Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile Başbakan Plamen Oreşarski, ırkçılık eylemlerini kınadılar

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile Başbakan Plamen Oreşarski, ırkçılık eylemlerini kınadılar

18 Şubat 2014

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile Başbakan Plamen Oreşarski, ırkçılık eylemlerini kınadıkları ortak bir deklarasyon yayınladılar.

Deklarasyonda, “Son günler ve haftalarda ulusun birliğini tehlikeye sokan hareketlere şahit olduk. Ötekine karşı nefret ve tahammülsüzlük aşılama, Bulgaristan vatandaşlarını birbirine karşı getirme, etnik barışla oyun oynama ve nefret dilini kullanma çabalarının kesinlikle kınanması gerekir. Bulgaristan dünyada hoşgörü, ötekini kabullenme ve saygı gösterilmesiyle anılıyor. Ülkemiz etnik barış ve Bulgaristan vatandaşlarının birliğini koruyarak, demokrasiye geçiş yaptı. Bu nedenle de Anayasa’nın başında ortak değerlerde birleştiğimiz hürriyet, barış, insan severlik, eşitlik, adalet ve hoşgörü belirtilmiştir. Anayasal ilkeler arasında olan tüm vatandaşların kanunlar önünde eşit olması demokratik bir toplumda yaşama arzumuzun işaretidir. Bu bağlamda ırk, milliyet, etnik mensubiyet, cins, köken, din, eğitim, inanış, siyasi mensubiyet, özel veya toplumsal durum veya mal varlığı farkı yapılmaksızın hakların veya imtiyazların hiçbir şekilde kısıtlanmasına izin verilmemektedir” deniliyor.

Avrupa Birliği ve NATO üyesi olarak Bulgaristan’ın çağdaş seçimini yaptığına dikkat çekilerek modern ve ilerleyici bir toplum kurulmasına yönelik seçilen yolun temelinde kurumların istikrarı, ayrımcılık olmaması, ifade özgürlüğü, çoğulculuk ve din ve siyasi görüş konusunda özgür seçim yapma hakkının yattığı belirtiliyor. Tüm kurum, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve ayrı ayrı temsilcilerinin de nefret aşılanmasına karşı, toplumda gerilimin ve parçalanmanın durdurulmasına yönelik çabalar göstermesi gerektiği kaydediliyor.

Deklarasyonda, “Ölüm yıldönümü arifesinde Özgürlük Havarisi Vasil Levski’nin, etnik barışın ve ulusun birliğinin kısa vadeli siyasi amaçlara erişilmesi ve popülizm yapılması için kullanılması kabul edilemez bir şeydir” ifadesine yer veriliyor. Levski’nin halka hizmetin kendi kişisel çıkarlardan önce gelmesi gerektiğini savunduğu sözüne dikkat çekilerek, “Bunu başarmak için el ele verip birlikte hareket etmeliyiz, herkes yaptığının bedelini ödeyecek” yazıyor.

Deklarasyonun sonunda Cumhurbaşkanı ile Başbakan, “Bugün demokrasinin temel değerlerinin korunması için her zamandan çok sorumlu davranmak zorundayız. Onların her hangi birisini kaybetmemiz bizi diğer AB ülkeleriyle eşit hakka sahip olmak için yaptığımız çağdaş seçimi de kaybettirecek. Yedi milyon Bulgaristan vatandaşının hayatını ateşe atıyoruz, bunun için olgun davranmak zorundayız” diye uyarıyorlar.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Er 2014-02-18 19:27:37
3000 ulicnitsi... Holigani.
rE 2014-02-18 22:59:31
/çoğulculuk ve din ve siyasi görüş konusunda özgür seçim yapma hakkının yattığı belirtiliyor /

din geciyor siyaset geciyor fakat dil gecmiyor. Dili eklemiyor kasitli olarak cunku dil yasagi daha dun geldi.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS