Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
HÖH HEYETİ İZMİR’İ ZİYARET ETTİ

HÖH HEYETİ İZMİR’İ ZİYARET ETTİ

25 Ağustos 2014

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekillerinden bir heyet İzmir Bal-Göç Derneği’nin daveti üzerine 16 Ağustos 2014 tarihinde İzmir'i ziyaret etti. İlk önce Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla'yı ziyaret eden vekiller, İzmir'de yaşayan Bulgaristan göçmenleriyle buluştular.

Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezindeki toplantının açılışını yapan İzmir Bal-Göç Derneği Genel Başkanı Sayın Fahriye ERSOY, öncelikle milletvekillerinin davete icabet etmelerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. "Sizleri buraya davet etmemizin temel nedeni, üyelerimizin bir kısmının sosyal medyada hakkınızda çıkan yazılardan rahatsız olmasıdır. Özellikle meclisten geçmeyen asimilasyon suçlularının cezalandırılmasını ön gören kanunun zaman aşımının kaldırılması ile ilgili eleştiriler var. Bu konuda neler olduğunun bizzat sizlerden öğrenilmesi isteğidir. Ne yazık ki ben de konuyla hiç ilgim olmadığı halde kendimi bu eleştirilerin içinde buldum. Üyelerimizin size yöneltmek istedikleri sorular var, sizleri onlarla görüştürmek istedik. Bizler Bulgaristan'da yaşanan her tür gelişmeyi yakından takip ediyoruz, bir bütünün parçalarıyız" dedi.

HÖH Milletvekilleri Erdinç HAYRULLAH, Çetin KAZAK, Hüseyin HAFIZOF ve eski milletvekili Ahmet HÜSEYİN söz aldılar. Çetin KAZAK, sosyal medya üzerinden kendilerine karşı bir karalama politikası yürütüldüğünü, bu yazıların asılsız olduğunu belirtti. Bu yazıların partilerinin verdiği mücadeleye karşı yazıldığını ve bu iddiaları ispatlamak için geldiklerini söyledi. Komünizm Rejiminden Zarar Görmüşler Derneği'nin asimilasyon cezalarını da kapsayan ceza kanununda değişiklik isteği olduğunu, mecliste bu öneriyi gördüklerinde sevindiklerini belirtti. "Sosyalist Parti önerin görüşülmesine red cevabı verdi ama bizim önerimizle bu teklif kabul edildi. Hem GERB hem Sosyalist Parti siyasi oyunlar oynadılar. GERB sözde bu kanunun geçmesini destekliyor gibi görünüyor ama işin aslı öyle değil. Ticaret amacı güdülüyor. GERB' in en önemli isimleri bu konuyu ticaret konusu yaptı, samimi değiller" dedi. Oylamalarda GERB milletvekillerini bazıları oy kullanmadılar. Konu ikinci gün yine gündeme geldi. Hükümette bakan değişikliği kararı gündeme geldi. GERB yine bakan değişikliğinden önce bu konuyu tartışalım, dedi. Biz bu derece önemli gündem varken, diğer gündemi sonraya alırız, dedik. GERB yine oyun peşindeydi. Sosyalist Parti Grubu salonu terk etti. Yeterli katılımcı olmadığı için de karar alınamadı, toplantı bozuldu. Bazı kişiler bu konuyu kullanıyorlar, onlar zaten bizi sevmiyorlar. Sosyal Medyada çeşitli sayfalar açıp partimize karşı bir politika sürdürüyorlar." dedi.

ERDİNÇ HAYRULLAH: "Çetin Bey çok nazikçe anlattı. Biz ulusal Avrupa partisiyiz. Dünya çapında bir sol parti nasıl özelliklere sahip bilirsiniz, maalesef Bulgaristan' da solcular öyle değiller, kucaklayıcı değiller. Biz başarılı olacağımıza inanıyoruz. Sosyal medyada art niyet var. Mecliste görüp bizi adım adım izleyenler bile sosyal medyada yanıltıcı davranabiliyor. Biz, eleştirilere daha etkili cevap verebilirdik ama vermedik, en büyük eksiğimiz belki de bu. Biz kendimizi savunma yoluna gitmedik, kendimizi daha iyi anlatma yoluna gitmedik. Bu eksiğimizi artık gidereceğiz, kendimizi gerektiği gibi halkımıza anlatacağız" dedi

Katılımcılar vekillere sorularını ve beklentilerini yönelttiler. Bulgaristan Türklerinin tarihinin net olarak belirlenmesi ve yazıya geçirilmesi talep edildi. Özellikle genç katılımcılar Bulgaristan'da gençleri karamsar ve heyecansız bulduklarını dile getirdi ve bunun aşılmasını istedi.

Toplantıya katılan Belene mahkûmları ceza yasasının Bulgaristan meclisinden geçmemesinden derin bir üzüntü duyduklarını dile getirdiler ve konunun doğrusunu öğrenmekten memnuniyetlerini ifade ettiler. Yine de seçilecek milletvekillerinin eski acıları unutmamasını talep ettiler.

Üzerinde durulan bir konu da İzmir'den çıkan oyların çok uzak yerlerden milletvekillerine gitmesiydi. "İzmirli Bulgaristan göçmenleri İzmir'den bir milletvekili adayı gösterilmesini istiyor" önerisine yanıt milletvekillerin verdikleri yanı netti; “Bulgaristan anayasasına göre çifte vatandaşların aday olma hakları yok! Ancak HÖH’ten seçilen milletvekillerinin bundan sonra Türkiye'yi ve İzmir'i daha sık ziyaret ederek halkın sorunlarını çözümü için daha çok çabalayacaklarını belirttiler!”

Bir katılımcının "TKZS yerine Gönüllü Tarım Kooperatifi kurulacak mı" sorusunu yanıtlayan Erdinç HAYRULLAH; "Bahsettiğiniz sorun daha çok Kırcaali'de var. Kooperatif kelimesi halkımızda Komünist dönemden kalan yanlış bir algı yaratıyor. Eski zaman brigadirlerini anımsatıyor ve güven sorunu yaşatıyor insanlarda, bunu oturtamıyoruz. Toprakla ilgili çeşitli çalışmalarımız olacak, belki ileride çalışılmayan topraklara vergi uygulama yoluna gidilebilir. Toprakların kiraya verilmesi ,işletilmesi şart. Toprağın statüsünün olması gerekiyor. Biliyorsunuz, Avrupa devamlılık istiyor. 5-10 yıl aynı toprak işlenmeye devam etmeli. Topraklarımız dağınık veya mirasçıları arasında birlik yok, bu durumu aşabilirsek, toprağımıza statü kazandırabilirsek Avrupa da destekliyor!” dedi. Göç edenlerin topraklarına sahip çıkmaları için 21 yıl devam eden süre sona erdi ve sahiplenilmeyen topraklar belediyelere devredildi. Bu toprakları -zaman aşımı olmasına rağmen-belediyelerden satın alabilirler, bunu da duyurmuş olalım!" dedi.

AHMET HÜSEYİN: "Bulgaristan' da yaşam zor. Türkleri sevmiyorlar. Sosyal medyada çok ağır eleştiriliyoruz. Buraya gelen kardeşlerimiz çok çekti, ama biz de çok çektik. Buradaki gençler bize düşmanlık yapan yazıları okuyup kendince yorum çıkarıyor. Gençler öyle duruma geliyor ki Türk partileri seçilmesin. Oyunu anlıyorsunuz değil mi? Türk insanımız Bulgaristan' da her hizmeti Türk milletvekillerimizden istiyor. Biz azınlığız, kahraman değiliz. 36 milletvekili yetmiyor, güçlü değiliz.

HÖH iktidarı döneminde 176 milyon levalık destek Türk belediyelere gitti. 2001-2009 yılları arasında 250 köye hizmet götürdük. Amacımız 500 köye destekti, yapamadık. Boyko Borisov'un açıkça "Ben Türkleri yönetimden indirmeye geldim!" dediği bir ülkede ayakta kalmaya çalışıyoruz" dedi. Ezildiklerini, güçlerinin yetmediğini söyledi. Bulgaristan' da sağlık konusunda büyük sorunlar olduğunu belirtti.

Hüseyin HAFIZOF: "Bu topluluk için şükranlarımı sunuyorum, hassasiyetinize hayranım. Sizler heyecanımıza heyecan katıyorsunuz. Biz HÖH olarak attığımız her adımdan eminiz, hesap verebiliriz. Sadece kendimizi az anlatıyoruz, bu da özeleştirimiz" dedi. Hem kendisine hem davalarına büyük bir saldırı olduğunun altını çizdi. Davaya hainlik yapmakla suçlanmak bir dava adamını derinden üzeceğini belirtti. Ceza tasarısı ile ilgili yanlış yaptıklarına dair çıkan yazıların kesinlikle gerçekliğinin olamayacağını dile getirdi. Biz alkış peşinde değiliz dava için canı gönülden mücadele veriyoruz. Davanın her hususu bizim için aynı derecededir, bu davaya adanmışlık içindeyiz, dedi. Sizin buradaki varlığınız bize büyük güç veriyor!" dedi.

Milletvekilleri 5 Ekim 2014 Pazar günü yapılacak olan Bulgaristan milletvekili genel seçimlerinde Türkiye'de 126 seçim sandığının açılacağını ve göçmenlerden destek beklediklerini yinelediler. Heyete teşekkür ve başarı dilekleriyle toplantı sona erdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 25 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 573
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:290
-Aktif Vaka Sayısı:4 775
-Toplam Vefat Sayısı:785
-Son 24 Saat Vefat Edenler:6

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS