Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6591 Lv.
GBP GBP 2.1806 Lv.
TRL TRL 0.2255 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan Başmüftülüğü IŞİD’e karşı deklarasyon yayımladı

Bulgaristan Başmüftülüğü IŞİD’e karşı deklarasyon yayımladı

12 Eylül 2014

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü yönetimi Yakın Doğu’da İslam Devleti örgütünün eylemlerini sert bir dille kınadığı deklarasyon yayımladı.

İşte deklarasyonun tam metni:
Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanları Başmüftülüğü’nden İslam Devleti adı verilen örgütün Yakın Doğu’da insanlık dışı ve terörist eylemlerine karşı

DEKLARASYON

Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanları Başmüftülüğü yönetimi, topluma karşı taşıdığı büyük sorumluluk ve insan haklarının korunmasına yönelik duyarlılığından dolayı, insanseverlik ve özgürlük savunucusu olarak Yakın Doğu’da İslam Devleti adındaki örgütün barbar saldırılarına karşı yargılayıcı ve kınayıcı pozisyona sahip olduğunu duyurmaktadır.

Başmüftülük olarak bir kez daha masum insanları kıymanın, şiddet, terör ve masum sivillere karşı bunların her türlü bu biçimde davranılmasının kesinlikle kabul edilemez, sert tepki hak eden ve İslam dini ilkelerine örtüşmediğine dair net ve kesin pozisyonunu dile getirmektedir.

Eşi benzeri görülmemiş İslam’ın yüksek erdemlerinin çiğnenmesi ve siyasi güç kaynakları elde etmek için araç düzeyine düşürülmesi bize derin üzüntü vermektedir. İslam dini hiçbir şekilde şiddeti vaaz etmiyor ve sebebi ne olursa olsun insan canına kıymayı kınamaktadır.

Yakın Doğu’da şahit olduğumuz sahte devlet oluşumunun İslam dinini derin rencide eden eylemleri kutsal dinimizin emirlerine eşit olamaz, çünkü onlar son derece farklı.

Yüksek İslam ahlakı değerlerini tanınmaması ve derin cehalete dayanan çocuksu güç sahibi olma arzusundan kaynaklanan bu şiddet dolu yabancı düşmanlığı eylemlerinin dünyadaki barış için ciddi bir tehlike olduğunu düşünüyoruz.

Kendini İslam Devleti olarak ilan eden örgütün tüm Müslümanların destek vermesi çağrısına gelince şunu söylemek zorundayız ki, Kuran-ı Kerim’in hiçbir yerinde veya Peygamber’in Hz. Muhammed’in (SAV) sünnetlerinde İslam Devleti adındaki oluşumdan bahsedilmemektedir. Müslümanlar’dan ve diğer tüm insanlardan istenilen şey, insanlar arasında sosyal açıdan, dini veya etnik mensubiyet farkı yapılmaksızın adaletli bir şekilde yönetmeleridir.

Kuran-ı Kerim’de Allah (cc) Maide Suresi’nin 8. Ayetinde şöyle buyuruyor: “Ey âmenû olanlar (Allah'a ulaşmayı, teslim olmayı dileyenler)! Allah için kavvâmîn olun (hakkı ayakta tutun)! Adaletli şâhidler olun! Ve bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletten saptırmasın. Adil davranın! O takvaya en yakın olandır. Allah'a karşı takva sahibi olun. Muhakkak ki Allah, yaptıklarınızdan haberdar olandır”.

İslam’a göre Devlet Başkanı seçilir, kendi kendini Devlet Başkanı ilan etmez. Hz. Muhammed’in (sav) ölümünden sonra da bu uygulama Ashabı Kiram tarafından devam ettirilmiştir. Hz. Muhammed kendi kendini devlet yöneticisi ilan etme hususunda şu şekilde uyarmıştır: “Biz bu makamları onları isteyenlere veya bu makamlara gelmek için her şeyi yapmaya hazır olanlara vermiyor”. İslam geleneğine göre seçilmiş devlet başkanı şiddet kullanarak ve ölümlerle kendi iradesini kabul ettirmemektedir, çünkü islam dininin temel amaçlarından biri insanların hayatının korunmasıdır, onların öldürülmesi değil. Bu halkını öldürmek istemediğini izah ederek, ikiyüzlülerin öldürülmesine izin vermeyen Hz. Muhammed’in (sav) kesin kararından da açıkça görülen bir şeydir.

Yüce Allah’ın emirlerini ve Peygamber’in hayatını ve islam Devleti adındaki örgütün eylemlerini göz önünde tutarak, örtüşen noktalar bulmadığımızdan başka, tam aksine taban tabana zıt olduklarını söyleyebiliriz ki bu da Müslümanların bu insanların provokasyonlarına gelmemeleri gerektiği ve kendilerini onlardan ayrı tutmaları gerektiği anlamına gelmektedir.

Biz Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası’nın temsilcileri olarak tüm Bulgaristan toplumunun manevi değerleri ve iyiliğinin manevi ve yüksek ahlaki yükselişi için sıkı ev özverili biçimde çalışmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz!

Mevcut deklarasyon Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Kurulu (NSROB) tarafından desteklenmektedir.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü

Kaynak: Bulgaristan Müslümanları Başmüftülü


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 18 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:18 544
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:154
-Aktif Vaka Sayısı:4 404
-Toplam Vefat Sayısı:749
-Son 24 Saat Vefat Edenler:10

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS