Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Makas yolunun son bölümü hizmete açıldı

Makas yolunun son bölümü hizmete açıldı

04 Şubat 2014

Bugün Bölge Kalkınma Bakanı Desislava Terziyeva, Yunanistan’a uzanan Makas yolunun bir bölümü olan 24 kilometrelik birinci sınıf Kırcaali-Podkova (Nalbantlar) yolunun resmi açılışını gerçekleştirdi. Böylece Makas yoluyla kestirme bağlantı sağlayan yeni inşa edilen Cebel (Şeyh Cuma) Durağı-Podkova yolunun kullanıma girmesiyle Kırcaali ile Komotini (Gümülcine) arasındaki mesafe yaklaşık 15 kilometre kısaltıldı.

Açılış töreninde, Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Petır Kirov, Yol Altyapısı Kurumu Başkanı Müh. Stefan Çaykov, Doğu Makedonya ve Trakya İli İcra Sekreteri Konstantinos Katsamigas, Kırcaali Valisi Biser Nikolov, Kırcaali ili il ve ilçe belediye başkanları, Kırcaali milletvekilleri Müh. Erdinç Hayrullah, Mustafa Ahmet, Milko Bagdasarov ve Tsveta Karayançeva, Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Peder Petır Garena ve Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, projeyi uygulayan inşaat şirketlerinin temsilcileri de hazır bulundular.

Bakan Terziyeva yaptığı konuşmasında, bölge açısından büyük önem arz eden yeni inşa edilen yolun açılışında bulunmaktan son derece gurur duyduğunu ifade etti. Bakan, “Makas Sınır Kapısı’nın açılmasıyla birlikte yıllardır süren heyecanlı bekleyiş son buldu ve artık sınır bölgelerindeki Yunan şehirleriyle direkt bağlantı kuruldu. Hükümetin temel önceliği bölgeler arasındaki farklılıkların azaltılmasıdır. Hedeflerden biri de sınır bölgelerinde oluşturulacak ekonomik alanlar ve ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesiyle iş dünyasının geliştirilmesidir. Bu yüzden 2006 yılından bu yana bu yolun tasarlanıp yapımını gerçekleştirmek için büyük çabalar sarf eden inşaatçılara teşekkür etmek istiyorum. Yeni yolda güvenli yolculuklar ve başarılar diliyorum!” dedi.

Bakan Yardımcısı Petır Kirov, “Bugün hepimiz için mutlu bir gün. Bugün bu bölgenin gelişimi ve en yakın komşumuz Yunanistan ile ticari ilişkilerin gelişimi açısından kuşkusuz yeni imkanlar sunuluyor. Bu projenin Avrupa Birliği’nin Uyum Fonu sayesinde gerçekleştirildiğini unutmamamız gerekiyor. Bizim amacımız AB fonlarından kaynak alımını en iyi şekilde devam ettirip gerek bölgesel kalkınmaya, gerekse komşu ülkelerle ulaşım bağlantılarının geliştirilmesine katkı sağlanılmasıdır. Bu program döneminde Ulaşım Programı açısından çok başarı elde edildi. Tüm Ulaşım Programı kapsamında yararlanıcılara 2 milyar 200 milyondan fazla leva ödenmiş durumda. Bütün bunlar iyi bir seferberlik ve devlet kurumları arasında birlik içinde hareket edildiğinde çok güzel sonuçlar elde edilebilir. Gelecek 2014-2020 program döneminde de bölgelerin ve ulaşımın gelişimi için güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Bu yolu güvenli ve akıllı bir şekilde kullanılmasını temenni ediyorum. Komşularımızla iyi ilişkiler geliştirilmesini arzu ediyorum”, diye konuştu.

Yol Altyapısı Kurumu Başkanı Müh. Stefan Çaykov, “Bu tür açılışlarda her zaman heyecanlanırım, çünkü bugün olduğu gibi burada toplanmamız için ne kadar zaman ve büyük emekler harcandığının farkındayım. Bu yol projesinin gerek bölge gelişimi, gerekse ulusal karayolu ağı açısından son derece büyük önemini belirtmeye gerek yok. Çünkü 9 Nolu Pan Avrupa Ulaşım Koridoru üzerinden Yunanistan’ın en büyük limanlarından biri olan Aleksandrupolis (Dedeağaç) ile bağlantı kurulmasını sağlıyor. Proje esnasında 8 kilometrelik bir yol onarıldı ve 24 kilometre uzunluğunda tamamen yeni bir yıl inşa edildi. Bu yolda ayrı yerleşim yerleriyle bağlantı sağlayan 6 yeni köprü ve 9 kavşak kuruldu. Kuşkusuz bu yol tüm bölgede ulaşım bağlantılarını büyük ölçüde iyileştirecek. Yol trafiğine 24 saat içinde 3 600 araç katılıyor. Genelde yeni bir yol trafiğin yüzde 40’tan fazla artmasına yol açıyor. Bu durum Yunan turistlerinin Kırcaali’ye tarihi ve kültürel yerlerine ulaşma şansının kat kat arttığını göstermektedir. Bu yüzden bu bölge halkının yeni kazanımını kutluyorum. Ben de bu yolda hayırlı yolculuklar diliyorum!” diye kaydetti.

Peder Petır Garena, Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet ile birlikte sürücülerin yolu kazasız ve belasız kullanmaları için dua ettiklerini söyledi. Peder, sürücülerin araçlarını dikkatlice sürmelerini ve trafik kurallarına uymalarını hatırlattı. Bu yolun ne Bulgaristan’a, ne Türkiye’ye, ne de Yunanistan’a ait olmadığına dikkat çekerek, deneyim alışverişi, komşuluk ve etkileşim örneği olduğunu ifade etti. Türkçe, Yunanca ve Bulgarca olarak, “Hayırlı Yolculuklar” dileğinde bulunarak dua etti.

Ardından “Bismillahir Rahmanir Rahim” diyerek konuşmaya başlayan Beyhan Mehmet, “Peder Petır Garena ile sadece dua edip amin diyeceğiz, çünkü biz akşamdan beri bu güzel yolda trafik kazaları olmaması için dua etmekteyiz. Dostluk ilişkilerinin kurulmasına yol açmasını temenni ederiz” diye ifade etti.

Kırcaali-Podkova Yolu Projesi, Ulaşım Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin Uyum Fonu ve ulusal bütçeden sağlanan mali kaynaklarla gerçekleştirildi. 54 milyon levalık bu yatırımla Cebel (Şeyh Cuma) durağından Podkova köyüne kadar uzanan 24,2 kilometre uzunluğunda yeni bir yol inşa edildi. Aynı proje kapsamında Kırcaali şehrinden, Bulgariya Bulvarı kavşağından Cebel durağına uzanan 8,2 kilometrelik bir yol kesiminde onarım çalışmaları yapıldı. Ayrıca Fotinovo köyü ile bağlantı kuran 2,3 kilometrelik bir yol yapıldı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS