Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali bölgesinde hayvan besicileri mavidil hastalığından dolayı panik içindeler

Kırcaali bölgesinde hayvan besicileri mavidil hastalığından dolayı panik içindeler

12 Ağustos 2014

Bulgaristan Ulusal Radyosu, hayvanlarda görülen mavidil hastalığı virüsünün dağılması sebebiyle Kırcaali bölgesinde hayvan besicilerinin endişeli olduğunu duyurdu. Mavidil hastalığı bulaşan 25 ton ölü hayvanın Temmuz ayının son haftasında Haskovo ve Kırcaali illerinden Şumnu ve Varna’da bulunan hayvan yakma fırınlarına taşındığı belirtildi.

Şu ana kadar hastalıktan ölen hayvanların sayısı 300’ün üzerinde ve sayıları sürekli artmaya devam ediyor.

Çiftlik sahiplerinin ifadelerine göre yeni salgınlar meydana gelmesi tehlikesi devam ediyor, çünkü ölü hayvanlar, yakma fırınına taşınması üzere araçların gelmesine kadar günlerce ahırlarda tutuluyor. Bu şekilde hareket ediliyor, çünkü hayvan sahiplerine tazminat parası ödenmesi için her bir ölü hayvana dair belge çıkartılması gereklidir. Fakat bugüne kadar hiçbir hayvan sahibine bu hastalıktan dolayı uğradığı zararlar için tazminat ödenmediği açıklandı.

BTV’de Gıda Güvenliği Kurumu Müdürü Plamen Mollov, mavidil hastalığı salgınının 16 İle yayıldığını kaydetti. Belirttiğine göre, her bir ilçede tek bir veteriner hekimin olmadığından dolayı hastalık riskinin sadece azaltılabildiği, yok edilmesinin ise mümkün olmadığı bildirildi.

Mollov, geçen yıl devlete ait bulaşıcı hastalıkları önleme programının yaklaşık bir buçuk ay içerisinde 800 özel veteriner tarafından gerçekleştirildiğini izah etti. Bu yıl ise 200 civarında veterinerle bu konuda sözleşme imzalandığını belirtti. Hastalığın taşıyıcısı sivrisineklerdir, nemli havadan dolayı da hastalık hızla yayılmaktadır.

Mavidil hastalığı, evcil ve geviş getiren yabani hayvanlarda görülen bir tür viral hastalıktır. Bu hastalık genellikle koyun ve keçilerde görülür, bazı virüs salgınlarında ise ölüm oranı yüzde 70’e ulaşabilir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


TOSCALI 2014-08-12 17:08:27
Bu çok kötü oldu kurban bayramında Türkiye bulgaristandan 1 kg bile et getirilmesine izin vermeyecek :( belki ancak pişmiş kavurma şeklindeki etlere izin verilir. Ayrıca Türkiyeden Bg ye kurban kesmeye gidenlerin sayısında da azalma olabilir.
Tosçalı merak etmesin 2014-08-12 17:52:53
Kavurma yapar getiririz, getiremesek de orada yeriz.
Hayvan çiftliği 2014-08-13 09:31:33
İnekler güzel otluyor, aferin. Sürünün sahibi hırsız mıdır hırlımıdır, onu da bilmek isteriz. Edepsiz, yalancı, hırsız olmak sürü sahibi olmaya mani değildir. Hatta inekler açısında sahibin hırsız ve yalancı olması bir avantaj sayılabilir.

İneklere oy hakkı tanındığında, yani çoban seçme hakkı verildiğinde oylarını hırsız ve yalancı için kullanacakları kesindir. İneklere demokrasi verilmesi iyidir.

George Orwell daha 1940 senelerinde bu konulara değinmişti, fakat onun kahramanları inekler değil domuzlardı.
Er 2014-08-16 23:16:23
kus gribi kircalide , fas cekirgeleri kircalide mavidil kircalide.

Kircalinin ozel ayricaligimi var her sey Kircaliye geliyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS