Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
11 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan'da seçimler öncesinde milliyetçi söylemler arttı

Bulgaristan'da seçimler öncesinde milliyetçi söylemler arttı

31 Ağustos 2014

Bulgaristan'da aşırı sağ çizgideki 13 siyasi parti ve hareketin bir araya gelerek oluşturduğu Vatansever Cephesi Koalisyonu'nun (NFSB-VMRO), 5 Ekim'de yapılacak erken genel seçimler öncesinde ülkedeki Türkler ve Türkiye karşıtı söylemlerinde artış görülüyor.

Vatansever Cephesi Koalisyonu'nun Eş Başkanı ve koalisyonun iki ana partisinden biri olan İç Makedon Devrimci Örgütü Partisi (VMRO) Genel Başkanı Vladimir Karakaçanov, Türkiye'de yaşayan ve çifte vatandaşlığa sahip Bulgaristan göçmenlerinin oy kullanmasını değerlendirirken, Türkiye'de daimi ikamet eden ve Türkiye'deki seçimlerde oy kullanan kişilerin "Bulgaristan'ın geleceğini belirlememesi gerektiği" söyledi.

Türkiye'de faaliyet gösteren Bulgaristan göçmenlerine ait sivil toplum örgütlerinin Türk Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye'nin istihbarat örgütleri tarafından idare edildiğini iddia eden Karakaçanov, Türkiye'den gelecek oylar nedeniyle seçimlerin adil olmayacağını savundu.

Merkezi İstanbul'da bulunan Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği (BulTürk) Başkanı Rafet Ulutürk ise Bulgaristan'da seçimler öncesinde aşırı milliyetçi grupların bu tür demeçlerine artık alıştıklarını kaydetti. Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'nin (AB) en yoksul ülkesi olduğuna işaret eden Ulutürk, bu grupların yoksullukla mücadele edip, etnik ve dini ayrım yapmaksızın halkın refahını yükseltmeye yönelik çaba göstermek yerine aşırı milliyetçi fikirleri savunduğunu dile getirdi.

"Kamuoyu önünde söylenen, ucuz popülizm ürünü, ırkçılığa varan bu tür ifadelerin sahipleri milliyetçi olamaz" diyen Ulutürk, etnik ayrımcılık yapmadan tüm Bulgaristan vatandaşlarının ülkenin kalkınması için hep birlikte çalışması gerektiğini vurguladı. Ulutürk, "Nerede yaşadıklarına bakılmaksızın Bulgaristan vatandaşları eşit haklara sahiptir" dedi.

Bulgaristan'daki siyasi gözlemciler, ülkede yapılan her seçim öncesinde aşırı sağ çizgideki oluşumların söylemlerinde ülkedeki etnik grupları hedef alarak, popülizm yaptıklarına ve bu şekilde düşük oy oranlarını yükseltme çabası içine girdiklerine dikkat çekiyor.

Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ile Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nin oluşturduğu bir önceki hükümetin Başbakanı Plamen Oreşarski aylarca süren sokak gösterilerinin ardından 23 Temmuz'da istifa etmek zorunda kalmıştı. İstifanın ardından Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev parlamentoyu feshederek, 5 Ekim'de yapılacak erken genel seçimlere kadar görevde kalacak Georgi Bliznaşkı başbakanlığındaki geçici kabineyi kurdu.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS