Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad kasabasının atıksu arıtma tesisi projesi erken tamamlanıyor

Momçilgrad kasabasının atıksu arıtma tesisi projesi erken tamamlanıyor

20 Ağustos 2014

Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi’nin yeni inşa ettiği atıksu arıtma tesisinin 72 saatlik testleri başarılı sonuçlar verdi. Bu durumda artık tesis devreye sokulabilir ve projede belirtilen süreden önce hizmete girecek. Modern tesis, Momçilgrad Belediyesi’nin gerçekleştirdiği “Momçilgrad İlçesi’nde Su ve Kanalizasyon Şebekesinin Onarımı, Modernleştirilmesi ve Tamamlanması ve Atıksu Arıtma Tesisi Kurulması” adındaki büyük proje kapsamında kuruldu. Proje, 2007-2013 Çevre Operasyonel Programı tarafından finanse edildi.

Atıksu arıtma tesisi, Momçilgrad-Kırcaali yoluna 2 km mesafedeki Suşevo köyüne yakın bulunuyor. Ulaşım araçlarının tesise ulaşımı sağlanması için yepyeni bir yol yapıldı. Çevresine çeşitli türden ağaç fidanları dikildi.
Atıksu arıtma tesisinin kuruluşundan önce Momçilgrad kasabasının atık suları doğrudan doğruya Vırbitsa (Söğütlü) çayına deşarj ediliyordu ve bu şekilde onu kirletiyordu. Ayrıca atıksuların deşarj edilmesi çayın Studen Kladenets (Soğuk Pınar) Barajı’na dökülmesinden dolayı çevredeki tüm yerleşim yerleri açısından tehlike oluşturuyordu.

Şimdi arıtılmış sular işlenilen toprakların sulanması için kullanılabilir. Bu durumda AB standartlarına uyumlu olarak sulamak için daha az içme suyu harcanacak.

Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif, “Atıksuları Arıtma Tesisi projesi kapsamında öngörülen faaliyetlerin yüzde 80 oranında gerçekleştirildiğini söyleyebilirim. Çevre Programı ile ilgili sorunlara rağmen inşaat ve montaj işlerinin hızla yerine getirilmesi bizi projeyi daha erken bitirmemize teşvik etti. Bu projenin gerçekleştirilmesi kentsel çevre altyapısına yatırım yapmanın anlamının kanıtıdır. Yeni su ve kanalizasyon şebekesinin kurulmasıyla ilçede bu konudaki sorunlara 50 yıl için çözüm getirilmiş olacak” diye kanaat getirdi.

Momçilgrad’da atıksu arıtma tesisi projesinin tamamlanması sonucunda uygulamaya girmesiyle Kırcaali Su ve Kanalizasyon Şirketi’nin verilerine göre su kayıpları yaklaşık yüzde 63 oranında azalacak. Eski kasaba su şebekesi geçen asrın 50’li yıllarında inşa edilmişti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 15 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 243
-Aktif Vaka Sayısı:4 637
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:492
-Son 24 Saat Vefat Edenler:8

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS