Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Türk yatırımcıları, Filibe’ye büyük ilgi gösteriyorlar

Türk yatırımcıları, Filibe’ye büyük ilgi gösteriyorlar

05 Eylül 2014

Bursa'daki göçmenler arasındaki işadamları Bulgaristan’a yatırım yapmak istiyorlar. Türk işadamlarını Filibe 9 ilçeyi kapsayan 10 milyon metrekare alan üzerine yayılan Trakya Sanayi Bölgesi ile celbediyor. Bu sanayi bölgesinde iş kurmak için mükemmel koşullar sundukları için ulusal ödüller verilen daha küçük sanayi alanları da yer alıyor.

Dün Filibe’de Novotel Plovdiv Oteli’nde Balkan Rumeli Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (BALKANSİAD )düzenlediği "2. Bulgaristan İş Zirvesi" toplantisi gerçekleştirildi. Forumda Bulgaristan ve Türkiye’den yaklaşık 200 işadamı yer aldı. Bursa’dan gelen heyette 65 temsilci vardı. İşadamlarının yanı sıra heyette valiler, belediye temsileri, idareciler yer alıyordu. Kırcaali ilinden sadece Ardino (Eğridere) İlçesi belediye görevlileri tarafından temsil edildi.

Başta Belediye Başkan Yardımcısı Necmi Hocov olmak üzere yönetimin bir kısmı, Kırcaali bölgesine potansiyel yatırımcıları celp etmek için çaba sarf etti. Artex Şirketinin sahibi Safet İlyazov da bu konuda çaba gösterdi. İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu Kırcaali Şube Müdürü Müh. Fahri idriz, BALKANSİAD yönetimini ekim ayında Kırcaali’de düzenlenecek ortak iş forumuna davet etti. Konuklar memnuniyetle daveti kabul ettiler. Maalesef, izinde olan Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis’i temsilen Kırcaali Güney Sanayi Alanı Projesi’ni tanıtan belediye görevlisi yoktu.

BALKANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aytuğ Onur, yaptığı konuşmasında Bursa’nın Türkiye’nin dördüncü büyük şehri olduğunu ve gayri safi yurtiçi hasılanın oluşturulmasında da dördüncü yeri aldığını belirtti. Sanayinin belkemiğinin otomotiv sektörü olduğunu kaydeden sayın Onur, sadece bu sektörde yıla 7 milyar avro ihracat yapıldığına dikkat çekti. Şehirde 1300 firmanın yer aldığı 17 sanayi bölgeleri olduğu belli oldu.

Bursa’nın Bulgaristan ile olumlu ticaret dengesi olup, 91 milyon avro tutarında ürün ithal ederken, 96 milyon avro tutarında da ürün ihraç ettiği açıklandı. Fakat genel olarak Bulgaristan Türkiye ile olumlu ticaret dengesine sahip olduğu belirtildi.

Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Taş, Bulgar eğitim merkezlerine ilgi gösterdi. Bu konuda BALKANSİAD ile ortak incelemelerde bulunduğunu belirten Doç. Dr. Hülya Taş, pazar araştırması yapmak üzere Kırcaali’ye de gelmeye hazır olduklarını ifade etti.

T.C. Filibe Başkonsolosluğu Ticaret Müşaviri Barış Yeniçeri, Bulgaristan’ın Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne açılan kapısı olduğunu, Türkiye’nin ise Bulgaristan’ın Asya’ya açılan kapısı olduğunu belirtti. Sayın Yeniçeri, “İki ülke arasındaki ticaret hacmi 3 milyar avro, fakat kısa sürede 5 milyar avro olabilir.

Türk işadamları Bulgaristan’da fahri büyükelçi ve konsoloslar olarak görev yürütüyorlar” diye vurguladı.

Yabancı Yatırımlar Kurumu’nda uzman Georgi Alipiev, Bursalı işadamların ülkemize yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Ülkemizin yüzde 10'luk düz vergi ile rekabet edilebilir vergi ortamı, istikrarlı bir para birimi, kalifiye işgücü ve düşük enflasyon oranı ile uygun olduğunu vurguladı. Alipiev, “Türkiye sanayi sektöründen başka, dağ turizmi alanında da yatırım yapılmasına ilgi gösteriyor ve biz firmaları teşvik etmeye hazırız. Ülkede iş kurmak için mevcut koşullara ilişkin gerekli her türlü bilgi vereceğiz” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


açlık ile terbiye 2014-09-05 16:05:44
Daha 1990 yılarından yatırımcılar gelmişti. Ne yaz ki DPS yönetimi yatırımcıların önü tıkandı.
Filibe'deki toplantı ancak toplantı olarak kalacaktır. Özelikle Türk bölgelerinde yatırım yasaktır.
Amaç Türk bölgelerden Türkleri açlık ile yaşadıkları topraklardan kovmak. Türkler açlık nedenle doğdukları toprakları terk ediyorlar.
Bu eski komünistlerin temel politikasıdır. Ne yazık ki DPS yönetimi o politikaya sadık kalıyor.
Deve yüklü yatırımlar 2014-09-07 17:40:09
Dps Yatırımların önünü nasıl tıkar, saçma bir iddiadır bu, kanıtı falan yoktur. Ne yazık ki bazı yarı cahil ve kişilik oluşumunu tamamlayamamış insanlar hala var.

Doksanlarda yatırımlar gelmişmiş, adamın dediği bu. Yatırımlar nasıl geldi, develere yüklü yatırımlar geldi de Dps olmaz gelmeyin gerisin geriye dönün mü dedi. Ekonomiden, para hareketlerinden, sebestoynost nedir ne değildir konularından habersiz zavallıların iddialarıdır bunlar.
Kircaalili. 2014-09-08 11:26:24
aclikla terbiye daha 1990,nli yillarda buralara yatirimcilar gelmislermisde onlari hiç kimse gorememis sózde Komunist DPS-HOH onlari kovmusmusbunlar uyduruk saçma sapan sokak konusmalaridan baska bir sey degildir 1990,larda HÓHún ismi dahi bilinmiyoridi, siz hangi HÓH,ú kastediyorsunuz Ya Kyazim arkadas20 yilini HóH,de geçirmistii,yaani O neredeymis o zamanlari Kircaalileririn istemedikleri Túrkiyeli Is adamlarinin gidecegi Romanyanin yolunu kapar veTirgoviste (Cumaya) DeliOrmana Razgrata kaydirirdi iste o zaman O kocaman nufuslu Bulgaristan Túrk halki HÓH,e yakisan Lyayik Genel Baskan Ahmed agayi degilde Kyazim beyi seçecekti.bizler ne zaman birbirimizle yalakalik yapmayi ne zaman birakacagiz ben bunu anliyamiyorum arkadaslar Bos,bos siyaset olmaz adamolun adam gibi siyaset yapin gençlerimizi Batiya kimse kovmuyor, kardeslerim,bu bizi sasirtan sey BatiDemokrasinin yalnis politikasi yúzúnden geldi mesela Niderlandiyayi(Hollandayi) koyalim ortaya Hollanda bizim rodop çaliskan insanlarini aldi yerine tirpan biygirleini birakti ne oldu?yaani bizim Dedelerimizin,Atalarimizin bize hediye ettigi bu sirin yerler bilhasa Avrupalilar tarafindan Hayvanaat bahçelerine dónústúrúldú ve denúsecektir zamaan gelecek Bulgaristan bosalacaaktir.Italyanlar Austuryalilar ve Ingilizliler buralara yerlesecektir.Gençlerimizin batiya gitmeleri gúnúmúzde modernlesmis bir gúndem haline gelmistir. Emegini tastan çikaran Çaliskan Atalarimizin giderek tembellesen,haziraanci torunlarina iste O vahsi Bati tarafindan yapilan Timardir yaani bunun nasil sóylemesi gerekir Zulmúdúr desek, yaani sasirmayiz.sizlerden bu benim makaalemi iyice okumanizi dilerim kalin saglicakla Sizlere bir koaman Tesekkúúr ederim sag olun vaar olun,dik durun dogruyu górún.
GERCEKLER 2014-09-08 12:55:41
BEYFENDI ARKADAS DOGRU SOYLUYOR IS IMKANLARINI TIKIYOR BULGAR HUKUMETI ARKADASIM VAR ISTANBULDAN 1 MILYON LEVA YATIRIM YAPMAK ISTEDI BLGAR KONSOLOSLUGU ADAMA VIZE BILE VERMEDI BIRAK YATIRIMI YANI TURKLERI ISTEMIYOLAR GERCEK BU
boş boş konuşun bakalım 2014-09-09 10:59:17
Acaba doğru mu söylüyor yoksa sana mı öyle geliyor? Bulgar konsolosu engelledi diyorsun, ama basit bir soruyu sormuyorsun: bulgar konsolosu Dps mi?

Dps Bulgaristan'a yatırmları engelleyebilecek bir güçte değil, istese de yapamaz bunu; ayrıca niye engellesin, birileri gelip bölgelerimize yatırım yapsın diye bakıyorlar ama gelen yok. Adam Kırcaali'ye mesela yatırım yaparsa para kazanabilecek mi, ona bakılır.

Kimsenin hiç bir yatırımı engellediği falan yok,engelledikleri saçma bir iddiadır ve de yalandır.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS