Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan'da seçimler öncesinde milliyetçi söylemler arttı

Bulgaristan'da seçimler öncesinde milliyetçi söylemler arttı

31 Ağustos 2014

Bulgaristan'da aşırı sağ çizgideki 13 siyasi parti ve hareketin bir araya gelerek oluşturduğu Vatansever Cephesi Koalisyonu'nun (NFSB-VMRO), 5 Ekim'de yapılacak erken genel seçimler öncesinde ülkedeki Türkler ve Türkiye karşıtı söylemlerinde artış görülüyor.

Vatansever Cephesi Koalisyonu'nun Eş Başkanı ve koalisyonun iki ana partisinden biri olan İç Makedon Devrimci Örgütü Partisi (VMRO) Genel Başkanı Vladimir Karakaçanov, Türkiye'de yaşayan ve çifte vatandaşlığa sahip Bulgaristan göçmenlerinin oy kullanmasını değerlendirirken, Türkiye'de daimi ikamet eden ve Türkiye'deki seçimlerde oy kullanan kişilerin "Bulgaristan'ın geleceğini belirlememesi gerektiği" söyledi.

Türkiye'de faaliyet gösteren Bulgaristan göçmenlerine ait sivil toplum örgütlerinin Türk Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye'nin istihbarat örgütleri tarafından idare edildiğini iddia eden Karakaçanov, Türkiye'den gelecek oylar nedeniyle seçimlerin adil olmayacağını savundu.

Merkezi İstanbul'da bulunan Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BulTürk) Başkanı Rafet Ulutürk ise Bulgaristan'da seçimler öncesinde aşırı milliyetçi grupların bu tür demeçlerine artık alıştıklarını kaydetti. Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'nin (AB) en yoksul ülkesi olduğuna işaret eden Ulutürk, bu grupların yoksullukla mücadele edip, etnik ve dini ayrım yapmaksızın halkın refahını yükseltmeye yönelik çaba göstermek yerine aşırı milliyetçi fikirleri savunduğunu dile getirdi.

"Kamuoyu önünde söylenen, ucuz popülizm ürünü, ırkçılığa varan bu tür ifadelerin sahipleri milliyetçi olamaz" diyen Ulutürk, etnik ayrımcılık yapmadan tüm Bulgaristan vatandaşlarının ülkenin kalkınması için hep birlikte çalışması gerektiğini vurguladı. Ulutürk, "Nerede yaşadıklarına bakılmaksızın Bulgaristan vatandaşları eşit haklara sahiptir" dedi.

Bulgaristan'daki siyasi gözlemciler, ülkede yapılan her seçim öncesinde aşırı sağ çizgideki oluşumların söylemlerinde ülkedeki etnik grupları hedef alarak, popülizm yaptıklarına ve bu şekilde düşük oy oranlarını yükseltme çabası içine girdiklerine dikkat çekiyor.

Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ile Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nin oluşturduğu bir önceki hükümetin Başbakanı Plamen Oreşarski aylarca süren sokak gösterilerinin ardından 23 Temmuz'da istifa etmek zorunda kalmıştı. İstifanın ardından Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev parlamentoyu feshederek, 5 Ekim'de yapılacak erken genel seçimlere kadar görevde kalacak Georgi Bliznaşkı başbakanlığındaki geçici kabineyi kurdu.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Er 2014-08-31 17:32:00
Ivır zıvır partilerin açıklamaları bizim için pek de mühim değildir. Gerb ve bsp zıt kutupların partileri olmasına rağmen söz konusu türklük olunca nasıl hemfikir olduklarını gördük.
erkaya 2014-09-01 09:33:21
Er o zaman neden senin DPS'en yıllardır BSP'in kölesi oldu.
Sakın para için deme.
Er 2014-09-01 13:03:39
Kölesi oldu diye bir şey yoktur o senin hissiyatındır.
HÖH için BSP kötünün iyisidir.Kötünün iyisine herkez razıdır.
HÖH De bps ve gerb gibi siyasi bir partidir. Gerektiği gibi sayasetini yapacaktır. Yerine göre siyasi çıkarı için formalist şekilcide olacaktır.
BG. 2014-09-01 13:32:22
Bulgaristanin Anayasasinda Kólelik diye bir sey yokdur Bulgari,Túrkú,Gagavuzu,Pomagi,Tatari,Yunani,Yahudisi, Ermenlisi herkez bu Vatanin içerisind, bu yasanin çevresinde Bu bayragin altinda birbiryle hiç bir farklilik tasimaksizin herkezin haklari muhavaza altindadir ve aynen birbirileriyle esittir efendim, bu bir mesele deyildir bunun hiç bir kimsenin tarafindan çarpitilmasininda bir anlami yoktur bizbiriz ve bu vatanin evlyagadlariyiz bizler bu vatanda birbirimizle kardes sayiliriz.
makar 2014-09-01 13:38:29
biz türkiyede yaşayıp, oradaki türklerin refahı için onların desteklediği dps ye oy veriyoruz, nitekim biz bulgaristana gittiğimizde yüzümüze bakan olmuyor, Kırcaali de türkiyeli isen bir işini hallettirmek o kadar zor ki... Kimse sana yardımcı olmak istemiyor, herkesin gözünü para hırsı bürümüş, bundan sonra oy moy yok... zaten kırcali de herhangi gelişim-değişim de yok 30 yıldır yerdeki kaldırım taşları dahi aynı, nasıl olsa dps oy alıyor diye çalışmıyorlar...
türkiyede yaşıyorsak eşşek gibi çalışarak yaşıyoruz... oraya gidince sömürülecek, yoluncak kaz muamelesi görüyoruz... aylık asgari ücret 350-400 lv, bir gece otel 90 küsur leva, tr de o para 130 tl yapar, herşey dahil tatil yapılır, her şey pahalı, tamam pahalı olsun ama verdiğin paranın karşılığını alamıyorsun ki, fiyatlar ab standardı, hizmetler afrika-arab standardı...
belediyeye gidiyorsun kırcaalide, öçmenlik bürosu falan, yüzüne bakan yok, ulan bankanıza bile para yatırıyoruz, çalışanlar türkçe biliyor, ben bulgarca bilmiyorum, türkçe konuşmak yasak ama belediyebaşkanı türk
BG. 2014-09-01 13:49:30
Bulgaristanin Anayasasinda Kólelik diye bir sey yokdur Bulgari,Túrkú,Gagavuzu,Pomagi,Tatari,Yunani,Yahudisi, Ermenlisi herkez bu Vatanin içerisinde, bu yasanin çevresinde Bu bayragin altinda birbiryle hiç bir farklilik tasimaksizin herkezin haklari muhavaza altindadir ve aynen birbirileriyle esittir efendim, bu bir mesele deyildir bunun hiç bir kimsenin tarafindan çarpitilmasininda bir anlami yoktur bizbiriz ve bu vatanin evlyagadlariyiz bizler bu vatanda birbirimizle kardes sayiliriz.
Kimin borusu ötüyor ona bakın 2014-09-03 08:53:27
Kölelik diye bir şey yoktur ama milli devlet vardır. Bulgaristan 140 senedir bir milli devlettir (natsyonalna dırjava). Bu ne demektir, basit bir dille anlatırsak, bundan böyle bulgar milli devletinde sadece bulgarların borusu ötecek, başkalarının, hele türklerin hiç boruları ötmeyecek demektir.

Avrupada hiç bir ülke ulus devletten vazgeçmedi, bu tarafta bazı sıfırcı şaşkınların ulus devleti aşacağız diyenlere bakmayın, gaflet, delalet ve hatta hıyanet içerisindedirler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS