Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7725 Lv.
GBP GBP 2.27 Lv.
TRL TRL 0.3079 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Aralık 2019
HABERLER » Kırcaali
Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender: “İlçede en önemli sorunları çözmek üzereyiz”

Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender: “İlçede en önemli sorunları çözmek üzereyiz”

08 Eylül 2014

Haskovo’ya (Hasköy) bağlı kaplıcalarıyla ünlü ilçe merkezi Mineralni Bani (Meriçler) Belediye Başkanı Mümün İskender ile Kırcaali Haber için yaptığımız söyleşiyi okuyucularımıza sunuyoruz.

-Sayın İskender, ilçede gerçekleştirilen önemli projeler hakkında bilgi verir misiniz?

-Üç yıl önce Belediye Başkanı seçildiğim zaman ilçede en önemli sorunlar altyapı ile ilgilidiydı. En büyük sorunlar içme suyu teminatına ilişkindi. İlk projelerimiz, Mineralni Bani’de şehir içi içme suyu şebekesini yenileme projesi ve diğeri de de ilçe merkezine içme suyu Maritsa (Meriç) henrinden sağlanıyor ve Yabılkovo’daki pompa istasyonundan beri su boru hattı yıpranmış olduğu için Mineralni Bani ve Tatarevo köyüne su getirmek için ikinci bir proje gerçekleştirdik. İçme suyuna ilişkin diğer önemli proje de Karamantsi (Karamanlar)-Boyan Botevo (Durak)-Angel Voyvoda- Vinevo-Sırnitsa (Sarnıç)-Kolets köylerine su temin edilmesine yöneliktir. Mineralni Bani’de şehir içi içme suyu şebekesini yenileme projesinin ekim ayının sonunda tamamlanmasını bekliyoruz. Bu proje 5 milyon leva tutarındadır. İkinci projenin de ihalesi geçti. 1 milyon 800 bin levalık projeyi uygulayacak şirket de bir aya kadar belirlenecek ve ardından uygulanmasına geçilecek.

Yabılkovo’daki su pompasından Mineralni Bani ve başka köylere su temin edilen su boru hattında sık sık arızalar oluşması nedeniyle ikinci bir yerçekimi su boru hattı kurulacak. Bu projenin sayesinde ilçe merekzinden başka, Susam, Gorno ve Dolno Bryastovo, Spahiyevo, Gorno ve Dolno Sirakovo köylerinde de su sorunu ortadan kalkacak. Şu anda Karamantsi bölgesinde bulunan bir grup köylere içme suyu teminatına ilişkin yerçekimi su boru hattı projesi gerçekleştiriliyor. Bu projenin tutarı 2 milyon 50 bin leva. Proje önemli, çünkü yazın kuraklık olduğu zaman Karamantsi, Boyan Botevo, Angel Voyvoda ve Vinevo köylerinde 3-4 ay su rejimi uygulandı. Göreve başladığım zaman ilçede en büyük sorunlar bunlardı ve dönemin sonuna kadar ilçedeki içme suyu sorunları tamamen sona erecek. Diğer önemli projeler en büyük yerleşim yerlerinden birileri olan Karamantsi ve Sırnitsa köylerinde sokakların onarımına ilişkindir projelerdir. Onlar da bitmek üzeredir. Mineralni Bani’de sona eren başka iki proje küçük ve büyük park projeleridir. Toplam 60’dan fazla dekarlık alanı kaplayan bu park projeleri 1 milyon 200 bin leva tutarındadır. Bunun dışında Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı kapsamında gerçekleştirilen bir projeyle şu anda Mineralni Bani’de Sürüngen Müzesi ve Çifte Hamam olmak üzere 2 atraksiyon, 2 turistik yol kuruluyor. Ayrıca daha 4 turistik yol inşa edilecek. Onlar milli kültür değer olarak kabul edilmiş 52 yapı ve yerel bazda önemli başka 50 yapı ile ilişkilidir. Bu atraksiyonlar ve 6 turistik yol projesinin her biri 300-400 bin leva arası tutarındadır. Aynı program kapsamında başka projelerle Mineralni Bani, Susam ve Sırnitsa köylerinde üç kilise ve Karamantsi ve Sırnitsa köylerinde iki cami onarıldı. Bu projelerin maliyeti de 300-400 bin leva arasında. Başka önemli bir proje de ilçe yol şebekesine ilişkindir. 15 kilometrelik yok kesiminin tamamen yenileneceği proje yaklaşık 4 milyon 300 bin leva tutarındadır.

- Bundan sonra sırada ne var?

-2014-2020 program dönemine ilişkin maliyeti 50 milyon levayı aşan projeler hazırlamış bulunuyoruz. Bu projeler yerleşim yerlerindeki altyapı, içme suyu köy şebeke su boru hattı yenileme ve sokak onarımına ilişkin projelerdir.

-İlçeye yapılan yatırımlar ne durumda?

-Yatırım programımızın gerçekleştirilmesinden de oldukça memnunuz. Yatırımcıları maksimum düzeyde kolaylaştırdığımız için ilçede kaplıca tedavisi ve spa turizmiyle ilgili olarak yatak kapasitesi artmaya başladı. Göreve başladığımdan beri gelecek yılın sonuna kadar yatak kapasitesi ez 500 yatak artacak. Bunlar büyük ve küçük oteller, misafirhaneler, aile otelleri ve tüm yatırımcılara son derece elverişli ortam sunmaktalar. Yatırımcılar tüm ilçemizde çok samimi karşılanıyorlar. Bu sebepten dolayı gelecek Belediye Başkanlığı döneminin sonuna kadar ilçede tedavi görüp dinlenmek isteyen tüm insan grupları için yeteri derecede balneoterapi ve dinlenme yerleri olacak.

-Türkiye’den kardeş belediyeleriniz var mı?

-Türkiye’den iki belediye ile kardeş olma yönünde çalışmalar başlattık, fakat kardeşlik sözleşmesi imzalanmadı. Büyükkarıştıran Belediyesi ile kardeş olmak yönünde ilk adımları attık. Bu belediye ile işbirliği sözleşmesi imzalayacağımızı ve kardeş belediye olacağımızı düşünüyoruz, çünkü bu ilçede Mineralni Bani İlçesi’nden göç etmiş çok sayıda vatandaşımız bulunuyor.

-İlçede mevcut sorunlar nelerdir?

-İlçedeki temel sorunların bir kısmını artık çözdük diyebiliriz. Diğer mevcut sorunların çözümü için çaba sarfediyoruz. Kalan sorunların çözümüne dair de projelerimiz var. Birkaç yıl içinde Mineralni Bani’nin ilçe merkezi olarak Bulgaristan’ın en güzel yerleşim yerlerinden biri olacağını ve gerek turistler için, gerekse kaplıca tedavisi görmek isteyenler için celbedici bir yerden başka kimin aradığı neyse, onu bulmak için burasının iyi bir yer olacağını düşünüyorum.

Kaynak: Söyleşi: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


alben arabadjhiev 2015-06-09 12:20:27
Bravo kmete ti si choveka koyto si zne za kakvo se Bori samo napret nie sme steb.
aylin bilyal 2015-06-09 15:29:21
Mrb bizbe boydan botevo halkı olarak yollarımızın yapilmasini istiyoruz bazı mahaller iyi fakat Cami mahallemizin yolları çok kotu çocuklarımız yalda oynayamiyorlar. Belediye başkanımıza sevgiler saygılar bizimde bu sıkıntımızi llütfen projenize koyun.
hatice sen 2015-06-10 12:30:17
Mrh sizce bu projeler dogurumu bu kadar milliyonuk proje sozkonusu.Kimi derki benim sokagim,vesayre vesayre,anlamdim giti

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS