Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrat’ta Nazım Hikmet Şiir Dinletisi düzenlendi

Momçilgrat’ta Nazım Hikmet Şiir Dinletisi düzenlendi

01 Ağustos 2014

Dün akşam Momçilgrat (Mestanlı) kasabasında dünyaca ünlü büyük Türk şairi Nazım Hikmet şiir etkinliği düzenlendi. Etkinlik Momçilgrat Belediyesi ile Nov Jivot Toplum Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlendi. Momçilgrat-Hijata Otel Kompleksi’nin konferans salonunda düzenlenen etkinliğe seçkin davetliler katıldı.

Geceyi Ankara Merkez Valisi Dr. Kadir Koçdemir, Bursa Mestanlılar Derneği Başkanı Hasan Öztürk, Bursa AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ürkiye Öztürk, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, BAL-GÖÇ Genel Başkan Yardımcıları Süleyman İnan ve Veli Öztürk, Mudanya Lozan Mübadeleleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker, HÖH Kırcaali Milletvekilleri Müh. Erdinç Hayrulla ve Mustafa Ahmet, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ahmet, Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif, Kırcaali TRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet onurlandırdılar.

Devrimin ve komünizmin şairi Nazım Hikmet’in hayatı ve eserleri sunumunda birçok örnek şiirleri seslendirildi. 1901 yılında Selanikte dünyaya gelen şair oyun yazarı, romancı, anı yazarı Nazım Hikmet 1963 yılında Moskova’da vefat ediyor. Mezarı da oradadır. Şiir dinletisi sunum programında Nov Jivot Toplum Merkezi Başkanı ünlü ressam Kamber Kamber, Kırcaali İş Müfettişliği Müdürü Ömer Hüseyin, Türkçe öğretmenleri Nurcan Avkat, Şirin Mustafa ve Muazzes Ahmet ve yerli şairlerden Hilmi Feyzulla yer aldılar. Ayrıca Mestanlılar Derneği Başkanı Hasan Öztürk da bir şairin Yaşamaya Dair şiirini okudu.

Şairin ilk 1951 yılında Bulgaristan’a gerçekleştirdiği ziyaretine ilişkin kısa bir belgesel izlendi. Komünist iktidar tarafından ülkeye davet edilen şairin yaptığı etkili konuşmalarla Bulgaristan Türklerinin Türkiye’ye yönelik göç dalgasının durdurulmasını sağlaması amaçlandığı belli oldu. Şairin daha sonra 1957’de de Bulgaristan’ı ziyaret ettiği belirtildi.

Eski Kırcaali Devlet Türk Tiyatrosu’nun müdürü Haskovolu şair Durhan Hasanov, Nazım Hikmet ile olan anılarını paylaştı. 14 yaşındayken Bulgaristan’a gelen Nazım’ın yer aldığı Kırcaali’de düzenlenen mitinge dedesi ile beraber gittiğini paylaştı. Dedesinin o zaman şairin gerçekleştirdiği propaganda yüzünden, “Ya bu Nazım değil, bunu şimdi bize Bulgarlar, Nazım diye yutturuyorlar. Bu bir Ermenidir” diye söylediğini hatırladı. Sofya’da okuduğu sırada yazdığı şiirleri Nazım’a mektupla göndermeye başladığını ve böylece aralarında mektuplaşma başladığını paylaştı. Şairin en büyük tutkusunun kadınlar olduğunu ifade etti. Durhan Hasanov, Yeni Hayat Dergisi’nde çalıştığı sırada 1957 yılında Varna’ya istirahat etmek üzere gelen şairle Sofya’da Bulgaria Oteli’nde daha üç şair arkadaşlarıyla birlikte görüştüğünü anlattı. Kendisini 50 yaşında biri olarak hayalettiğini, onun ise o sırada 19 yaşında bir genç olduğunu ifade etti. Hayatının sonunda şairin komünizm konusunda hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Bu yüzden hayatının sonuna doğru artık Bulgaristan’da sevilen biri olmadığına dikkat çekti. Usta şair, Stalin’e karşı yazdığı bir şiirini seslendirdi.

Program Rayme Aydın’ın seslendirdiği Nazım’ın ünlü Kız Çocuğu şiiriyle son buldu.

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanlığı Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu Başkan Yardımcısı Selahaddin Karabaşev, 15 yaşındayken tanıdığı Nazım’ın Yürüyen Adam şiiriyle bir müsabakaya katıldığını, 20 yaşındayken Moskova’daki mezarını ziyaret ettiğini paylaştı.

Blaga Dimitrova’nın Nazım’ın ilk Bulgaristan ziyaretiyle ilgili kitabından Momçilgrad ziyaretiyle ilgili bölümü okudu. Etkinlik için organizatörlere teşekkür eden Karabaşev, Ardino’da da Nazım Hikmet’in doğumunun 100. yıldönümü kutlama etkinliği düzenlediklerini hatırlattı. Şairin çelişkili kişiliğine rağmen sanatın mükemmelliğini dünya kültürüne sunduğu için yüksek sanatıyla, insan sevgisiyle hafızalarda yaşatılmasını rica etti.

Şiir ziyafetinden dolayı teşekkür eden Dr. Fikri Gülestan, çok anlamlı bir etkinlik olduğunu belirtti. Büyük Türk şairinin mezarının Moskova’da olmasından utanılması gerektiğini vurguladı. Sayın Gülestan, “Bir çınar ağacının gölgesini esirgememiz bence yüce Türk halkına yakışmıyor” dedi.

Programda emeği geçen herkese teşekkür eden Belediye Başkanı, böyle anlamlı bir organizasyonun halkın geniş katılımı ile gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. İleride bu tür etkinliklerin devam edeceğinin altını çizen Belediye Başkanı, geceye katılan herkese teşekkürlerini sundu. Bu hafta çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilen Dünya Mestanlılar Buluşması programına yeni katılan konuklara hoşgeldiniz diyen Sayın Akif, geceye katılan herkesi gelecek etkinliklere davet etti.

Şiir etkinliği katılan herkesin büyük beğenisini kazandı, programı sunan ekip bol bol alkış aldı.

Gece düzenlenen resepsiyonla sona erdi.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 25 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 573
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:290
-Aktif Vaka Sayısı:4 775
-Toplam Vefat Sayısı:785
-Son 24 Saat Vefat Edenler:6

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS