Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Parlamento’da Anadil Tepkisi

Parlamento’da Anadil Tepkisi

14 Şubat 2014

Bulgaristan parlamentosunda görüşmeleri süren Seçim Yasası'nda, seçim kampanyalarında Bulgarcanın dışında başka dilin kullanılmasının yasaklanması, parlamentoda tepkiyle karşılandı.

Parlamento oylamasında, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinin getirdiği "Seçim kampanyasının Bulgarcanın dışında, başka bir dilde sürdürülmesi durumunda Bulgarca çeviri yapılır" şeklindeki teklif, "lehte" kullanılan 36 oya karşı 116 oyla reddedildi. Oylamada 61 milletvekili ise çekimser kaldı.

HÖH lideri Lütvi Mestan parlamento kürsüsünden yaptığı konuşmada, seçim kampanyalarında Bulgarcayı mecburi dil olarak gösteren yasa metninin, ayrımcılık yarattığını öne sürdü. Mestan, "Bu ayrımcı metinleAvrupa karşıtı, çirkin bir örnek oluşturduk. Bunu emsal gören diğer ülkelerde parlamentolar, orada yaşayan Bulgar azınlıklara artık kendi ana dilini kullanmalarını da yasaklayabilir. İç azınlıklarımıza gösterdiğimiz tavır, yurt dışında yaşayan kendi azınlıklarımızın görebileceği tavırla aynı olmalıdır" diye konuştu.

Bu haliyle kabul edilen yasanın"Bulgaristan'ın yüz karası olduğunu" savunan Mestan konuşmasında, "Avrupa Parlamentosu(AP) seçiminde HÖH'ün aday listesinin başında AvrupaLiberal Demokrat Partisi Başkanı Graham Watson yer alırsa Watson kampanyasını Bulgarca olarak mı yapmak zorunda?" sorusunu sordu.

Yoğun tartışmaların yaşandığı oylamada, HÖH'ün Oreşarski koalisyon hükümetinin kurucu ortağı olan ve işbirliği yaptığı Bulgaristan Sosyalist Partisi'nden, anadil sorunu konusunda destek görememesi nedeniyle verdiği sert tepkiler sonucu parlamento oturumu iptal edildi.


HÖH Başkanı Lütfi Mestan:

Parlamento kürsüsünden yaptığı konuşmada HÖH Başkanı Lütfi Mestan, “Olumsuz oy kullandım, çünkü bu yasa metni ayrımcılık yarattığından başka, Bulgarcayı savunmayıp Bulgarcanın kullanmasına karşıdır. Çünkü biraz önce Avrupa karşıtı bir çoğunluk grup, Bulgar etnik azınlığı yaşayan başka ülkelere ayrımcılık tavır göstermelerine fırsat verdi. Seçim kampanyasında başka bir dil kullanmanın yasaklanmasıyla Bulgar azınlığı bulunan başka ülkelerin parlamentolarına, orada yaşayan Bulgar azınlıklara artık kendi Anadilini kullanmalarını da yasaklamaları için örnek oldunuz. Çünkü iç azınlıklara gösterdiğimiz tavrın aynısını yurt dışında yaşayan kendi azınlıklarımıza da gösterilmesini isteme hakkımız olmalıdır” diye konuştu.
Bu yasa metni çok saçma ve ben Avrupa Parlamentosu(AP) Milletvekilliği Seçimi’nde HÖH'ün aday listesinin başında Avrupa Liberal Demokrat Partisi Başkanı Graham Watson yer alırsa Watson kampanyasını Bulgarca olarak mı yapmak zorunda olacağını sormak istiyorum. Avrupa’da nerede görülmüş böyle sınırlama. Bu yasa metni AB içerisindeki Bulgaristan'ın yüz karası” diye öfkesini gizlemedi.


Milletvekili Hüseyin Hafızov:

Milletvekili Hüseyin Hafızov, “Sizin anti-demokratik tavırlarınıza rağmen ben bir gün hür olarak demokratik Bulgaristan’da yaşama hayalimi gerçekleştireceğim. Bir grup Bulgar milletvekillerinin baskıcı düşüncelerine karşı oy kullandım. Ben hür olmak istiyorum ve bunu da başaracağım. Hak ve özgürlükleri için hapislerde yatan, kurşuna dizilen Bulgaristan vatandaşları var ve bu yasayla bizi sınırlayacağınızı düşünüyorsanız şimdiden söyleyeyim ki, benim her bir adımı izleyin, çünkü özgürlüğümün bedelini ödemeye hazırım. Hiçbir durumda ondan vazgeçmeyeceğim. Sizin kısıtlayıcı önlemlerinize rağmen ben hür olacağım ve Osman Kılıç, İskra köyünden Ahmet Davutoğlu, Nuri Adalı ve Ahmet Doğan’ın yolundan gideceğim. Ben demokrasiden yanayım ve bunun için savaşmaya devam edeceğim” diye vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı/Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


kara su. 2014-02-14 15:53:08
Bulgaristan,da komunizmin çokúsúyle BULGARISTAN Anayasasindaki kanun tasarisinin birinci maddesini vekiillerimiz tarafindan tamaamen kaldirilmasi gerekirdi ve bunun yerine ek degisim olacakti fakaat bu kanun tasarisi yeterli bir dúzeyde yerine getirilemedi ve bóylecede bir (kaka) yaani pislik haline dónústúrúldú Bulgar parlamentosundaki millet vekiillerimiz o zamanlari kendilerine has akil fikirlerini temizliyecekleri yerde bunlar genizlerini temizlediler yaani hankirdilar simdi 24 yillik bu hankirigi geriye almalari için çok geç kalindi ankirik artik les halinde igrenç bir kokuya sahiptir bunu hiç bir kimse yalamaya hazmedemiyor ama zamaan gelince bunu iyi hatirlasinlar ki o zamanin babalarinin pisligini kendi ogullari yaliyacaklardir ve o vahsii babalar sonrasi kendi evlyaadlari yaani bu gúnúmúzún gençleri tarafindan vedduva alacaklardir Allah górúleni óylesine iyi bir sekilde hatirlar ki hiç bir zamaan unutmaz ve unutmuyacaktir zamaani gelince mahser yerinde bizleri yaani bireylerini bir bir sorguluyacaktir .GOSPOD BAVI NO NE ZABRAVYA.I NAKRAYA CHTENI NAKAJE TO I POSTROGO AMIN.
Varnalı 2014-02-14 17:56:40
DPS-HÖH yönetimin 24 yıldan bu yana benimsediği ve uygulamaya koyduğu pısırık,korkak,tavizkâr bulgar yanlısı poletikaları,biz BG.Türklerini içler acısı halere getirdiğini hepiniz görüyorsunuz.
7/8 YILDAN bu tarafa,yukarıda bahsetiğim tartışılmaz gerçekleri hep yazdık söyledik.Malesef bazı arkadaşlar bizi Bulgaristan Türklük davasına güya engel ve köstek oluyormuşuz gibi suçladılar ve ,,at çamuru izi kalsın'' taktiğini çalıştırdılar(Fes ve Perperek papazı rumuzlu arkadaşlar).
Bu durumda ne yapılmalı,biz ona bakalım.
Yapılması gereken tek doğru bir durum var.DPS-HÖH YÖNETİMİ,ACİLEN HÜKÜMET'TEN İSTİFA EDİP,BULGARİSTAN'DA HÜKÜMET KRZİ YARATMAK.ATILACAK OLAN BU ÇOK ÖNEMLİ ADIM ÖNCESİNE,DPS-HÖH YÖNETİMİ DÜNYA KAMUOYUNA İSTİFAYA NEDEN OLAN GEREKÇELERİ(ana dilde eğitim,radyo,televizyon,basın,seçimlerde ana dilde propaganda hakkı)VE GASPEDİLMİŞ DEMOKRATİK HAKLARIMIZIN LİSTESİNİ TEFERATIYLA ANLATILMASI ve gereken desteği avrupa topluluğu ve dünya kamuoyundan talep etmelidir.
DPS-HÖH yönetimi,söylendiği gibi gerçekten DS ajanı değilse,acilen gerekçelerini dünya kamuoyuna çok inandırıcı bir şekilde anlatıp,hükümet ortaklığından istifa etmelidir.
Saygılarımla:-
Varnalı.
Deliormanın Deli efesi 2014-02-14 18:04:12
Kırcaali haber yönetici ve müdürleri,size soruyorum?Benim yorumlarımı bir çok defa sildiniz.Neden?
TRUD VE 24 ÇASA GAZETELERİNDE,TÜRKLER VE YAHUT'A TÜRKİYE İLE İLGİLİ YAZI VE YORUMLAR YAYINLANDIĞINDA,BULGAR OKYUCULARIN YÜZLERCESİ, TÜRKLER VE TÜRKİYE İLE İLGİLİ AĞIZA ALINMAYACAK VE HATÂ NORMAL BİR İNSANIN AKLININ UCUNDAN BİLE GEÇİRMEDİĞİ,GEÇİREMEYECEĞİ PİSLİK,KÖTÜLÜK VE DÜŞMANCA TUTUM VE SÖYLEİŞLERİ,BİNLERCE DEFA YAZDIKLARINA RAĞMEN,SİLİNMEDİKLERİNİ GÖRÜYORUZ.
Biz görüyoruz da,sizler neden görmezlikten geliyorsunuz?.
Eğer Avrupa üyesi devletlerde eşitlik ve demokrasi varsa,ki var olduğu iddâ ediliyor,o zaman sizde bizim yorumlarımızı silmeyeceksiniz
İyi yoldalar 2014-02-14 18:04:57
Lütfi Mestan çok iyi bir konuşma yaptı. Aferin!
BEYTULLAH 2014-02-14 19:04:44
ORESARSKI KIRCAALI"" YE GELIRSE GENE GIDIN BOYNUNA SARILIN .KEBAPCE VE BIRA KULTURUYLE YOGRULMUS BIR KITLEDEN DAHA FAZLASINI BEKLEMEK APTALLIKTIR.
Gazi Malkocoglu 2014-02-14 19:31:05
Bizler bulgaristan ceza evlerinde Halkimizin haklarini ozgurlugunu!Anadili Turkce egitimi yasallastrilmasi alinmasi icin yillarimizi siyasi mahkum olarak direnerek orgutlenerek HOH partisinin temellerini atanlar!hic bir zaman Kurucusu oldugumuz HOH partisine karsi kotu ve yalnis bir tavir sergilemedik !hattaa HOH partisine dil uzatanlara gereken dersi her zaman verdik ve vermeye devam edecegiz.Bizler(yillar sonra HOH yonetimindeki DS.ajanlarinin listesine ulasir ulasmaz !o DS.agentlerinin yani Turk dusmanlarinin yonetimden derhal gitmeleri icin elimizden gelen imkagnlari kullanarak HOH il ve ilce kongrelerinde her zaman dile getirerek elestirilerimizi yapanlariz.Biz HOH parti yonetiminde Kokunu Soyunu bilen o duygularla Halkimizin haklarini savunacak genc vekiller !!!Erdinc Hayrullah ve Huseyin Hafiz gibilerinin HOH yonetimine girebilmelerinin onunu acarak tum engelleri asarak !!!Bu gibi DEGERLI GENCLERIMIZIN HOH yonetimine gelmereri icin son yillarda cok cetin bir mucadele verdik .HOH partisi hepimizin partisidir .bulgaristan parlementosunda Anadili Turkcemizi savunan ve gerekirse bedelini odemeye hazir olan Huseyin kardesimizi cani gonulden kutlar ve her zaman yaninda olacagimiza yemin ederiz.Bir cok dava arkadaslari adina Malkocoglu.Erdincler Huseyinler sag ve var oldukca SEHITLERIMIZ aslaa unutulmiyacaktir!!!!.Lutvi Mestan HOH partisinden (onda vicdan ne gezer)derhal istifa etmeli.
yakışıyor mu sana 2014-02-14 19:32:09
Edepsize:

Dps bulgarlarla mücadele ederken sen DPS ile mi mücadele ediyorsun?
HASAN 2014-02-15 10:45:52
DPS yönetimi ölümü göze alırsa 89 yılında olduğu gibi işte o zaman haklarımızı alabiliriz ve Türkçeyi kabul ettirebiliriz.Hüseyin HAFIZOFtan Allah razı olsun, ama bizde millet olarak DPS yi yalnız bırakmamalıyız Bulgar milliyetçilerine karşı. Gerekirse kavga,gerekirse mitingler yapmak lazım,artık şu korkaklık sendromundan uyanmalıyız
Rumeli dedelerinin değil miydi 2014-02-15 13:21:57
2. Abdülhamid’in torunları, İstanbul’daki kimi değerli arsaları “dedelerinin malı” olduğu gerekçesiyle geri istiyorlarmış...
Aman ellerini çabuk tutsunlar... 3. Abdülhamid’in çocuklarının vakfına dağıtılanlardan geriye bir şey kalmayacak çünkü...
Gazi Malkocoglu 2014-02-15 20:42:07
yukaridaki yorumumda adi gecen BUYUK TURKUN !!!Ozgurluk mesalemizin adi Rahmetli Turgut Nuri Adalidir.saygilarimla.
Gaziler 2014-02-15 21:48:40
Pısırık Lütfi gidecek kahraman parlamento gazisi Hüsyin gelecek "HÜRİYETİM İÇİN GEREKİRSE BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIM" eeeeeeeeeeeeeeeeeeyyyyyyyyyyyyyyyyy
Kırcaali haber silme yorumları
HASAN 2014-02-15 23:01:07
Hüseyin kardeşim fena çıldırttı Bulgarları, helal olsun.Artık şu kıçıkırıklara ezdirtmeyelim kendimizi
Bulgaraistan Türkleri 2014-02-17 09:35:27
yakışıyor mu sana 2014-02-14 19:32:09

Edepsize:

Dps bulgarlarla mücadele ederken sen DPS ile mi mücadele ediyorsun?
********************************
Kimse DPS ile mücadele etmiyor DPSnin içindeki DS ajanlarla mücadele ediliyor. Hüsyin Hafızova konuşma yasağı koyanlar DPS ahan yönetime karşı çıkılıyor ANLAMADINIZSANIZ anlayamazsınız. Kemikçiler o ajan yönetimini ne kadar savunsalar da gidecekler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS