Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Avrupa fonları iktidardakileri ve muhalefeti birleştirdi

Avrupa fonları iktidardakileri ve muhalefeti birleştirdi

07 Şubat 2014

Milli Güvenlik Danışma Konseyi, 8 ay devam eden vatandaş protestoları ve hükümetin istifası için taleplerden sonra parlamentoda temsil edilen siyasi güçleri birleştirdi. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev yanındaki Milli Güvenlik Danışma Konseyi, Bulgaristan’ın 2020 yılına kadarki gelişimi için sekiz kilit öncelik konusunda mutabakata vardı. Bu, Avrupa Komisyonu ile 2014-2020 dönemi için Ortaklık Sözleşmesi çerçevesindeki müzakerelerin tamamlanmasını sağlayacak. Anlaşma kapsamında ülkemiz önümüzdeki 7 yılda AB’den 7 milyar avrodan fazla alacak.

Milli Güvenlik Danışma Konseyi üyelerine göre bu stratejik mali aracın projesi, “Bulgaristan 2020” milli gelişim programına ve “Avrupa 2020” stratejisine uyum içindedir. Konsey önünde Başbakan Plamen Oreşarski ülkemizde son yıllarda yaşanan sosyal-ekonomik durumu milli güvenliğimiz için tehdit olarak tanımladı. Başbakan Oreşarski’ye göre, sorunlar arasında yüksek işsizlik, artan eşitsizlik ve kurumlara güvensizlik yer alıyor. Başbakana göre diğer bir sorun iş gücünün kabiliyetleri ile iş gücü piyasasının gereksinimleri arasında artan dengesizliktir. Bu yüzden ülkemizde ekonomi ve devlet için rekabetedebilirlik sağlayan yatırım ve kalifiye öne çıkmalıdır. Bulgaristan’ın Ortaklık Sözleşmesi çerçevesindeki ilerlemesine ilişkin bir rapor Başbakan Yardımcısı Zinaida Zlatanova sundu.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgaristan’ın 2020 yılına kadarki gelişimine ait olan ve Milli Güvenlik İçin Danışma Konseyi tarafından oybirliği ile kabul edilen stratejik öncelikleri şöyle özetledi: “Eğitime erişimin iyileştirilmesi, öğrenim süreci kalitesinin artırılması, iş gücünün kalitesinin yükselmesi, yoksulluğun azalması, sabit bölgesel gelişim ve yerel potansiyelin kullanılması, gıda güvenliğinin sağlanması ve katma değer vergisi yüksek olan ürünlerin üretimi için tarım sektörünün gelişimi, ekonominin rekabet edebilirliğinin artırılması için yeniliklerin ve yatırım çalışmalarının desteklenmesi, enerji güvenliği, ulaşım sisteminin ve piyasaya ulaşımın iyileştirilmesi.”

Milli Güvenlik Danışma Konseyi üyeleri, Ortaklık Sözleşmesi’nde eşitsizliğin giderilmesi için önlemler bulunması gerektiğini savundu. Cumhurbaşkanı Plevneliev şunları da çıkladı: “Milli Güvenlik Danışma Konseyi üyeleri, Bulgaristan’ın 2020 yılına kadarki gelişimine ilişkin milli programın ve Ortaklık Sözleşmesi’nin temelinde yatan amaçların yerine getirilmesiyle hızlı ekonomik büyüme ve Bulgaristan vatandaşlarının yaşam standardının artırılması sağlanacağı görüşü etrafında birleşti.”

Siyasetçiler, “Bulgaristan 2020” milli gelişim programının yerine getirilmesi için kaynakların sınırlı olduğunu ve şeffaf ve etkin bir şekilde harcanması gerektiği görüşü etrafında da birleşti. “Bulgaristan 2020” programının amaçlarının yerine getirilmesi için siyasi partiler ve kurumların ortak çabaları gereklidir. Milli Güvenlik Danışma Konseyi, sonuç olarak hükümetin Avrupa fonları için yeni sözleşmenin açıklanması için milli kampanya düzenlemesini önerdi.

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS