Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Seçim döneminde ana dilde propaganda ve ikamet şartı değiştirilmedi

Seçim döneminde ana dilde propaganda ve ikamet şartı değiştirilmedi

06 Şubat 2014

Bulgaristan parlamentosundaki siyasi partiler, seçim kanununda yapılması öngörülen değişiklikler konusunda uzlaşı sağlayamadı. Böylece değişikliklerin ana amacı olan uzmanlardan oluşan bir seçim komisyonu oluşturma fikri hayata geçirilemedi.

Seçim yasasının tekrar düzenlenmesi fikrini parlamentoya getiren iktidardaki Bulgar Sosyalist Partisi milletvekili ve seçim kanununda değişiklikler yapılması için kurulan geçici komisyonun başkanı Maya Manolova, "Avrupa Konseyi ile Avrupa Parlamentosu arasındaki anayasal konulardaki en büyük danışma organı olan Venedik Komisyonu'nun tavsiyeleri doğrultusunda Avrupa ülkelerindeki gibi bir profesyonel kurum oluşturmak istiyorduk ancak bu teklifimiz diğer partilerde şüphe doğurdu" dedi.

Seçim kanununda değişiklikler yapılması için kurulan parlamentoya bağlı geçici komisyon, Merkez Seçim Komisyonu'nu (MSK) üyelerinin mecliste grubu bulunan siyasi partiler tarafından önerilmesine karar verdi.

Mecliste grubu bulunmayan ancak Avrupa Parlamentosu'na (AP) milletvekili göndermiş partiler de MSK için üye teklifinde bulunabilecek. Parlamento tarafından seçilen MSK üyeleri cumhurbaşkanı kararnamesi ile göreve başlayacak.

Türkler açısından önemli olan iki konu değiştirilmedi

Seçim Kanunu'nda yapılması öngörülen değişikliklerin arasında bulunan ve ülkedeki Türkler açısından önemli olan iki konu değiştirilemedi.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu ve hükümeti destekleyen Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nin (HÖH) seçim propagandası döneminde, siyasi partiler tarafından düzenlenen miting ve toplantılarda ülkenin resmi dilinden farklı bir dilde propaganda yasağının kaldırılması teklifi kabul görmedi.

Aynı şekilde HÖH'ün teklifi olan yurt dışında yaşayan vatandaşların oy kullanabilmek için seçim gününden geriye dönük olarak altı ay boyunca Bulgaristan'da ikamet etme şartının kaldırılması önerisi diğer partiler tarafından kabul görmedi.

İkamet şartı, Türkiye'de yaşayan ve çifte vatandaşlığa sahip yüzbinlerce Bulgaristan Türkünün Bulgaristan'a gelerek oy kullanmasını engelliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Bg Türkü 2014-02-06 13:18:36
AP HÖH milletvekilleri Bulgaristan'ı ana dilde seçim propagandası yasakladığından dolayı ŞİKAYET etsin.
HÖH teklif ediyor kabul görmüyor, bakın biz elimizden geleni yaptık ama Bulgar iznin vermiyor.
24 yıldır bu gitti bir o kadar gidecek benziyor.
Yunanistan'da parmakla sayılan Türk milletvekili var ama Yunana kan kusturuyor.
Yunanı A Parlamentosuna TÜRK kelimesini kabul ettirdi.
Ya bizim Du Pi Se leli Türk ve Pomak vekiller ne zaman kendi halkını ve dindaşlarını hatırlayacaklar.
KIRCAALİ 2014-02-07 09:59:26
BG DEVLETİ VAR GÜCÜ İLE ASİMİLASYONA DEVAM ETMEKTEDİR.YILLARCCA DESTEKLEDİĞİMİZ HÖH PARTİMİZ HALA SUSMAKTA .YUNANİSTAN MİLLETVEKİLLERİNDEN ÖRNEK ALMALARINI TAVSİYE EDİYORUM .....BG TÜRKÜNÜN DEDİĞİ GİBİ 70 . 80 YILDIR BG DEVLETİ ASİMİLASYON PEŞİNDE .BULGARLAR UNUTMASINLARKİ .BİZLER ONLARIN KARDEŞİ DEĞİLİZ ONLAR BİZİM KARDEŞİMİZ ONLAR BİZİM DEDELERİMİZİN ÇOCUKLARI .BU GÜNDE KALKMIŞLAR BABALARINA KARŞI KOYUYORLAR .YAKIŞMADI HAAAAAAAAAAAA...
Kircaalili. 2014-02-08 19:18:24
bakiniz HÓH,ún Bu gúnkú yóneticileri Kutsal diinimizin kurallarinda hiç bir bilgisi yoktur diinini koruyamiyan diiniyle hiç bir ilgisi olmuyan múslúmaanlikla hiç bir ilgi itibaati olmuyan bir milletvekiilinin yónetiminden kendi halkina bir yaraari olmaz komsu Yunanistana gelince Kircaalilerin çogunlugu bes on yillardan beri Komsu Yunanistanin kuzeyi Bati Trakya Ksanti,Komotini ve diger bólgelerinde Tútún islerine gittikleri ve oranin Túrkleriyle beraberlikte çalistiklarini bugun bir çogumuz biliyoruz Bugún Bati Trakyada 150.000 túrk yasar Yunanlilar o kardeslerimize nekadar zorluk yaratsalarsada onlar hiç bir zamaan yigilmadilar irk ve agadetlerini tamaami olarak korudular.iste onlar diindede olsun kúltúrdede olsunlar biz BG turklerinden bir 100 kat daha Túrktúrler ve dahada múslúmaandirlar Caami ve Mecsidlerinin kisitligi haaricinde Camiileri genç nesiillerle tiklim tiklim doldururlar genç evli kadinlarin baslarinda basórtúsúyle kendi kúltúrlerini ón siralarda tutarlar. Orali kardeslerimizle bizim kilerin arasinda kooca bir dag kadariyla farkimiz vardir Bizim genç nesiirlerimiz Caamileri seçecekleri halde Klúb ve içki yerlerini seçerler ve iste onun için BG Túrk halki her zaman bu halde kalacaktir batilarda içki kullanilir fakat Bizim BG gibi içki kullanani yoktur bugun batida Polisin fazla içki kullanmis ve sizmis bir kisiyi górdúgúnde Ya Bugaro,Ruso Ya Romano der.bunu iyi bilene kardeslerim bizler 60 yildir bu Islyaami kúltúrden uzaklastirlmis insanlariz içkiyi bulgarlardan daha fazla kullaniyoruz yuhlar olsun bize ashhaglik bir milletiz.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS