Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Filibe'de Türk karşıtı duvar yazıları tepkiye neden oldu

Filibe'de Türk karşıtı duvar yazıları tepkiye neden oldu

10 Eylül 2014

Filibe'nin merkezinde bulunan bazı sokaklarda Bulgaristan'da yaşayan Türklere karşı yazılar yazıldı. Kimliği belirsiz kişiler tarafından yazılan yazılarda “Pis Türkler Dışarı”, “Sarı Türklere Ölüm” gibi ifadeler kullanılmakta.

Filibenin en işlek sokaklarında bulunan bu yazılar sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu. Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneğinden (TÜRKSAD) yapılan açıklamada bu tür yazıları yazanları şiddetle kınadıkları belirtiliyor.

Dernekten Filibe Emniyet Müdürlüğüne yapılan cağrıda bu çirkin yazıları yazanların bulunup cezalandırılmalarını istedikleri belirtiliyor.

Bundan önce de Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Razgrat ve Kırcaali'de de benzeri yazılar yazılmıştı.

Bulgaristan'da her seçim öncesi çeçitli bölgelerde Türk karşıtı yazılar yazılmakta. Ancak yıllardır bu yazıları yazanlar maalesef polis tarafından bulunamamaktadır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Filibeli 2014-09-10 09:30:30
Bu yazıları yazanları şiddetle kınıyoruz.
Hüseyin Durali 2014-09-10 09:35:41
Allah onların belasını versin. Türklerden ne istiyorlar. Bizim kime ne zararımız var.
tek çare Dps'dir 2014-09-10 10:04:37
Fesove mesove derlerdi de, şimdi bu jıltite nereden çıktı arkadaş? Dps etrafında birleşmeyip Kormanka gibi saçma adamların peşine takılırsak bu saldırılar daha da artacak, bunu herkes bilsin.
Demokrasi 2014-09-10 10:07:07
Ben de Türklüğüne sahip çıkmayan, haklarını savunmayan, yöneticilerden hesap sormayan, sadece oturduğu yerden konuşanları kınıyorum.
Hak verilmez, alınır.
Bir kaç tane salak duvara yazı yazmış, o önemli değil. Önemli olan polisin ve yöneticilerin de bunlara dolaylı olarak destek çıkması.
Demokrasinin bize tandığı eleştirme, protesto etme ve çeşitli yasal hakları gerektiği gibi kullanmazsak, futboldaki tabiriyle tam saha pres yapmazsak, bunlar meydanı boş bulmaya devam edecek.
fes 2014-09-10 10:34:06
Dps'nin varlığı zaten alınmış bir haktır. Dps sayesinde türkler merkezi ve yerel yönetimlerde iktidardan pay alabiliyorlar. Bu bütün sorunlarımızı çözmeye yetmiyor tabi, ama Dps'nin var olmaması çok daha kötü ve geri bir durumdur. Ondan DPS'nin yaşaması bizim için hayati derecede önemlidir. Bulgarların saldırılarına aşağılamalarına karşı örgütlü bir şekilde karşı koyacağımız yer Dps'dir. Armudun sapı üzümün çöpü demeyelim Dps etrafında birleşelim.
Bulgar olsunlar 2014-09-10 13:09:02
Bazı kendini bilmez göçmenler var, Borisov'a vereceğiz oyumuzu, bizim için daha iyi şeyler yapacak diyebiliyorlar. Ben kendilerine hemen Türkiye'den dönüp bulgar olmalarını tavsiye ediyorum. Bulgar olsunlar, avrupaya gitsinler, kıli gibi yaşasınlar. Şuğrunu kaybetmiş türk, türk olmaktan çıkmış sayılır. Bulgar olmak onlara yakışır, çünkü adiliklerin sonu yoktur.
* 2014-09-10 16:18:51
nerede DPS
gerçek TÜRK 2014-09-10 17:16:55
Seçimler yaklaştı. Yine oyun oynamaya başladılar. Bu, yazıları Moskova'nın güdümündeki psikopat Bulgar milliyetçileri yazıyor. Bunlar norlamde Ataka'nın, Barekov'un, Skat'ın ve VMRO'nun adamları. Belki BSP ile HÖH de olabilir. Bunların hepsi aynı senaryonun aktörleri. Moskova, Ataka'ya, Barekov'a, Skat'a, VMRO'ya Türklere karşı konuşma ve mesajlarıyla korkutma rolü veriyor. DPS'ye ise boş sözlerle Türklerin oylarını toplama ve kontrol etme rolü veriyor. BSP'ye ise eski komünist kafalıları bir arada tutma rolü veriyor. Bunu yaparken de "Biz değiştik artık. Biz Avrupa değerlerini paylaşan sosyalist partiyiz" masallarıyla halkı kandırmaya çalışıyor. DPS hep haklardan, özgürlüklerden, toleranstan, Avrupa değerlerinden söz ediyor. Ama biz o kadar aptal değiliz, kimin ne dediğine bakmıyoruz, gerçek hayatta ne olduğuna bakıyoruz.

Kendinize biraz saygınız varsa Moskova'nın senaryosuna göre oynamayın.

Kimse Bulgarların Türklere karşı bir önyargısı olduğunu inkar etmiyor. Fakat bunda Moskova'nın propagandasının da katkısı var. Moskova'nın katkısı olmadan da Türklerden nefret edebilirler, fakat böyle ucuz oyun haline gelmezdi. Hele seçimler yaklaşınca.

Yorumlara bakıyorum da işi hemen partilere oy verme meselesi yapmışsınız.

Türklüğe verilen değer DPS'ye oy vermekle ölçülmez, zihniyetle, aileden gelen terbiyeyle, içindeki milli duygu ve bilgi ile ölçülür.

Kendimizi aldatmayalım. Bulgaristan küçük bir ülke ya Rusya'nın etkisi altında olacak ya Amerika'nın. HÖH, BSP, Ataka, Skat-VMRO, Barekov Ruslara hizmet ediyor. Aralarındaki fark senaryo icabı farklı konuşuyorlar. Çarın partisi de kısmen Moskova'nın etkisi altında. Geri kalanlar da Amerikan etkisi altında.

Polonya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya; Rus etkisinden kurtuldu; şimdi oralarda hayat Bulgaristan'dan daha iyi, ekonomileri bizden iyi. Bazı arkadaşlarımız Çek Cumhuriyeti'ne çalışmaya gidiyor. Çekler neden Bulgaristan'a çalışmaya gelmiyor. Lütfen gözümüzü açalım ve Moskova'nın etkisinden kurtulalım.

Lütfen düşünelim. Düşünmeyeceksek bu beyin niye?
gerçek TÜRK 2014-09-10 17:20:48
Polonya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya; Rus etkisinden kurtuldu; şimdi oralarda hayat Bulgaristan'dan daha iyi, ekonomileri bizden iyi. Bazı arkadaşlarımız Çek Cumhuriyeti'ne çalışmaya gidiyor. Çekler neden Bulgaristan'a çalışmaya gelmiyor. Lütfen gözümüzü açalım ve Moskova'nın etkisinden kurtulalım.

Lütfen düşünelim. Düşünmeyeceksek bu beyin niye?
filibeto 2014-09-10 18:09:24
Jiltite dedikleri botevliler loklulara da onlar turci diyor
Deli Kurt 2014-09-10 21:41:13
Bu yazı belki de 10 aydır duruyor. Belki de 5 senedir duruyor. Seçimler yaklaşınca HÖH'çüler bunları yayınlayıp da halkı korkutmaya çalışıyor. Biz bu numarı yutacak kadar aptal mıyız acaba?
karanfil 2014-09-10 22:41:11
Osmanlı tarihte bulgarlara barbarlık yaptıysa biz mi bedel ödeyecez.Biz bulgar ve bg deki tum milletlerle komşuluk yapan insanlarız Biz hesap ödemek zorunda değiliz .kin ve nefretin faturası karamanoğlu ve selçuklu türkleri çekmek zorunda değiller lütfen biri çıkıp bulgaristan türkleri kimlerdir nerden ne için geldiğini izah etsin etmegi sürece gizli düşmanlık devam eder.
. Bir önemli konu bulgaristan 2020 yılına hazırlanıyor yani türk işadamları tekstilci sanaici fabrikatörler bakir kalmış ülkeye avrupaya açılan kapıya akın akın geliyorlar.
Bulgar yasası bulgaristan vatandaşı ortaklı işkurma şartı getirmeli
Türkiye yabancılar sadece türk ortakla fabrika kurabilir.
Ne yazıkki bg türkleri yatırım yapmakta çok geç kalıyor
bir örgütlenme bilincinin oluşması gerek
Ekonomi yatırıma teşvik fikirleri rapor halinda goçmen derneklerine sunulmalı Dps seçim için türkiye ye derneklere ziyarete geldiğinde yatırım kuçuk olçekli işler için rapor sunup yatırıma kolaylık ve pozitif ayrımcılık yaparak bg türküne teşvik kolaylık sağlamalı
Dedelerimiz komanizimde hayvan bakıcı nenelerimiz tarlada çapacı bizler fabrikada çalışan köle olduk.Bg türkünun çocuklarına brakacağı en buyuk gelecek yatımdır eğer yapmasa köle olacaklar.
Desa tekstil,alkomel,şişecam,elektrik üreticisi,plastik sanai,alkomel hepsi turk işadamların eline geçmiş
nerde bizim teksil mühendislerimiz nerde makina mühendisleri,
Haa Bulgaristan bundan sonra türkyeden gelen yerli işadamlarına(tütkiye doğumlu)olanlar asla bulgar vatandaşı ortak olmadan fabrika açtırtmamalı
ancak bg vatandaş ortagi olmak zorunluluğu olmalı
Türkiye bu politikayı avrupalı yatırımcıya uygulaması sayesinde madur olmuyor ve tek el e muhtaç kalmıyor
Perperek Der ki... 2014-09-10 23:23:07
Vinetu olsaydı böyle gaf karşısında UFFF! derdi... Old Şatırhend de kodumu oturtan bi Osmanlı tokadı çakardı...
Ne etkisi kardeşim 2014-09-10 23:41:25
Çek cumhuriyeti Rusya'nın etkisinden çıkmış zengin olmuş. Adamın dediği bu. Peki doğru mu? Hayır, alakası yok. Çek toplumu daha 1939 senesinde avrupanın en sanayileşmiş, en eğitimi yüksek bir toplumuydu. Çek milletinin almanlardan hiç bir farkı olmadığını bilenler bilir.

Rusya'nın etkisinden kurtulma lafı boş bir laftır; komunist sistemin çökmesiyle ve AB ve NATO'ya girmekle doğu avrupanın tamamı Rusya'nın etkisinden kopmuş oldu. Bulgaristan da buna dahildir.
türk 2014-09-15 15:50:50
karanfil. akdeniz üniversitesi yüz naklinden sonra şuur nakli de yapıyormuş randevu alayımda bi görün türk olduğun iddiasından da vazgeç sen şişecam dediğin firma türk devletininde ortağı olduğu bir firma 19 fabrikası var sadece biri gabrova da 12 tanesi türkiyede. türkler şişe camı ele geçirmedi zaten türk firması bulgar mısın nesin çözemedim

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS