Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan-Türkiye ilişkileri

Bulgaristan-Türkiye ilişkileri

21 Şubat 2014

Bulgaristan'a resmi ziyaretini sürdüren TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, "Bulgaristan'daki soydaşlarımızı Türkiye ile Bulgaristan arasında bir dostluk köprüsü olarak görüyoruz" dedi.

Bozkır, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, Bulgaristan'daki temas ve incelemelerini değerlendirdi. Bulgaristan'ı gerçek bir dost ülke olarak gördüğünü, burada görüştüğü yetkililerle verimli bir diyalog içinde olduğunu vurgulayan Bozkır, bu ülkede yaşayan Türk soydaşların bir dostluk köprüsü vazifesi gördüklerini belirtti.

Türkiye'nin Bulgaristan ile NATO bünyesinde yan yana olmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Bozkır, "NATO ve Avrupa Birliği'nin güvenliği için Bulgaristan ile birlikte hareket etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye, Bulgaristan'ın NATO üyeliği için en ciddi desteği veren ülkelerden biridir" diye konuştu.

Bozkır, ziyaretinin ilk gününde, Bulgaristan Ulusal Kütüphanesi'nde bulunan Osmanlı dönemine ait değerli yazılı eserleri gördüğünü, Parlamentonun Bulgaristan-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ruşen Rıza ile bir araya geldiğini ve Sofya'daki Banya Başı Camisi'ni ziyaret ettiğini anlattı.

-Irkçı ATAKA Partisi'ne yanıt-

TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, ayrıca mevkidaşı olan Bulgaristan Parlamentosu Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Yanaki Stoilov ile yaptığı görüşme sırasında, Parlamentoda grubu olan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA Partisi milletvekillerinin Türkiye karşıtı gösteri yapmaya çalıştıklarını anımsattı.

Oturum salonunda Türkiye'den birtakım maddi ve manevi tazminat iddiası ve talebinde bulunan ATAKA milletvekillerinin eylemini sabırla izlediğini açıklayan Bozkır, şunları kaydetti:
"Maalesef bu tip olaylar son zamanlarda devam ediyor. Bundan Türkiye olarak tabii ki üzüntü duyuyoruz. Bu tip olayların tekerrür etmemesi için Bulgar yetkililerinin almakta oldukları tedbirlerini dikkatle izliyoruz ve takdirle karşılıyoruz. Bizim için (önemli olan) münferit grupların değil, muhatabımız olan hükümetin, siyasi liderlerin, partilerin tavrıdır. Bu tavırlarda herhangi bir Türkiye aleyhtarı görüntü gözlemlemediğimiz için bu olayların devam edemeyeceğinden, ilişkilerimize zarar vermeyeceğinden güvenimiz tamdır."

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2014-02-21 09:58:18
Bulgaristan'dan etnik temizlik amacıyla sürülen beş milyon türkün geride bıraktıkları 500 milyar dolar değerindeki mal varlıkları ne olacak? Trakya bulgarlarının 10 milyar dolarını düştük, kaldı 490 milyar dolar.

Bulgarısan bu parayı bir an önce ödemesi lazım, ödeyemiyorsa toprak versin.
recep aydın 2014-02-21 10:41:01
Dikkatli ve iyi bir araştırma yapılırsa 1878 yılından bu yana bulgarlar tarafından çeşitli nedenlerle anvatan türkiye ye göç edenlerin sayısı yaklaşık 7 500 000 bini bılmuşdur ,yapılan tespitler bunu gösteriyor .
Tek çare 2014-02-21 12:23:57
Satılmış DPS'ecilerin ajan olmalarının acısını çekiyoruz Bulgaristanda.Adamların bulgarlara söz söyleyebilecek ceseretleri yok.Söyleyemezler,karşı duruş sergileyemezler,BG.Türklerinin gaspedilmiş hakları için, hiç bir istekte bulunamazlar.Neden?.Zamanla DS den maaş almışlardır,nemalanmışlardır,bundan dolayı bulgar derin devletini seslemek ve emirlerini arfiyen uygulamak zorundadırlar.Tek çözüm,tek çare eski çakallar gitsin,yerlerine Hüseyin Hafuz gibi genç ve cesur Türk evlâtları gelsin
Ruhunuzu kaça sattınız 2014-02-21 12:35:21
Satılmış da ne demek? Satılmadıklarını yüzde yüz kanıtladılar; artık satılmış diyen satılmıştır. Bu saatten sonra bu böyle bilinmeli; satılmış diyen her kimse, gerçek satılmış odur.
Ruhunuzu kaça sattınız 2014-02-23 08:27:36
Hangi gerekçeyle satılmadıklarını kanıtladılar "satılmış".
En son Hüsyin Hafız!ı bile susturdular.
Pavel, Vergil, Anton v.s. bunlar bu gün DPS yönetimidir.
Hangi konunda satılmadıklarını kanıtladılar.
Bu gün Türkçe radyo var, Türkçe televizyon var, Türkçe dergiler ve gazeteler yayınlanıyor. Okullarda Türk çocukları anadilini seçmeli değil zorunlu okumaktalar. Kütüklerden zorunlu yazılan o yabancı isimler silindi ve en önemlisi sınır dışı edilen Türklerin sosyal hakları verildi DPS yönetimi kendilerini SATILMADIKLARINI kanıtladılar.
Siz Türk halkını enayi ve aptal mı sanıyorsunuz ey kemikçiler.
Kürek var da, yürek var mı? 2014-02-23 09:15:53
Hüseyin Hafız'ı kimse susturmadı, o iddia uydurmadır. Hüseyin Hafız kafasına göre bir konuşma yapmamış, DPS yönetiminin bilgisi ve planlaması gereği konuşma yapmıştır.

Türk halkı enayi falan değil tabi, ama sen ve senin gibiler kerizin kerizi olduğunuzu kesin kanıtladınız.

Türkçe radyo var, türk tv'lerine bakılıyor, Kırcaalihaber var, internetten istediğin bilgiye ulaşılabiliyor; hasılı merak ve istek olduğunda her şey var.

Diyelim ki bulgaristan türklerinden biri "arkadaş ben türk yazarlarını, romanlarını, şairlerini okumak istiyorum" dese buna kim engel olabilir? hiç kimse. Atlarsın otobüse Edirne bir saatlik yol.

Dolayısıyla, mırın kırın, mırın kırın etmenin bir alemi yok kardeşim, yürek var mı sende yürek yürek?
Kürek var da, yürek var mı? 2014-02-23 12:43:28
Sen en iyi sınırı Edirne'den aşağı al ve Kırcaali bölge insanı Edirne'ye gelmeye gerek duymaz.
Bütün Bulgar medyası Hüsyin Hafız'ı susturduklarını yazdı ve Lütfi ajan Pavel bunu verdiği mülakatta bile yalanlamadı.
İnternetten anadil eğitim alındığını senden duyuluyor. Kırcaali halkı yerel Türkçe radyo istemekte
24 senedir senin gibi kemikçilerin mırın kırınlarından bu hale geldik Bulgaristan Türkleri.
Size verdiler birer kemik yalayın yalamaya da devam edersiniz gün gelir o kemik boğazınızda kalır boğulursunuz.
Görüyoruz sizin gibilerini geliyorsunuz Bulgaristan'a seçim öncesi yeme içme oteller v.s. bedava ha büle mart kedileri gibi bağrırsınız orada burada yazarsınız.
Akıl oyunu 2014-02-23 15:42:27
Senin gibi kemikçi dediğinde, ardından hemen kanıtlaman gerek. Hani kanıt, nanayka kanıt. Kendi kendine konuşan deliler gibi tuhaf davranmakla olmaz birader.

Hüseyin Hafız olayı bir danışıklı dövüştü, Dps yönetimi kitabına göre oynamıştır. Doğan ve Mestan politika oyununu iyi biliyorlar. Adem Kenan olayından ders çıkardılar ve kontrollü bir Adem Kenan sahneye sürüldü.

Etnik gerilim artar ha diye bir koz kullanmak aklın gereğidir. Ne var ki etnik gerilimin artması ne bulgarların işine ne de türklerin işine gelir; sadece ucu gösterilir ve taraflar mevcut duruma (statüko ) herkes razı olur.
seit 2014-02-23 20:52:11
siderov pisligin teki normal birisi deilki hic yorum bile yazmaya gerek yok bolen siderov icin. saygilar.
Akıl oyunu 2014-02-24 09:25:06
DPS yönetimin içinde ve yakın yandaşları kemikçi olduğunu mu inkar ediyorsun edemezsin.
Ne oyunu hangi oyunu oynuyorlar iki DS ajanı?
Bundan mı Türk çocukları okullarda anadilini zorunlu değil de seçmeli okuyorlar ve sayıları her geçen gün azalmakta çünkü İngilizce okumak zorundalar.
Kütüklerden o yabancı isimler hala duruyor.
Zorunlu göç edenlerin sosyal hakları neden verilmedi?
Neden T.C oturan BG Türk vatandaşların 60 binden fazlası hala o yabancı isimlerle dolaşıyorlar?
Daha biliyor musunuz ne kadar sorular var kalkmışın akıl oyunları diyorsunuz yazık sizin kalıbınıza çapınız o kadar sizlerin.
TÜRK halkı sandığınız kadar enayi değil oyunları fark edecek kadar zekidir.
DPS oyunlarıyla yakında BG Türk kalmayacak onların hedefi odur.
Şaşkın bakkal 2014-02-24 09:55:46
Geçeklerle alakası olmayan isteklerde bulunup bunları niye yapmadılar, madem öyle demek ajandırlar anlamında bir eleştirinin geçerliliği olamaz; mantıken saçmadır çünkü.

Anadilde eğitimi herkes ister ama bulgarlar "vermiyorum lan" diye kestirip attıklarında yapacak bir şey yoktur. Karşılık olarak ne yapabilirsin? Hiç, sadece caf caf diye cafkırısın başka da hiç bir şeycik yapamazsın.

Daha iyi anlaşılması için daha çarpıcı bir örnek verelim; Bulgaristan topraklarının tamamı yeniden Türk devletine geçmesini her türk ister, ancak bunun olamayacağını he sağ duyu sahibi insan pekala bilir. Şimdi şaşkın kişilikli biri çıksa, Dps yirmi senedir bu toprakları geri niye almıyor diye eleştiriler yapsa, bu adam kafayı yemiş demezler mi? Bence sadece kafayı yemiş demezler, başka şeyler de derler.
Şaşkın bakkal 2014-02-25 09:54:00
Bulgar "vermiyorum lan" dediği anda bizim DPS yönetimi pısırık bir köpek gibi kuyruğunu arka bacakların arasına alıp kafa büküyor.
24 yıl aynı hikaye.
Bahri Ömer Kırcaali sancağın okullarda okuyan her sınıftan Türk çocukları valiliğin önüne toplayıp biz anadili zorunlu okumak istiyoruz diye bir miting düzenlesin.
Du Pi Se o DS yönetim ajan tayfası 24 yıldır ellerine Bulgar'ın verdiği kemik için susuyor. Kimse Kırcaali ya da başka bir bölgeyi Türkleştirmek istemiyor. Türk azınlığın ecnebi bir ülkede nasıl yaşanmak isteniliyorsa öyle yaşamak istiyoruz sade o kadar.
24 yıldır senin savunduğun o DPS milletvekilleri kaç soru yöneltmişlerdir hükümetlere karşı bir soru bile yöneltmediler.
Kaç kere AİHM mahkemesine baş vurdular bir kere bile yapmadılar.
Parlamentoda göstermelik 24 yıldır bir ya da iki kez kürsüden konuşma yapıldı o kadar.
DPS ajan yönetimi savunanlar, tarih sizi öyle cezalandıracak ki feleğinizi ŞAŞIRACAĞINIZ.
aptallık bakidir 2014-02-25 10:28:46
Senin siyasetin nasıl yapıldığından haberin yok. Diyelim ki mitin düzenledin, ne bekliyorsun, bulgarlar korkup haklarını verecekler miyd? Hayır, bulgar basını kışkırtıcı yayınlar yapacak, antikonstitutsyonna partiya DPS diye bağıracaklar, parti kapatılsın diyecekler. Gerilim biraz daha arttığında yüksek mahkeme bu sefer bir dava açıp partiyi kapatacak. Karşılık olarak sen ne yapabilirsin? Hiç, bön bön bakıp kıçının üstüne oturursun. Yapacağın budur.
aptallık bakidir 2014-02-25 12:19:57
Zaten Türkleri temsil etmeyen parti ne işe yarar KAPATSINLAR.
Merak etmesinler Türkleri ülkenin içinde dışında temsil edecek çoooooooo akıllı gençlerimiz var hem de en az 4 dil bilen gençler.
A Parlamentosunda Bulgaristan Türklerini temsil edecek Türkler ayrıca Bulgaristan parlamentosunda Türklerin haklarını savunacak ASİL Türkler gidecek kıçı boklu DS'ye gebe Türk ajanları değil.
Ne ırkçı partisi DPS harekatını zaten Bulgarlar idare ediyor. Başkan ve diğer yöneticiler İl başkanları dahil kukladan başka bir şey değiller.
Bulgar rahat uyumak isterse ülkede yaşayan Türkleri görmek ZORUNDA.
24 yıldır DPS idaresine getirdikleri kendi adamları sayesinde Türk azınlığını uyutuyorlar.
Maymun gözü açtı.
Bu gün Kırcaali il mahkeme binasının önünde ülke çapından kıçı kırık ırkçılar gelmiş. Bulgaristan geçiş sürecini sancısız atlattı diye hala Türk azınlığını kabul etmiyor SİZİN sayenizde ülkede Türk kalmayacak DPS ymneticileri susmaya devam ettikçe ülkede Türklerin sayısı azalacak.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS