Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Temel Dini Bilgiler Yarışması’nın birincisi Vratnitsa Kuran Kursu öğrencileri

Kırcaali Temel Dini Bilgiler Yarışması’nın birincisi Vratnitsa Kuran Kursu öğrencileri

27 Ağustos 2014

Bugün Kırcaali Merkez Camii’nde Temel Dini Bilgiler Yarışması düzenlendi. Yarışmada Kirkovo’nun (Kızılağaç) Vratnitsa (Ispalar) köyünde Mehmet İsmail’in yönettiği Kuran Kursu çocukları birinci oldu. Recai Yıldız’ın yönettiği Kırcaali Erkek Kuran Kursu öğrencileri ikinci, Sibel Mehmet’in yönettiği Kırcaali Kız Kuran Kursu öğrencileri ise üçüncü oldular. Birinci olan öğrencilere birer tablet, ikinci olanlara MP3 çalar, üçüncü olanlara para ödülü, ayrıca yarışmaya katılan toplam 37 öğrenciye teşekkür belgesiyle birlikte hediyeler verildi. Hediyeler, Kur’an-ı Kerim’in Meali, Müslümanlar dergisi, 2 ders kitabı, Beyhan Mehmet’in Rahmet Esintileri kitabı, mevlit kitabı, seccade, gül kokulu tespih, erkeklere takke, kızlara da başörtü.

Yarışmayı izleyen birçok bölgeden başka Kuran Kursu öğrencileri, ebeveynler, vatandaşlar arasında Bölge Temel Dini Bilgiler Yarışması’nı Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi de hazır bulundu. Coşkulu geçen programın sunuculuğunu Kirkovo'nun Benkovski (Kirli) köyü imamı Hafız Erdinç Süleyman yaptı. Programın başında öğrencileri, hocalarını ve velileri selamlayan Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, yarışma hakkında bilgi verdi. Kırcaali Bölge Müftülüğü’nün hizmet sahasında yaz döneminde takriben yaklaşık 70 noktada gerçekleştirilen Kuran Kursları’ndan Bölge Temel Dini Bilgiler Yarışması’na 12 kurstan 3’er öğrenciden oluşan grupların katıldığı belirtildi. Birinci olan grubun Kırcaali’yi 4 ile 6 Eylül 2014 tarihleri arasında Şumnu’da düzenlenecek olan Milli Temel Dini Bilgiler Yarışması’nda temsil edeceğini bildirdi. Ayrıca bölge birincisi grup milli birincisi de olursa, hocalarının umreye gönderileceğini, öğrencilerin ise Gümülcine ve İskeçe’ye geziye götürüleceklerini açıkladı. Bölge Müftüsü, Milli yarışmasına katılan öğrencilerin üç gün Şumnu’da kalacaklarını, tüm katılımcıların 7-11 Eylül tarihleri arasında Edirne ve İstanbul gezisine gideceklerini belirtti. Müftü, ödül olarak verilen tablet ve MP3’lere Kur’an-ı Kerim’in tamamını yükleyeceklerini paylaştı.

Ardından Stremtsi (Göklemezler) Kuran Kursu’ndan katılan Eda Şen “571” ilahisini söyledikten sonra yarışmaya katılan 12 Kuran Kursu öğrencilerinden oluşan takımlar içinde 5 sorunun yer aldığı birer zarf çektiler. Bölge Müftü Vekili Erhan Recep’in başkanlığındaki, Kırcaali Merkez Camii’nde Türkiye’den konuk imam Recai Yıldız ve Bölge Müftülüğü Vaizi Enver Nasuf yer aldığı jüri birer birer takımları çektikleri sorular doğrultusunda sınav ettiler. Zarf içinde 5’er soru var. Bunlar itikat, ibadet, siyer, ibadet ve ahlak konularıyla ile ilgili olmakla birlikte, Kuran-ı Kerim’e de ilişkin sorular. Böylece çocuklar soruları cevapladıktan sonra Kuran-ı Kerim’den sureler okuyup, namaz dualarını ezbere söylediler.

Dereceye girenler açıklamadan önce Bölge Müftüsü Cürümüm İle geldim Sana İlahisini ve Kuran-ı Kerim tilaveti sundu. Ayrıca Rani List (Işıklar) Kuran Kursu öğrencileri, Çerna Skala Kuran Kursu’ndan Merve Sabri ve Opılçensko (Hacımehmetler) Kuran Kursu öğrencileri ilahiler söylediler.

Tüm katılımcılara hediyelerini Bölge Müftüsü, Müftü Vekili, dereceye giren öğrencilere ise ödüllerini kendi hocaları sundular.

Yarışma sonrasında hayırsever işadamı Mesut Bekman tarafından tüm katılımcılara, izleyicilere ve cemaate döner ikramı yapıldı.

Kırcaali Haber için Kırcaali Müftüsü yarışmayla ilgili şunları söyledi: “Bu güzellik bu seneden ziyade önümüzdeki seneye yansıyacak. Bugün kutlanması gereken bir taraftan hocalarımız, diğer taraftan çocukların ebeveynleri ve bir taraftan da çocukların kendileri. Gelişen bir dünyada yaşıyoruz. Şehirlerde havuzlar var, farklı eğlenceler var. Ama çocuk buna rağmen eğlencelerini kısıtlı tutuyor ve Kuran Kursuna devam ediyor. Ana babası da teşvik ediyor. Bir ana babanın evladına karşı en büyük görevi güzel ahlak kazandırmasıdır. Dolayısıyla o yönüyle taktire şayan hocalarımız var. Allah adına mesai yapıyor, talebeler Allah adına gayret ediyorlar. Ebeveynler de onları teşvik ediyorlar. İnşallah, Temel Dini Bilgiler yarışması hayırlara vesile olsun. Yarışmada emeği geçen herkesten ve ayrıca hediyeleri sağlayan hayırsever kardeşlerimizden ve döner ikramında bulunan Mesut kardeşimizden de Allah razı olsun”.

Geçen sene Bölge Temel Dini Bilgiler Yarışması’nda Cebel Kız Kuran Kursu birinci olmuştu.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS