Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Besiciler: “Mavidil hastalığına yakalanmış hayvanların sütü çocuklar için tehlikeli”

Besiciler: “Mavidil hastalığına yakalanmış hayvanların sütü çocuklar için tehlikeli”

20 Ağustos 2014

Bugün Kırcaali’de büyük hayvan çiftliği sahipleri, “Bulgaristan’da hayvan üreticiliği çökmek üzere, devleti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikayet edeceğiz, süt ve süt ürünleri satın almayın” diye uyarıda bulundular. Besicilerin öfkesine sebep, tüm ülkede yayılmaya devam eden koyunları telef eden mavidil hastalığıdır.

Bulgaristan Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Boyko Sinapov’un ifadesine göre hayvanların yaklaşık yüzde 60’ına mavidil hastalığı virüsü bulaşmıştır. Onların ölümü bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan yüksek kritik sıcaklıktan kaynaklanıyor. Besiciler, “Et tehlikeli değil ve yenilebilir. Fakat süt ve süt ürünleri asla yenilmemeli, çünkü hasta hayvanları bir sürü antibiyotiklerle tedavi ediyoruz ve bu yüzden en çok çocukların korunması gerekir” diye alarmda bulundular.

Besiciler, koyun ve ineklerde hastalığa rağmen hala süt alımı ve süt ürünleri üretiminin devam ettiğine anlam veremiyorlar.

Boyko Sinapov, Sofya Şehir Savcılığının olayla ilgili işlem başlattığını, fakat birliğin perşembe günü Başsavcılığa başvuruda bulunacağını bildirdi. Sinapov, “Bu duruma sebep eski Tarım ve Gıda Bakanı Prof. Dimitır Grekov haricinde tüm eski Bakanlar Kuruludur. Grekov, soruna ilişkin iki kez ihbarda bulundu ve aşılması için kaynak sağlanmasını talep etti, fakat kaynaklar sağlanmadı.
Avrupa Komisyonu yıl başından beri üç kezdir ülkemizi sınır bölgelerinde hayvanlara mavidil hastalığı bulaşması tehlikesi olduğuna dair uyarıda bulundu, fakat tam bu bölgelerde immünoterapi uzun zaman önce sona erdirildi. Gıda Güvenliği Kurumu’nun eli kolu bağlandı ve salgın hastalığının belirdiği ilk yerleşim yerlerini tespit edemedi. Sonuçlar ise ortada, tüm sektör çökmek üzere, biz ise bütün Rodoplar’da temel geçim kaynağımızı yitiriyoruz” diye yorum yaptı.

Belirttiğine göre ülkede her saat hayvanlar ölüyor ve artık protestoların da anlamı yok. Besiciler hala ulusal bütçeden destek görmeyi umuyorlar, çünkü AB fonlarından sağlanan kaynaklara erişimleri zor oluyor.

Kıracali ilinde AB destekli projeyle kurulan tek bir hayvan çiftliği olmadığı belirtildi. Bölgede koyun çiftliklerinin sayısı 1600’den fazla ve mavildil hastalığına yakalanmamış koyun sürüsü yok.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS