Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
13 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali ilinde 15 000 seçmenin ikamet adresi hatalı

Kırcaali ilinde 15 000 seçmenin ikamet adresi hatalı

28 Ağustos 2014

9 Nolu Kırcaali Seçim Bölgesi’nde 15 000 seçmenin ikamet adresinin hatalı olduğu bildirildi. Demokrasi tarihinde bu sayıda hatalı adresin olması görülmemiş birşey. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü (GRAO) Kırcaali Şubesine göre bu seçmenler daimi ikamet adresi dilekçesi vermeyen vatandaşlardır. Muhtemelen Kırcaali ilinde ikamet kaydını yaptırmamış, başka ülkelere göç etmiş, 18 yaşını doldurmuş vatandaşlar veya onların çocukları söz konusudur.

Hatalı ikamet adresi olan en çok sayıda seçmenin 4 460 kişi olmak üzere Kırcaali İlçesi’nde tespit edildiği açıklandı. Diğer ilçelerde ise Krumovgrad’da (Koşukavak) 3 548, Cebel’de (Şeyh Cuma) 2 503, Ardino’da (Eğridere) 1 271, Kirkovo’da (Kızılağaç) 1399, Momçilgrad (Mestanlı) 1 665 ve Çernooçene’de (Yeni Pazar) 262 seçmenin adresinde hata olduğu belli oldu.

Bölge Seçim Komisyonu Başkanı Berkant Berzat, bütün bu seçmenlerin seçimlere bir hafta kalıncaya kadar ilçe merkezlerindeki GRAO şubelerine daimi ikamet adresi dilekçesi vermeleri halinde seçime katılabileceklerini kaydetti. Kırcaali ilinde daimi ikamet kaydı olan toplam 321 105 vatandaştan, 258 787 kişinin oy hakkını kullanabileceklerini belirtti.

Berzat, Kırcaali’de en çok olmak üzere 137, il çapında toplam 45 seçim sandığı açılacağını, Devlet Ruh Hastalıkları Hastanesi ve Dr. Atanas Dafovski Hastanesi’nde de seçim sandıkları açılması beklendiğini belirtti.

Bölge Seçim Komisyonu Başkanı, “Göçmenlerin oy kullanması konusunda sorun olacağını sanmıyorum. Seçim Kanunu’na göre ülkede ikamet adresi bulunan her bir Bulgaristan vatandaşı oy kullanma hakkına sahiptir. İkamet süresinden dolayı kısıtlamalar yok” dedi.

Berkant Berzat, Bölge Seçim Komisyonu’na 3 şikayette bulunulduğunu bildirdi. Birinin GERB partisinin Cebel’de seçim sandığı yerinin değiştirilmesine karşı olduğu ve komisyonun bu şikayeti reddettiği belli oldu. Diğer şikayetin Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’in birkaç seçim sandığının yerlerinin değiştirilmesine ilişkin kararına karşı olduğu, komisyonun bu karara itiraz ettiği, fakat Merkez Seçim Komisyonu’nun kararıyla Belediye Başkanı’nın kararının geçerli olduğu açıklandı.
Başka seçimlerde olduğu gibi ibadet binalarında bu defa seçim sandığı açılmayacak. Fakat Momçilgrad (Mestanlı) bölgesinde evlerde ve dükkanlarda da seçim sandıkları olacağı belli oldu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 12 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 722
-Aktif Vaka Sayısı:5 097
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:210
-Toplam Vefat Sayısı:471
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS