Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Maliye Bakanlığı: Yılsonuna kadar toplanamayan vergi gelirleri 900 milyon levaya ulaşacak

Maliye Bakanlığı: Yılsonuna kadar toplanamayan vergi gelirleri 900 milyon levaya ulaşacak

04 Eylül 2014

Geçici Maliye Bakan Yardımcısı Kiril Ananiev, bugünkü Üçlü İşbirliği Ulusal Konseyi oturumunda, “Konsolide bütçe açığı (idare kurumlarından başka, belediye, Milli Sigorta Enstitüsü (NOİ) ve Sağlık Sigorta Kasası’nın yanı sıra tüm devlet kurumlarının bütçelerine ayrılan kaynaklar), yılın yarısına doğru 1,147 milyar leva. Onlardan AB fonlarından sağlanan kaynaklardan yaklaşık 500 milyon levayı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyız” diye kaydetti.

Belirttiğine göre sorun yılda tahmin edilen gelirlerin elde edilememesinden kaynaklanıyor, beklentide yaklaşık 999 milyon leva gerileme var. Ananiev, dolaysız vergilerin toplanması iyi olduğu, fakat dolaylı vergilerin toplanmasında beklenenden 77 milyon leva daha az gelir elde edildiğini kaydetti. Vergilerin toplanmasında yüzde 11 artış olması beklenmesi halinde gerçekte ancak yüzde 1,7 oranında toplandığı belli oldu. Katma değer vergisinin (KDV) şu ana kadar yıl için tahmin edilene göre yüzde 49,8 oranında toplanmıştır, bu da geçen yıla bakış yüzde 1,4 milyon leva daha fazla. Oysa bu yıl yüzde 12 artış olması öngörülmüştü.

Geçici Maliye Bakanlığı’nın tahminlerine göre yılsonuna kadar toplanamayan vergi gelirleri 900 milyon levaya ulaşacak.

Maliye Bakanlığı, vergiye tabi olan mallar ve akaryakıt tüketiminin gizlenmesinin kısıtlanması ve özellikle de vergilendirilmiş mal ve akaryakıtlar tüketiminden elde edilen gelirlerin toplanmasının yükseltilmesi için önlemler hazırlamıştır. Ananiev, “Sadece sınır kapılarında değil, ülke içinde de sıkı kontrol olacak. Ayrıca Milli Gelir Kurumu (NAP), İçişleri Bakanlığı (MVR), Gıda Güvenliği Kurumu ve gümrükçülerle ortak denetim çalışmaları yapılacak. Geçici hükümetin kısa dönemine rağmen bu çalışmaların reel etki yapmasını bekliyoruz” dedi.

Ananiev’in ve sendikacıların ifadelerine göre yüzde 22 oranına ulaşan bütçe kısıtları devlet kurumlarını riske sokuyor. Bakan Yardımcısı, yılsonunda görevlilerine aylık ücretlerini ödeyemez durumda olan bakanlıklar olacağını söyledi, fakat tam olarak hangileri olduğunu belirtmedi.

Ananiev daha fazla bir şey söylemeden, “Gayri safi yurtiçi hasılayı (GSYİH) yüzde 3 oranında aşmayacak şekilde devlet bütçesinin güncellenmesine hazırlık yapılıyor” dedi. Sağlık Sigorta Kasası bütçesine gelince fon tarafından yapılan yeni hesaplara göre ev ve hastane tedavisinde gerekli ilaçlar için harcanacak yılsonuna kadar daha 117 milyon leva talebinde bulunulduğunu bildirdi.

Fakat bu hesapların Maliye Bakanlığı tarafından da değerlendirilmesi gerekir, çünkü daha az miktarda kaynağın gerekli olduğu tespit edilebilir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS