Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Tsar Kaloyan’da sel kurbanları için dua okundu

Tsar Kaloyan’da sel kurbanları için dua okundu

07 Ağustos 2014

Razgrat'ın Tsar Kaloyan (Torlak) kasabasında yerel yönetim sel felaketinde hayatını yitirenlerin ruhlarına bağışlanan kurban kesti. Cami ve kilisede sel kurbanları için dualar okundu, koyun etiyle hazırlanan yiyecek ibadet yerlerine gelen vatandaşlara dağıtıldı.

Belediye yönetimi her iki yılda bir kilisede ölüler için ayin düzenlemektedir. Bununla 2007 yılında yaşanan sel felaketinin 8 kurbanının unutulmayıp, koruyucu önlemler alınmasının hatırlatılması amaçlanıyor.

Tsar Kaloyan’daki Sveti Dimitır Kilisesi’nde sel kurbanları arasında Hıristiyan isimleriyle birlikte Müslüman isimleri de duyuldu. Nurten, Hafize, Yordana, Celal, Fatma, Vasila, Gülten ve Hafize’nin anısına ayin gerçekleştiren Peder Atanas, Tanrı’nın onlara merhamet etmesi için dua etti.

Aynı zamanda Ahmet Beşe Camii’de gerçekleştirilen duada Recep Hoca da Yüce Allah’ın Tsar Kaloyan’ın sakinlerinden merhametini esirgememesini niyaz etti.

Cami, 2007 yılında yaşanan sel felaketinde zarar gördü. Daha sonra Cami Encümenliği’nden sağlanan kaynaklarla onarıldı.

Her iki ibadet yeri de gerek iş günü olması, gerekse insanların yaşanan felaketi unutmak istediklerinden dolayı yarı yarıya doldu. O zaman selde zarar görenlere verilen destekten bazıları memnun, bazılarıysa memenun değil, fakat hepsinin faciayı hatırlayınca gözleri yaşla doldu.

Belediye Başkanı Ahmet Ahmedov, bu tür dua ve ölüler için ayinler düzenlemelerinin sebebinin sel kurbanlarının unutulmaması ve koruyucu önlemler alınması gerektiğinin hatırlatılması olduğunu paylaştı. Gözlemlerine dayanarak, doğal afetlerine karşı malını mülkünü sigorta yaptıranların sayısının giderek arttığını söyledi.

Ahmedov, devletin Tsar Kaloyan Belediyesi’ne 2007 yılında yatağından taşan Hlebarovska mehrinin iki köprü arasında bulunan kesimde nehir yatağının temizlenmesi için 2000 leva sağladığını anlattı. Fakat bu paraların bu çalışmalar için yetmediği belli oldu.

Belediye Başkanı, 2007 yılında Tsar Kaloyan kasabasına yardım elini uzatan binlerce bağışçıyı hatırlayarak, Tsar Kaloyan Belediyesi’nin kıt bütçesinden Asparuhovo ve Dobriç (hacıoğlu Pazarcık) selzadelerine olduğu gibi Miziya’daki selzadeler için 500 leva ayırdıklarını paylaştı.

6 Ağustos 2007 tarihinde Deliorman kasabasını basan sel sularında aralarında 7 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 8 kişi boğularak, hayatını kaybetti. Bununla birlikte yerleşim yerinin ve komşu Ezerçe köyünün yüzde 70 oranında altyapısı harap oldu.

Bir yıl sonra savcılıktan hazırlanan raporda selin meydana gelmesinde suçlu olmadığı belirtildi. Sebeplerden birinin Tsar Kaloyan’a yakın barajların teknik bakımının iyi yapılmaması olduğu ileri sürüldü, fakat bilirkişi raporuna göre 10 000 yılda bir meydana gelen metrekareye 2091 litre yağışın düştüğü yoğun yağışlardan dolayı baraj duvarları iyi durumda olsa bile yine çökecekmiş ve Hlebarovska nehri de yatağından taşacakmış.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Camideki Kadınlara Bakın 2014-08-07 14:10:13
Tsar Kolyan da camide mevlüt okutulmuş. Fotoğrafta camide yer alan bayanların başları açık. Bir bayan başı açık açık camiye gidemez. Camide mevlüt dinleyen bayanların başlarını örtmeleri gerekir. Bu Bulgaristan Türklerinin hali ne olacak ?
TRdeki camide kadınlara bakın 2014-08-07 16:51:04
TRde örneğin Blue Mosque gibi camilere giren kadınlara bakın! Onların başı kapalı ama altı açık, keza Çanakkale Gallipoli şehitliklerinde Efes Pilsenli Rock konserleri ile anılma törenlerine bir bakın!... Nolcak bu TR hali?!...
Çakma TRyeli kardeşim, sen onlarda kusur arayacağına ilk önce kendine ve kendi çevrene bak sonra eleştir!...
turk 2014-08-08 00:32:49
Geri zekalı arkadaş blue mosque ne lan sen adını bile bile bilmiyorsun yorum.yapabiliyorsun adam resime yorum yapıp sana cakmis deyyusun biri de şort la gelmiş
Kiliseye gidin bakalım girebilirmisiniz böyle
cakma turke 2014-08-08 01:44:31
Blue Mosque Blue Mosquetur! Şayet sen adını bilmiyorsan Hagia Sophia müzesinin yanından Obesliscusa doğru giderken, yolda kime
- Sory where is the Blue Mosque?
desen hemen gösterir ninnoş!
Adam şortla geldi diye ne zaman deyyus oldu? Sen deyyus ne demek biliyormusun be!...
türk 2014-08-08 09:33:58
gerizekalı oranın adı sultan ahmet camii sultan 1. ahmetin sedefkar mehmet ağaya yaptırdığı cami
adı sultan ahmet camii türkiyeye gelen yabancılar mavi çinileri yüzünden mavi cami demiştir

blue mosque ne türkçe ne de müslümanların verdiği bir isim de sen nesin??
camiye şortla gelemesi o inanca ne kadar saygısız olduğunu gösterir zira türkiyede sortla adamı gece klubüne bile almazlar

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS