Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
HÖH HEYETİ İZMİR’İ ZİYARET ETTİ

HÖH HEYETİ İZMİR’İ ZİYARET ETTİ

25 Ağustos 2014

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekillerinden bir heyet İzmir Bal-Göç Derneği’nin daveti üzerine 16 Ağustos 2014 tarihinde İzmir'i ziyaret etti. İlk önce Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla'yı ziyaret eden vekiller, İzmir'de yaşayan Bulgaristan göçmenleriyle buluştular.

Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezindeki toplantının açılışını yapan İzmir Bal-Göç Derneği Genel Başkanı Sayın Fahriye ERSOY, öncelikle milletvekillerinin davete icabet etmelerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. "Sizleri buraya davet etmemizin temel nedeni, üyelerimizin bir kısmının sosyal medyada hakkınızda çıkan yazılardan rahatsız olmasıdır. Özellikle meclisten geçmeyen asimilasyon suçlularının cezalandırılmasını ön gören kanunun zaman aşımının kaldırılması ile ilgili eleştiriler var. Bu konuda neler olduğunun bizzat sizlerden öğrenilmesi isteğidir. Ne yazık ki ben de konuyla hiç ilgim olmadığı halde kendimi bu eleştirilerin içinde buldum. Üyelerimizin size yöneltmek istedikleri sorular var, sizleri onlarla görüştürmek istedik. Bizler Bulgaristan'da yaşanan her tür gelişmeyi yakından takip ediyoruz, bir bütünün parçalarıyız" dedi.

HÖH Milletvekilleri Erdinç HAYRULLAH, Çetin KAZAK, Hüseyin HAFIZOF ve eski milletvekili Ahmet HÜSEYİN söz aldılar. Çetin KAZAK, sosyal medya üzerinden kendilerine karşı bir karalama politikası yürütüldüğünü, bu yazıların asılsız olduğunu belirtti. Bu yazıların partilerinin verdiği mücadeleye karşı yazıldığını ve bu iddiaları ispatlamak için geldiklerini söyledi. Komünizm Rejiminden Zarar Görmüşler Derneği'nin asimilasyon cezalarını da kapsayan ceza kanununda değişiklik isteği olduğunu, mecliste bu öneriyi gördüklerinde sevindiklerini belirtti. "Sosyalist Parti önerin görüşülmesine red cevabı verdi ama bizim önerimizle bu teklif kabul edildi. Hem GERB hem Sosyalist Parti siyasi oyunlar oynadılar. GERB sözde bu kanunun geçmesini destekliyor gibi görünüyor ama işin aslı öyle değil. Ticaret amacı güdülüyor. GERB' in en önemli isimleri bu konuyu ticaret konusu yaptı, samimi değiller" dedi. Oylamalarda GERB milletvekillerini bazıları oy kullanmadılar. Konu ikinci gün yine gündeme geldi. Hükümette bakan değişikliği kararı gündeme geldi. GERB yine bakan değişikliğinden önce bu konuyu tartışalım, dedi. Biz bu derece önemli gündem varken, diğer gündemi sonraya alırız, dedik. GERB yine oyun peşindeydi. Sosyalist Parti Grubu salonu terk etti. Yeterli katılımcı olmadığı için de karar alınamadı, toplantı bozuldu. Bazı kişiler bu konuyu kullanıyorlar, onlar zaten bizi sevmiyorlar. Sosyal Medyada çeşitli sayfalar açıp partimize karşı bir politika sürdürüyorlar." dedi.

ERDİNÇ HAYRULLAH: "Çetin Bey çok nazikçe anlattı. Biz ulusal Avrupa partisiyiz. Dünya çapında bir sol parti nasıl özelliklere sahip bilirsiniz, maalesef Bulgaristan' da solcular öyle değiller, kucaklayıcı değiller. Biz başarılı olacağımıza inanıyoruz. Sosyal medyada art niyet var. Mecliste görüp bizi adım adım izleyenler bile sosyal medyada yanıltıcı davranabiliyor. Biz, eleştirilere daha etkili cevap verebilirdik ama vermedik, en büyük eksiğimiz belki de bu. Biz kendimizi savunma yoluna gitmedik, kendimizi daha iyi anlatma yoluna gitmedik. Bu eksiğimizi artık gidereceğiz, kendimizi gerektiği gibi halkımıza anlatacağız" dedi

Katılımcılar vekillere sorularını ve beklentilerini yönelttiler. Bulgaristan Türklerinin tarihinin net olarak belirlenmesi ve yazıya geçirilmesi talep edildi. Özellikle genç katılımcılar Bulgaristan'da gençleri karamsar ve heyecansız bulduklarını dile getirdi ve bunun aşılmasını istedi.

Toplantıya katılan Belene mahkûmları ceza yasasının Bulgaristan meclisinden geçmemesinden derin bir üzüntü duyduklarını dile getirdiler ve konunun doğrusunu öğrenmekten memnuniyetlerini ifade ettiler. Yine de seçilecek milletvekillerinin eski acıları unutmamasını talep ettiler.

Üzerinde durulan bir konu da İzmir'den çıkan oyların çok uzak yerlerden milletvekillerine gitmesiydi. "İzmirli Bulgaristan göçmenleri İzmir'den bir milletvekili adayı gösterilmesini istiyor" önerisine yanıt milletvekillerin verdikleri yanı netti; “Bulgaristan anayasasına göre çifte vatandaşların aday olma hakları yok! Ancak HÖH’ten seçilen milletvekillerinin bundan sonra Türkiye'yi ve İzmir'i daha sık ziyaret ederek halkın sorunlarını çözümü için daha çok çabalayacaklarını belirttiler!”

Bir katılımcının "TKZS yerine Gönüllü Tarım Kooperatifi kurulacak mı" sorusunu yanıtlayan Erdinç HAYRULLAH; "Bahsettiğiniz sorun daha çok Kırcaali'de var. Kooperatif kelimesi halkımızda Komünist dönemden kalan yanlış bir algı yaratıyor. Eski zaman brigadirlerini anımsatıyor ve güven sorunu yaşatıyor insanlarda, bunu oturtamıyoruz. Toprakla ilgili çeşitli çalışmalarımız olacak, belki ileride çalışılmayan topraklara vergi uygulama yoluna gidilebilir. Toprakların kiraya verilmesi ,işletilmesi şart. Toprağın statüsünün olması gerekiyor. Biliyorsunuz, Avrupa devamlılık istiyor. 5-10 yıl aynı toprak işlenmeye devam etmeli. Topraklarımız dağınık veya mirasçıları arasında birlik yok, bu durumu aşabilirsek, toprağımıza statü kazandırabilirsek Avrupa da destekliyor!” dedi. Göç edenlerin topraklarına sahip çıkmaları için 21 yıl devam eden süre sona erdi ve sahiplenilmeyen topraklar belediyelere devredildi. Bu toprakları -zaman aşımı olmasına rağmen-belediyelerden satın alabilirler, bunu da duyurmuş olalım!" dedi.

AHMET HÜSEYİN: "Bulgaristan' da yaşam zor. Türkleri sevmiyorlar. Sosyal medyada çok ağır eleştiriliyoruz. Buraya gelen kardeşlerimiz çok çekti, ama biz de çok çektik. Buradaki gençler bize düşmanlık yapan yazıları okuyup kendince yorum çıkarıyor. Gençler öyle duruma geliyor ki Türk partileri seçilmesin. Oyunu anlıyorsunuz değil mi? Türk insanımız Bulgaristan' da her hizmeti Türk milletvekillerimizden istiyor. Biz azınlığız, kahraman değiliz. 36 milletvekili yetmiyor, güçlü değiliz.

HÖH iktidarı döneminde 176 milyon levalık destek Türk belediyelere gitti. 2001-2009 yılları arasında 250 köye hizmet götürdük. Amacımız 500 köye destekti, yapamadık. Boyko Borisov'un açıkça "Ben Türkleri yönetimden indirmeye geldim!" dediği bir ülkede ayakta kalmaya çalışıyoruz" dedi. Ezildiklerini, güçlerinin yetmediğini söyledi. Bulgaristan' da sağlık konusunda büyük sorunlar olduğunu belirtti.

Hüseyin HAFIZOF: "Bu topluluk için şükranlarımı sunuyorum, hassasiyetinize hayranım. Sizler heyecanımıza heyecan katıyorsunuz. Biz HÖH olarak attığımız her adımdan eminiz, hesap verebiliriz. Sadece kendimizi az anlatıyoruz, bu da özeleştirimiz" dedi. Hem kendisine hem davalarına büyük bir saldırı olduğunun altını çizdi. Davaya hainlik yapmakla suçlanmak bir dava adamını derinden üzeceğini belirtti. Ceza tasarısı ile ilgili yanlış yaptıklarına dair çıkan yazıların kesinlikle gerçekliğinin olamayacağını dile getirdi. Biz alkış peşinde değiliz dava için canı gönülden mücadele veriyoruz. Davanın her hususu bizim için aynı derecededir, bu davaya adanmışlık içindeyiz, dedi. Sizin buradaki varlığınız bize büyük güç veriyor!" dedi.

Milletvekilleri 5 Ekim 2014 Pazar günü yapılacak olan Bulgaristan milletvekili genel seçimlerinde Türkiye'de 126 seçim sandığının açılacağını ve göçmenlerden destek beklediklerini yinelediler. Heyete teşekkür ve başarı dilekleriyle toplantı sona erdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


izmirli 2014-08-25 21:08:10
Biz sizlerden bir şey istemiyoruzki sadece izmire konsolusluk .Bliyormusunuz geçen ay bg deydim pasportu deyştirmek için .Gordumuz hızmeti bi görseniz...siz anladınız .budan böyle oy yok
Erdinç İmamoğlu 2014-08-25 23:05:20
Verdikleri demeçler tam evlere şenlik, zannedersin Bulgaristan da ki Azınlıklar refah içerisinde vur patlasın çal oynasın...Yazık yahu, biraz Edep beee 45+26 yıl takmışsınız prangaları Ahaliye oynatıyorsunuz ...ne Aydın kesim bıraktınız ne de Aydınlanmak isteyen....her şeyi Çalga kültürü ile beslediler..... Ankara size uzak bundan böyle, Moskova sizin olsun...
Dps'ye oy var 2014-08-26 10:00:32
Dps konsolosluk açan, dağıtan bir kurum mudur hazret? Dps sadece ister, ricada bulunur, ikna etmeye çalışır, ama sonunda karar verecek olanlar bulgarlardır. Bazı şeyler amuda kalkasan bile yine de olmaz, mümkünü yoktur. Oy yok moy yok derken bunları bileceksin, ileri geri afra tafra yapmayacaksın.

Öte yandan izmirli nasıl oldun, tokaçkanın dağından gelip izmirli mi oldun? Hay Allah! Biri de kırımdan geldi konyaya oldu sözde yörük. Aptallara her şey mümkün, deliye her gün bayram olduğu gibi.
karanfil 2014-08-26 10:49:34
o hizmeti almak için ilk önce hök ten milletveki çıkarmalıyız bu yuzdende herkez seçime katılmalı hepimiz için hayatı önemi var. Bulgaristandaki akrabalarımız eziliyor.
. yukardaki uye senin derdin sadece pasoprt ya beklemeseydin içeri girip memura niye bekletiyorsunuz diyemedin mi !!!!!!
. Hök heyetini yani değerli ağabeyimiz Hazıvof durumu cok iyi anlatmış haklarımızı almak için 36 milletvekili mecliste yetmiyor oylamada yetersiziz
. Değerli Kazak yine Boris in dost görünümlü bir düşman olduğu türklerin oylarına musat oluyor ve oy ları da çingenelerden pomaklaedan alıyor.
. Değerli Hayrullah Akdeniz iklimi olan kırcalide halkın toplu tarım üreticisi seralar kurup halkaın geçim kaynagını açip göç e dur demek istiyor.
Ben yazıyı okudum içlerinde çalışanlarda var .
Kazak ve Hayrullah milletvekilleri on numara
türkiyedeki tum gocmen derneklerini ziyaret etsinler
en buyuk tehlike Boris şeytanca planları var ona inat çalışan vekiller adına oyum Hak ve Ozgurlukler partimize
bizim tek bir partimiz vardi dedelerimiz babalarimizi koklenmis tecrubeli yillarin partisi allah yar ve yardimciniz olsun calişan milletvekillerimizi seviyorum
Izmirli 2014-08-26 11:42:05
Eski sarnic belediye baskani Ismail Acar bulgaristan konsoloslugunun gocmenlere daya yakin bir (arnicta) hizmet binasi icin bir arsa vermistir.Malesef HOH parti heyeti sarnic ta ki o arsaya izmir bal gocun binasini lokalini insaa etmek icin bu arsayi kendilerine almislardir.
Feleğini şaşırmış bir izmirliy 2014-08-26 16:07:05
"Malesef HOH parti heyeti sarnic ta ki o arsaya izmir bal gocun binasini lokalini insaa etmek icin bu arsayi kendilerine almislardir."

İnsan bu kadar cahil ve şaşkın olabilir mi? Dediğine göre Höh parti heyeti yabancı bir ülkede arsa işine mi girmiş oluyor, yalnız o olsa yabancı bir ülkede bir dernek için arsa tahsis yapıyor. Bununla da yetinmiyor Höh ile Bal-göç arsayı kendilerine aldılar diyor. Olur mu, cahil biri için olmaz diye bir şey yok tabi. Hedef 2023 olduğuna göre her şey mümkündür.
DPS oy YOK 2014-08-26 17:06:13
Niye DPS/HÖH oy vereceğim. 25 yıldır ayını masal 36 milletvekili parlamentoda yetmiyor diye bazı "akıllılar" halkı kandırmaya çalışıyorlar.
Parlamentoda bir kanun geçirmek istersen çoğunluk olması gerekiyor.
DPS/HÖH parlamentoda ne zaman çoğunluk sağlayacak, HİÇ BİR ZAMAN.
Yeterin artık kandırmayın halkı.
25 yıl daha o bi işe yaramayan DPS yönetimine oy YOK.
---
DPS istiyormuş Bulgar vermiyormuş.......
Kimi kandırıyorsunuz be "akıllar".
DPS 25 yıldır bi şey istemedi.
Hükümet ortağı istemez ALIR.
İzmir'lye 2014-08-26 17:10:22
İsmail Acar'ın verdiği arsaya DPS vakıf binası yapacak. Vakıf BALGÖÇ adına çalışacak.
çaykalı 2014-08-26 17:11:15
Karanfil, eminim sen her şeyden önce parayı seversin.
Camış Camışov 2014-08-26 20:24:13
Verme, Dps senin verdiğin oyla olacaksa varsın hiç olmasın. 25 sene geçmiş Dps'nin ne yaptığını, ne kadar yararlı olduğunu anlayamamış bir adama ne denilebilir ki?

Dps parlamentoda ne zaman çoğunluğu sağlayacak diye sormuş. Böylesine abuk bir soru sorabilen bir adama ne denilebilir ki?

Be adam, Dps siyaset sahnesinden silinirse, Gerb veya Bsp çoğunluğu sağlarsa sen ne kazanacaksın, onu anlat bize.
izmirli 2014-08-26 20:40:03
DSP oy var deyen kardeşim oylese gelipte işte size konsolusluk açacağız diye ve sizin haklarınızı koruyacaz deye gelmeyın başka kapıya.RİR İSMAİL ACAR KADAR OLAMADALAR
Siz de mi 2014-08-26 22:08:54
Bu siteyi yönetenlerin Dps düşmanlığı var galiba, Dps'ye oy yok diyen sarsakların görüşlerine izin veriliyor onlara karşı yazanların yazılarına izin verilmiyor. Yakışıyor mu sizlere? Türkiye'ni dinci yönetiminin üç beş daveti kuruşu için Atatürk'ü, Dps'yi satmanız yakışıyor mu size?
karanfil 2014-08-26 22:32:43
Bir tasarinin meclisten gecmesi icin oylama yapilir bu işleri n bir prosedürü sistemi var bulgarlarin soykirim uygulamalarin faturasini hoh e mi kesmek gerrk.
Borlse ciddibir kitle turk sempatik goruyor ve oyunu gerpe kullanacaklarini soyluyorlar eyvah eyvah bu bir tehlike
Boris oy larinizi boleme yolunda
Jivkov 2014-08-27 21:06:50
Benim adamlarimn keyifine diyeceyim yok rollerini Paskalevadan daha iyi oynuyorlar.Aferin benim soparlarima.
tosçalı 2014-08-28 13:57:43
"DPS" madem ki elinden hiçbir şey gelmiyor, kukla gibi dikiliyorsun, o zaman sana oy da yok.
İnsanlara akıl vermeye kalkmayın, inanmayan oyunu vermez, zorla mı oy verdireceksiniz. Başka kapıya....

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS