Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Yunanistan Büyükelçisi Dimosthenis Stoidis, Momçilgrad Belediyesi’ni ziyaret etti

Yunanistan Büyükelçisi Dimosthenis Stoidis, Momçilgrad Belediyesi’ni ziyaret etti

01 Eylül 2014

Yunanistan Büyükelçisi Dimosthenis Stoidis bugün Momçilgrad (Mestalı) Belediyesi’ni ziyaret etti. Belediye Başkanı Akif Akif ile yaptığı görüşmede Makas –Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı’nın açılışından sonra bölgeye yatırım yapma imkanları ele alındı. Üst düzey diplomat, “Bulgaristan-Yunanistan doğal gaz ara bağlantı projesinin gerçekleşmesinden sonra Kırcaali ilinde Yunan yatırımları yapılmasını umuyorum” diye ifade etti.

Dimosthenis Stoidis, Makas yolunun hizmete açılmasından sonra Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişim tempoları oldukça arttırıldığını belirtti. Görüşmede Momçilgrad bölgesinde Makas yolunda yaşanan yoğun trafik akışının kolaylaştırılması konusunda çözüm yolları ele alındı.
Akif Akif, “Turizme Kırcaali ilindeki tüm belediyeler öncelik vermekte. Biz yeni yol sayesinde bölgede bacasız fabrikalar kurulup yerli halka geçim kaynağı sağlanmasını ümit ediyoruz. Yaz aylarında Momçilgrad’ı ziyaret edenlere hizmet eden personel sayısı 150 civarında oluyor. Bizim hedefimiz bu sayının 500’e ulaşması. Bu nedenle Yunanistan ve dünyanın başka yerlerinden turistleri celbetmek için yeni turistik destinasyonların oluşturulması yönünde sıkı proje çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

Belediye Başkanı, aralarında Momçilgrad’ın da bulunduğu Bulgar ve Yunan belediyeler arasında bir sınır ötesi projesi tanıttı. 2007-2013 Avrupa Yunanistan-Bulgaristan Bölgesel İşbirliği Programı kapsamında finanse edilen projeyle bölge kurumlar arasında diyalog ve işbirliğin geliştirilmesi, fikir alış-verişi yapılması, önerilerde bulunulması ve alansal yetkinlik (know-how) değişimi gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Momçilgrad Belediyesinin gerçekleştirdiği Avrupa Birliği destekli projelerden etkilenen Büyükelçi, ilk imkanda tekrar Rodop kasabasını ziyaret etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Belediye Başkanı Akif Akif, Sofya Güzel Sanatlar Akademisi’nde okuyan yerel genç ressamlardan Ümügül Sali’nin çizdiği bir tablo hediye etti. Dimosthenis Stoidis ise Belediye Başkanı’na Yunanistan’da Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti’nde bulunan ibadet yerlerine ilişkin bir ansiklopedi kitabı hediye etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


istek 2014-09-02 17:29:47
Yunan kolegaya Gümülcine ile İskeçe arası yol kenarlarına Bulgarca olmasa en azından İngilizce yazılı levhalar yazsınlar diye söyleseniz iyi yaparsınız.
Yunan milliyetçidir o ülkede Yunanca bilmeyen yolu zor buluyorlar.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS