Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad Belediyesi, 2014 Turizmi Geliştirme Programı’nı tanıttı

Momçilgrad Belediyesi, 2014 Turizmi Geliştirme Programı’nı tanıttı

07 Şubat 2014

Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi, Trak Tapınağı bulunan Harman Kaya adlı yerde arkeolojik kazılar ve bilimsel araştırmalar yapılmasını planlıyor. Bu faaliyet belediyenin 2014 Turizmi Geliştirme Programı’nda öngörülüyor. Eşi benzeri olmayan bu tapınak yeri gittikçe turistler arasında ününü arttırmakta, fakat geniş kitleler tarafından ne yazık ki bilinmiyor.

Belediyeciler, Harman Kaya’nın yeni yeni potansiyelini gerçekleştirmeye başlayıp turist akınına uğrayacağına kanaat getiriyorlar. Şimdiye kadar, tarihsel anıt sistematik arkeolojik ve jeofizik yöntemler kullanılarak çalışılmamıştır. Şimdiye kadar tarihi anıt sistematik arkeolojik ve jeofizik yöntemler kullanılarak araştırılmamıştır. Harmankaya Tepesi’nin yamacında büyük bir Trak kentinin kalıntıları görülüyor. Bilim adamları, bulunan seramik eserlerin Milattan Önce VI- ².yüzyıl arasındaki döneme ait olduğunu söylüyorlar. Kült yere yakın çaya bakan yamaçtaki doğal kayaya oyulmuş bir mezar bulunuyor.

2014 belediye bütçesinde Tatul köyü yakınındaki Oreyus’un Tapınağı’nda yeni arkeolojik araştırmalar yapılması için kaynaklar ayrılması bekleniyor. Büyük taş kütlesinde en son 2008 yılında kazılar yapılmıştır. O zaman FAR Programınca Orfeyus’un Tapınağı-Tatul Projesi çerçevesinde 50 bin leva sağlanmıştır. Belediye yönetimi yeni bulgular sayesinde bölgeyi ziyaret edenlerin sayısının kat kat artmasını ümit ediyor.

Bu yıl gerçekleştirilen Bulgaristan’ın Harikaları kampanyasında Orfeyus’un Tapnağı ülkenin ilk 20 tarihi ve kültürel yerleri arasında yerini aldı. Bunun için 2011 yılında o zamanki Kültür Bakanı Vejdi Raşidov tarafından 1 milyonluk çek verildi, fakat belediyenin bir projesi kapsamında Orfeyus’un Tapınağı’nın üzerine şato şeklinde özel bir yapı kurulması için kaynaklar bir türlü sağlanamadı.

Turizmin Gelişimi Programı’nda Kedikçal adlı yerde dinlenme parkı da kurulması öngörülüyor. Raven köyünde bulunan Doğal Parkı’nda 500-600 yıllık meşe ağaçları, koruma altında olan çeşit tür kuşlar, çeşitli şifalı otlar ve nadir rastlanan güzel bitkiler bulunuyor.

Merkez, bölgedeki tarihi ve turistik yerleri grup halinde veya bireysel olarak ziyaret etmek isteyen turistleri yönlendirecek.

Belediye, çevre örgütleri ve Çevre ve Su Bakanlığı ile ortak hareket ederek Dambalı Tepesi’nin koruma altına alınmasını düşünüyorlar. Her yıl Hıdrellez gününden önceki gece binlerce Hıristiyan ve Müslüman Dambalı Tepesi'ne çıkarak burada akan suda hastalığına şifa arıyorlar.

Önümüzdeki aylarda Momçilgrad kasabasında yerli ve yabancı tur operatörlerle görüşme düzenlenmesi planlanıyor. Bununla Momçilgrad İlçesi’nin tarihi ve kültürel mirasının tanıtılması amaçlanıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Tunay Şen 2014-02-08 09:53:42
Yeni Mestanlı Belediye Başkanı Akif Akif'ten umutluyum
Tunay Şen 2014-02-08 10:03:42
Tatul'u gezdim ama bu kaya mezarlarından haberim yok belediye kasabaya panoyla ilan verip ziyaretçileri haberdar etmeli.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS