Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
HÖH Başkanı Lütfi Mestan: “Ne Anadolu’ya, ne de başka bir yere gitmeyeceğiz”

HÖH Başkanı Lütfi Mestan: “Ne Anadolu’ya, ne de başka bir yere gitmeyeceğiz”

19 Şubat 2014

Cuma günü Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Hüseyin Hafızov’un seçim propagandasının Anadili’nde yürütülmesiyle ilgili konuşmasının tartışması yapıldığı Meclis’te bugün HÖH Başkanı Lütfi Mestan, “Levski’nin Bulgarlar, Türkler, Yahudilerin aynı yasayı yerine getirip eşit haklara sahip olacağı vasiyetine uyacağız. Özgürlük Havarisi, daha o zaman etnik ve dini barışı sağlamayan bir ülkenin gelişemeyeceğini anlamış. O yıllarda Bulgaristan’ın Osmanlı İmparatorluğunun sınırları içinde bulunduğu göz önüne getirilirse, bütün bunları söylemek için büyük ruh gücüne sahipmiş” dedi. HÖH Başkanı, “Bulgarlaştırma sürecinin bize verdiği acıyı güçlü bir devlet oluşturma iradesine dönüştürdük. Biz Levski’nin de vasiyet ettiği gibi eşit haklar için mücadele ediyoruz” diye belirtti. İfadesine göre Bulgar toplumundaki etnik ve dini farklılıklar bazı siyasetçiler tarafından geliştirmek için kaynak, zenginlik olarak değil de, milli çıkarları tehlikeye düşüren sorun, risk olarak kabul ediliyor” diye konuştu.

HÖH partisinin Bulgarlaştırma sürecine karşı bir tepki olarak kurulduğunu kaydeden Mestan, buna rağmen rövanşizm yolunda gitmektense daha ilk hareketiyle rövanşizme, bölünmeye hayır diyerek, birleşmeye evet dediğini söyledi. Dünyanın Bulgaristan etnik modelini demokratik toplumun en büyük başarısı olarak gösterdiğini ve bugüne kadar sadece siyasi araçlarla eşit haklara erişilmesi için mücadele ettiklerinin altını çizdi. Tek dilli, tek kültürlü ülkelerin olmadığına dikkat çeken HÖH Başkanı, çokdilliliğin, çok kültürlülüğün hemen hemen tüm devletlerde görüldüğünü söyledi. Bunu kabullenmenin ülkede etnik barışın sağlanmasına yardımcı olacağını, HÖH partisinin bu uğurda mücadele verdiğini, çünkü diğer yolun Bulgarlaştırma sürecine karşı bir yol olduğunu ifade etti. Bulgar ulusun tüm vatandaşlar tarafından oluşturulduğunu, etnik ve dini farklılıkların milli çıkarlara zarar verdiğini düşünenlerin ülkeden kovulması gerektiğini savundu. Mestan, “`Kimin hoşuna gitmezse, Anadolu’ya gitsin` sözünü sık sık duyuyoruz. Hiçbirimiz ne Anadolu’ya, ne de başka bir yere gitmeyeceğiz. Bulgaristan bizim vatanımız, çünkü biz burada doğduk. Farklılıklarımız bizim için sorun değil, zenginliktir” dedi.

HÖH Başkanı, “Mihail Mikov’un teklif ettiği deklarasyonu destekleyeceğiz. Etnik barışla ilgili mesele camilere yapılan saldırılardan, AB değerlerine aykırı fikirlerden kaynaklanıyor. Bütün bunların Bulgaristan’ın geçmişinde kalıp milli çıkarların kısıtlamalara değil, dengeye dayanarak savunulduğu bir devlet olacağımıza inanıyorum. Etnik barış, Bulgaristan’ın demokrasiye geçiş döneminin en büyük sermayesidir” diye sözlerini tamamladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Er 2014-02-19 17:35:07
Ben Anadoluya gitmeyi dusunuyordum ancak vaz getcim. Vaz gecmemin nedeni bulgar fasistleri olmustur. Bulgaristanda dogudugum topraklarda kalacagim ve fasistlerle mucadele edecegim.
HASAN 2014-02-20 05:09:24
Bende gitmiyom Anatoliyaya, Sideri gönderelim gitsin
Arda boylu. 2014-02-20 21:51:20
Vay anasini bende vazgectim artik anadoludan gitmiyecegim yeter ya neden biz gidelim ki simdiye kadar100'lerce yildir her zamaan biz gittik istiyoruz ki bu tek tarafli olmasin artik Anadolu gelsin bize Bulgaristana ya.
TÜRK 2014-02-21 09:30:32
Değerli dostlarım değerli kardeşlerim BG devleti yüz binlerce vatandaşımızı BG topraklarından .Yani doğup büyüdüğü yerlerinden etti .1952 yılından 1989 za kadar göç ettirilen kardeşlerimize bir çağrıda bulunuyorum Topyüküm geri dönelim işte ozaman görelim BULGARLAR NE YAPACAK .ONLARIN BİZİM GİBİ iyi dürüst çalışkan insanların kıymetini bilemediler işte bu yüzden daha çok sürünmeye mahkümdurlar
Bulgaristan halkı 2014-02-21 14:23:40
Bulgaristan'da etnik barış ancak Bulgar devleti ülkede yaşayan Türkleri kabul etmekten geçer.
Anadil zorunlu okutulacak, kütüklerden yazılı o Bulgar ve Slav isimler silinecek v.s.
Lütfi yani Pavel parlamento kürsüsünden bunları konuşsun.
Anadolu'ya bu gün gitmesen zaman gelir aynı 1989 yılı gibi zorunlu gidersin.
Bizim bu ülkede kalmamız ancak Bulgar'ın bizi Türkleri kabul etmekten geçer.
karanfil 2014-02-23 15:12:21
tebrikler mestan goc ede ede yok olduk eski gocmenler(1950)Cogu kulturunu milletini kaybetmis .1989 da duvara tosladi bulgarlar.mestan çok onemli bir konusma yapmis beynine diline sağlık .aynı zamanda halkızıza da git diyenlere verecek cevabınıda öğretmiş
yusuf çolakoğlu 2014-03-01 17:03:56
1989 da göç ettik ama hala orada evlerimiz akrabalarımız var.En önemliside hala Atalarımızın mezarları var,doğan oğlumuda bulgar vatandaşliğı aldım...........!
Bırakın bizim anadoluya gitmemizide bir gün o siderov gibiler başka bir yere gitmek zorunda kalmasınlar...................!Sakaryadan saygılar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS