Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Dışişleri Bakanı Davutoğlu Bulgaristan Ziyaretini Tamamladı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Bulgaristan Ziyaretini Tamamladı

28 Şubat 2014

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bulgarlar hep dost olmuştur ve bundan sonra da dost olacaklar" dedi.’

Davutoğlu, Bulgaristan ziyaretinin ikinci gününün bir bölümünü Filibe'de geçirdikten sonra ülkenin kuzeydoğusunda Türklerin yoğun olarak yaşadığı Şumnu kentine gitti.

Şumnu Bölge Valisi Ventzislav Venkov'u ziyaret eden Davutoğlu, basına yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da unutulmaz iki gün yaşadığını söyledi. Davutoğlu, "Mükemmel" olarak nitelendirdiği ziyaretini ilk günündeki temas ve izlenimlerinin ardından Şumnu’da bulunmaktan mutlu olduğunu aktardı.

Vali Venkov'un Türkiye'nin, Bursa ve Adapazarı gibi birçok kenti çok yakından tanıdığını memnuniyetle tespit ettiğini belirten Davutoğlu, "Şumnu Bölge Valiliği Bursa ve Adapazarı ile dostluk ilişkileri kurmuş bulunuyor. Halklar arasında böyle yakın ilişkilerin olması bizi çok mutlu ediyor, çünkü biz ebedi komşuyuz" diye konuştu.

Özellikle "Alkomet" ve "Şişecam" gibi iki büyük Türk yatırımının bulunduğu Şumnu'nun Türkiye için ayrı bir değer taşıdığını ifade eden Davutoğlu, "Bu yatırımlar hem istihdam yaratıyor hem de komşu ülkeleri arasındaki ilişkileri dostluk ilişkileri pekiştiriyor. Ayrıca bundan sonra da yatırımların daha da artması için neler yapabileceğimizi konuştuk" ifadesini kullandı.

Ortak kültürel mirasın korunmas

Şumnu'daki ortak kültürel mirasının korunmasına destek veren belediye ve bölge valiliğine teşekkür eden Bakan Davutoğlu, "(Şumnu'ya bağlı Hitrino köyündeki ünlü güreşçi) Koca Yusuf'un heykelinin kurulması ve daha birçok ortak eserin korunması için gösterdikleri ilgilerini takdir ediyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2011 yılında Şumnu'yu ziyaretinin ardından, aynı memnuniyetle Şumnu'da bulunduğunu açıklayan Davutoğlu, tarihi Tombul Camii'yi görme ve iki ülke arasında dostluk köprüsü olan soydaşlarla görüşme fırsatına sahip olmaktan mutluluk duyduğunu vurguladı.

Davutoğlu, "Bulgarlar hep dost olmuştur ve bundan sonra da dost olacaklar" ifadesini kullandı.

Tombul Camii ziyareti

Şumnu'da yıllardır tadilatı süren tarihi Tombul Camii'ni ziyaret eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, onarım iskeleleri arasında namaz kılmak zorunda kalan cemaatin durumundan duyduğu üzüntüyü saklayamadı. Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmedov, 1744 yılında kurulan Tombul Camii'nin 2005 yılında başlayan tadilatının 2008 yılında bütçenin tükenmesi nedeniyle dondurulduğunu açıkladı.

Davutoğlu, "Tadilat çalışmalarının bazı kültürel anlaşması ve ihale çalışmaları ile ilgili bazı sorunların giderilmesi ardından caminin eski ihtişamlı haline dönmesi için elinden geleni yapacağını" söyledi.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol'a, onarımın tamamlanması ve bir an önce camide normal bir şekilde ibadet edilebilmesi için gerekli çalışmalarını hızlandırılması talimatını verdi.

Davutoğlu, gerekli hukuksal işlemlerin tamamlanmasının ardından, TİKA'nın verebileceği destekle camideki onarımın kısa sürede tamamlanmasını istedi.

Cami konusuyla Vali Venkov'un da ilgilendiğini belirten Davutoğlu, "İnşallah burayı çok önemli bir kültür merkezi haline getireceğiz" dedi.
Davutoğlu, Kültür anlaşmasında bazı sorunların giderilmesiyle sonucu Tombul Camii'nin ve çevresinin çok güzel bir kültür merkezi haline getirileceğinden umutlu olduğunu ifade etti.

Halkın sıcak ilgisi

Cami etrafında toplananlara sıcak ilgi gösteren Bakan Davutoğlu, soydaşlardan nazar boncuğu, çiçek ve çeşitli takılar hediye aldı. Davutoğlu, yakından ilgilendiği çocuklara oyuncak hediye etti.

Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmedov ile caminin yanında bulunan Bölge Müftülüğü'nde bir süre görüşen Davutoğlu, daha sonra Nüvvab İmam Hatip Okulu'na geçerek, öğrencilerle sohbet etti.

Öğrencilerden, okulun inşaat halinde olan yeni binası için spor ve konferans salonu istediklerini öğrenen Bakan Davutoğlu, en kısa zamanda bu sorunlara da çözüm bulunması için yardım edeceğini söyledi.

Davutoğlu, yaşlı bir Müslüman'ın kendisine yaklaşarak, 'Şumnu'ya bağlı Eski Pazar kasabasında yaptırılan yeni bir camiye isim seçemediklerini aktarması üzerine, "Adı 'Ecdadı Fatihan olsun" dedi.

Okulun şeref defterini imzalayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bölge Valisi Venkov'un rehberliğinde şehrin tarihi yerlerini de gezerek, bilgi aldı.

Ahmet Davutoğlu, Şumnu'da yaşayan soydaşlarla sohbet toplantısına da katıldı.

Bulgaristan'daki temaslarını tamamlayan Davutoğlu'nun, Ukrayna'ya geçmesi bekleniyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


rodopların kızı 2014-03-01 10:20:10
Sayın Bakanım hoşgeldiniz, bize büyük moral verdiniz ve desteklerinizi esirgemeyin. Bizim Türkiye'den başka koruyucumuz yoktur. Oy verdiğimiz parti bizden çok uzak. SAYIN BAKANIMIZ TAM ZAMANINDA GELDİNİZ. SAHİPSİZ OLMADIĞIMIZI GÖRSÜNLER.
Menekşe 2014-03-01 16:24:16
Osmanlı şehri Filibe'de ziyaret çok iyi geçmiş (resimler duygulandırdı), bu Başkonsolosun başarısıdır. Tebrikler.
Perperek Der ki... 2014-03-01 22:13:03
Bu ziyaret turistik ziyaretten öte bir şey değildir.
perperek demez ki 2014-03-03 09:01:01
Aşk olsun be perperek, galiba ölen baba Vanga'nın yerini almışın nasıl bildin turistlik amaçlı olduğu.
perperek'e 2014-03-03 11:24:22
işte şartlanmış papaz,buna denir.
Perperek Der ki... 2014-03-03 11:47:27
Şartlanmış şurtlanmış davranışları şerefsiz ve hırsız çetesinde görüyoruz.
TOSCALI 2014-03-03 14:20:14
Bakanımızı ve Türk hükümetine bize verdiği destek için sonsuz teşekkürler.
bazı gyavurlar beğenmese de Bulgaristan müslümanlarının kalbi bize sahip çıkan Türk hükümetinden yata . Dualarımız onlarla.
Perperek Der ki... 2014-03-03 14:27:55
Pensilvanya kancığından ne haber be yavrum, ayran mı içtiniz?
perperek demez ki 2014-03-04 19:45:45
Siz idaa ettiğiniz hızsız çetesinin sizin hırsızlığın yanında bir şe değildir Perperek deme ki.
Bulgaristan sizin yüzünüzden bu halde oto yol paralarını varıncaya kadar yediniz.
BSP ile DPS ülkeyi soyup soğana çevirdi.
Sizlerin kemikçilerin sayesinde bu gün Bulgaristan'da Türkler yok oluyor. Güzelim Kırcaali kasabasında her geçen gün daha az Türk görünüyor.
Halka verilecek paraları hep ceplerinize indirdiniz. Bi de hırsız hırsıza bak diyor.
kafa kafa olmayınca 2014-03-04 23:33:04
Bsp nasıl soyup soğana çevirdi ya? Amma aptalca bir düşünce. Çalmasalardı sana mı vereceklerdi?
Perperek Der ki... 2014-03-05 00:45:00
Bi de hırsız hırsıza bak diyor.
__________________________

Yavrum, kan emici şerefsiz ve hırsız çetesi hakkında mutabıkız... Bir de hırsız başına İslami usullere göre kol ve bacakları balta ile kesilince, sorun bir nevi çözülmüş olur.
Olayın nesnesi 2014-03-05 09:58:07
Türkiye'de foseptik çukuru patladı her şey ortalığa saçıldı. Artık bu olmamış gibi davranamazsın; bundan sonra halk ya gereğini yapar ya da Sudan halkının seviyesine düşer.

Fakat Bulgaristan'da durum aynı değil; henüz patlamış bir foseptik kanalı yok. Şu çalmıştır, bu da çalmıştır diye tahminler yürütülüyor, o kadar. Ne açılmış bir dava var ne polis operasyonu ne de suç unsurunu gösteren dinlemeler ve görüntüler var.
Olayın nesnecsiz 2014-03-05 13:17:12
Ulan kemikçiler ne kadar o DS ajan tayfasını savunursanız savunun bir şey değişmez.
Kırcaali şehri ve kazada Türkler her geçen gün daha da azalmakta. O sızın desteklediğiniz ajan DPS yönetimi ceplerini doldurmaktan başka bi şey yapmamakta.
Hem size ne Türkiye'de hırsız var yok size ne. Hırsız dediğiniz insanlar bu gün BG Türkünü kurtarmaya çalışıyor. Önemli olan bu olay.
Perperek Der ki... 2014-03-05 14:01:58
Nüfus kalmadı çünkü Gerb hükümeti tütün desteklerini kaldırdı halk az da olsa karnını doyurabiliyordu ve Avrupa'da amelelik yapmıyordu. Bulgaristan Türkleri şerefsiz ve hırsız çetesinin 3 metre karelik Dış Türkler siyaseti ile İstanbul varoşlarını yönettiği gibi yönlendirilemeyeceğini gösterdi.
TOSCALI 2014-03-05 17:04:33
Bulgaristan türkleri ve doğal olarak türk partisi kafa yapısı olarak chp ye daha yakın . o yüzden akp yi desteklemezler. Dünya üzerindeki türklerden sadece bulgaristandaki türkler Başbakanımız sevmezler veya çoğu sevmek.
örümcek kafalıya 2014-03-05 17:19:56
Hırsızlığı yüzde beş yüz tescillenmiş birini nasıl sevelim? Kendimizi zorladık ama midemiz kaldırmıyor.

Dps'nin Chp'ye benzemesi normal, çünkü her iki parti her şeyden önce laiktir. Aklı başında herkes bilir ki laiklik olmadan ne demokrasi olur, ne de özgür düşünce olur.
kara su. 2014-03-05 17:49:31
Layik olan CHP TC halki acaba Bunlara Layikmidir DPS Hak ve ózgúrlukler hareketi ózgúrse Biz BG Túrk halki acaba ózgúrmúdúr hayir ózgúr olani birkaç Bulgar hizmetçileridir geri kalanin tumu AB yollarinda.Bumu ózgúrlúk.Kabakulak çetesi.
halimiz fecidir 2014-03-05 21:34:55
Kara su. adıyla yazan arkadaş kapkara cahil olduğundan laik kavramıyla layık sözünü karıştırmış. Ne diyelim, görüşü olmayan da görüş beyan ediyor ve şakşuka bir ortam kaçınılmaz olarak oluşuyor.

Türk halkı özgürdür diyen olmadı ve Dps'nin bilmem ne yapmasıyla özgür olmaz; böyle bir beklenti içinde olmak aptallıktır. Türkler özgürlüklerini 1878 ve 1913 senelerinde kaybettiler. Nokta.

Dps'nin gelmesiyle türklerin feci olan durumlarında çok az bir düzelme oldu.

Ha türkler ne zaman mı özgür olurlar, o topraklar Türkiye'nin olursa özgür olurlar. Ne var ki, dünyadaki güç dengelerine baktığımızda, bunun olma ihtimali neredeyse sıfırdır.
halimiz fecidirre 2014-03-06 08:05:11
Evet FECİDİR çünkü BG tek DPS Türkler "temsil" esiyor diye inanıyorduk ama aksine temsil edemiyor.
Ukrayna'da üç bölgede yoğun olarak Bulgar nüfusu yaşıyor ve Ukrayna kanunlarına göre yerel bölgesel dilde anadilinde hem okuyabiliyorlar hem de resmi olarak kullanabiliyorlar.
Du Pi Se ajan yönetimi BG ABirliğine girmezden önce birlikten gelen heyetlere her defasına BG devletiyle kesinlikle Türk azınlığın sorunları yok dediler.

Biz kaderimizi kendimiz belirledik belirlemeye de devam edeceğiz eğer o ajan DPS yönetimini desteklersek.
Hüseyin Hafız gibi gençlere destek vermeliyiz ki o ajanlar yanı Türk düşmanları partiden gitsinler.
Özgürlükler verilmez alınır.
CHP ile AKP kavgasında BG türkünü kurban etmeyin kurban olayım.
Beyensez de beyenmesezde AKP Türkiye Cumhuriyetin hükümetidir bizim yani BG Türkün o hükümetten ihtiyacı var.
TC siyasetini Bulgaristan'la karıştırmayın.
Bulgaraistan Türkleri 2014-03-06 08:14:25
Perperek demez ki bayağı akıllımmışsın aferin. Nerden bildin GERB tütün paralarını vermediğini.
Akıllı primleri A Birliği yıllar önce kaldırdı zaman GERB hükümetine çattı.
Sizin desteklediğiniz o ajan tayfası DPS Tarım bakanı yüksek prim karşılığında tütün alım fiyatını düşük imzaladı.
Yunan o oyuna gelmedi alım fiyatını yüksek tuttu bu gün bizim tütünü gelip rahatça alıyor.
Tütüne kota geleceği o zamanlardan belliydi DPS ajan bakanı Türkün ekmeği olan Tütünü ellerinden böylelikle aldı.
Geriye dönük biraz okuyun halk sandığınız kadar aptal değil.
Siz kemikçiler yazacaksanız doğruları yazın sizin yüzünüzden BG Türk kalmayacak GERB partisinden değil onlar bile sizin desteklediğiniz o ajan DPS yönetiminden Türklere daha merhametli.
Perperek Der ki... 2014-03-06 12:01:15
GERB Türklere daha merhametli.
______________________________

Düşünceni özetlemişsin...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS