bursadaki gibi sesini yükseltirsen kapıdaki görevli seni bir güzel fırçalayıp listeyi okumayı yarıda kesip kapıyı yüzünüze kapatabiliyor. Boş olduktan sonra istersen 10 tane gişe yap ne faydası var. İşlem yapan gene tek memur İstanbuldada. Bursadaki konsolosluktaki tek fark başvuran sayısı haddinden fazla olması. Yoksa ha başkonsolosluk olmuş, ha temsilcilk olmuş hiç birşey farketmiyor kafa ayni kafa olduktan sonra.
macirr aga 2014-04-01 04:05:09
bulgar akıllanmıyor hala bunları nasıl almışlar AB ye tembel çorbacilar
xxx16 2016-01-14 15:38:44
açmazlar tabi avantadan para kazanmak varken niye telofona baksınlar dobroskiler uyuşuklar
mağdur 2016-01-14 15:48:36
224 245 5500 numaralı telefonu bilerek açık bırakıyorlar meşgule düşsün diye..
onlarda biliyor çalışmak ne kadar zor, günde 3 pasaport verince çok çalışmış sayıp yorulduk diyorlar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS