Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Gazeteci ve şair Resmiye Mümün’ün ikinci şiir kitabı çıktı

Gazeteci ve şair Resmiye Mümün’ün ikinci şiir kitabı çıktı

17 Eylül 2014

Geçtiğimiz hafta Kırcaali Haber gazetesi muhabiri şair Resmiye Mümün’ün “Babamın Kızı” adlı ikinci şiir kitabı dünya yüzü gördü. Şairin geçen yıl kaybettiği babasına ithaf ettiği kitabında 40 şiiri yer alıyor. Kitabın redaktörü gazeteci, şair, yazar ve araştırmacı İsa Cebeci, teknik redaktör Ayşe Semerci, kapak resmi ise genç ressam Pedriye Fedai’nin eseridir.

Kitabın önsözünde İsa Cebeci, şunları dile getirmektedir:

“Elinizdeki bu şiir güldestesi, Kırcaalili şaire kızımız Resmiye Mümin’in şiir tarlasına attığı ikinci adımdır. İlk şiir kitabı 2009 yılında ilk baskısı yapılan “Ak Meleğim” adını taşır. 5-6 yıldan beri yazıp çeşitli dergi, gazete ve sitelerde yayınladığı şiirlerini bu ikinci kitabıyla okurlarına sunmaktadır.

Resmiye Hanımın internet sitelerinde okuduğumuz şiir ve haberlerinden tanımıştım ilk olarak. Kendisini, Edirne Valiliğinin destekleriyle 2012 yılının Kasım ayında Kırcaali şehrinde düzenlenen I. Uluslararası Balkan Türk Şairleri Buluşmasında bizzat tanıma fırsatımız oldu. İlk şiir kitabı olan “AK Meleğim” i de o zaman imzalayıp takdim etmişti. O günden beri onun edebi çıkışlarını yakından izlemeye özen gösteririm. O da bunun farkında olacak ki, bir gün basıma hazırlamakta olduğu yeni kitaba girecek şiirlerini kontrol etmemi ve bir önsöz yazmamı rica etti. Bulgaristan’da Türkçe yazan kardeşlerimize destek vermeyi özümüze borç bildiğimiz için öneriyi kabul ettik.

Resmiye Mümün kızımız, orada Türkçenin buhranlı dönemlerini yaşayan bir yaratıcı olarak şiir sanatına sadece sevgi ve tutkuyla değil, ayrıca bir eğitimci sorumluluğu ile de yaklaşmaktadır. Birçok şiir sevdalısından farklı olarak Plovdiv Üniversitesinin Türkoloji dalında lisans ve yüksek lisans yapmış bir kişidir ve önemli bir edebî bilgi donanımına sahiptir. Belki bu özelliğinin etkisiyle şiir sanatında daha zor olan geleneksel klasik şiiri seçmiştir. Bu şiir türü, yüksek bir dil kültürüne, ölçü, uyak ve durak duygularına vakıf olmayı gerektirmektedir zira bu unsurlar şiiri müzik sanatına yaklaştıran unsurlardır. Merhum Türk aydınlarından Cemil Meriç’in şu düşüncelerini yukarıdakilerle ilişkili bulduğum için burada anmak isterim: “Şiirle musiki bir elmanın iki yarısıdır. Musiki, daha müphem, daha dalgalı; şiir, daha aydınlık, daha düşünce.”

Resmiye Hanımın gönül barometresi, ülkenin ve zamanın gelişmelerine, toplumsal ve kişisel olaylara karşı çok duyarlıdır. Bir genç insan olarak her şeyden önce aşkta yaşanan inişli çıkışlı duyguları, sevinç, mutluluk, özlem, ayrılık acısı, vefa ve vefasızlık, kuşku, ikilem gibi duyguları şiirlerine konu etmesi gayet doğaldır. Bu duyguları şiirleştirerek başkalarına da yaşatabilmesi ise şiirdeki başarısını kanıtlar. Aşk konusunu işleyen 14 adet şiir arasında AĞIT başlığını verdiği iki kıtalık şiir benim kadar belki sizlerin de beğenisini kazanacaktır:

Koptu sazın en ince teli
Sızladı türküm, uçtu ezgim,
Dağları deldi yağmur seli
Ağladı bulut, yok Meleğim.

Gözlerim yaş, dillerim kaya
Kapandı sahnem, bitti rüyam
Kırıldı hayal, kaldım yaya
Öldü Kahraman, yitti dünyam.

Rasmiye Mümün, aile bireylerine ve akrabalarına çok güçlü duygularla ve sadakatle bağlıdır. O duygulardır ki, ona babasına dair 5, annesine dair 2, dedesine dair 1, teyzesine dair 1 olmak üzere 9 şiir yazdırmıştır. Derler ki, kız evlâdı babaya düşkün olur. Babaların da kızlarını çok sevdiklerini kim inkâr edebilir! Bu karşılıklı sevgi ve bağlılık duygusudur Resmiye’ye şu kıta gibilerini yazdıran:

Sensiz bayramların tadı tuzu yok
Sensiz baharların sıcak yazı yok,
Sensiz hayatta gönlümün gözü yok
Al beni yanına ne olur babam!
(Babamın Kızı)

Şu duygu yüklü dizelerle anasını yüceltmeye nasıl da muvaffak olmuş şairemiz:

Evine bağlı sadık bir eş
Çocukları için çilekeş
Bilmez hiç hile, hurda, beleş
Sanki ailemize güneş.

Şairemizin öğretmen olarak 5-6 yıl çalışması, daha sonra gazeteci olarak çalışmaya devam etmesi, kuşkusuz onun toplumsal duyarlığının ve sorumluluk duygusunu en üst dereceye çıkmasını sağlamıştır. Kitapçığında en büyük grubu oluşturan şiirler toplumsal konuları işleyenlerdir. Sözüm ona “demokrasi” yıllarında husule gelen yolsuzluklar, çarpıklıklar, sapkınlıklar, olumsuzluklar onu çileden çıkarmakta, “Yeter Artık”, “Dayan Yüreğim”, Kınama, Bulgaristan’da Müslüman Olmak”, “Yenilmeyeceğim” gibi şiirleri yazmaya sevk etmektedir.

Yeter artık, bitsin korkunç savaşlar
Çocuklar dünyada mutlu yaşasın
Ciğerimi yakar kıyılan canlar
Allah’ım her yere barış taşısın.
(Yeter Artık)

Resmiye Mümün, mesleği itibarıyla her şeyden önce bir Türkçe öğretmenidir ama ana dili öğretme merakı kursağında kalmıştır. Bu olumsuzluğun suçlusu yalnızca iktidardakiler değildir. Türk dilini İngilizceye kurban eden bilinçsiz velilerdir de. Bu acıklı durumu şairemiz aşağıdaki kıta ile ne kadar da güzel anlatmış:

Utan, Türkçe öğretmeni ağlıyor
Bu yenilgi yüreğini dağlıyor
Boşuna aydınlar gür gür çağlıyor
Kendi elimizde Türklük ölüyor.
(Türkçe Davası)

Ne demişti büyük önderimiz M.K. Atatürk? “Türkçe demek, Türk milleti demek.” Bulgaristan’da Türkçe demek, Türklük demektir. Resmiye gibi birçok gencimiz Üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde okudular. Ne için? Her halde sadece şiir yazmak için değildi. Kimin için okudular? Oradaki Türklerin çocuklarına ana dillerini unutturmamak için. Peki bu genç edebiyatçılarımızın yazdıklarını kimler okuyacak? Bunu da velilerin düşünmesi gerekir.

Ben, genç şairemizi bu güzel eserinden dolayı kutlarken, bütün olumsuzluklara rağmen, yüreğindeki şiir ateşini söndürmemesini ve şiir tarlasında daha emin adımlarla ilerlemesini ve okurlarını daha da olgun şiirlerle sevindirmesini temenni ediyorum”.

Resmiye Mümün Kimdir?

Resmiye Mümün, 1976 Kırcaali doğumlu. Plovdiv (Filibe) Üniversitesi’nin Kırcaali Şubesi’nde Bulgarca, Türkçe, İngilizce bölümlerinden mezun oldu. Aynı yüksek okulda Türkoloji Bölümü’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. Plovdiv Üniversitesi’nde Medya İletişimi-Gazetecilik, Reklamcılık, Halkla İlişkiler Bölümü’nde de lisansüstü eğitim gördü.
Altı yıl Kırcaali’nin Kostino (Kemikler) ilköğretim okulunda Türkçe ve İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra yaklaşık altı yıldır Kırcaali’de yerel ve bölgesel gazetelerde muhabirlik yaptı. Halen „Kırcaali Haber“ gazetesinin muhabiridir.

Şiire ilk adımı 2006’da Filiz gazetesinde çıkan „Öğrencilerim” başlıklı şiirle attı. Şiirleri birçok gazete, dergi ve antolojilerde yer aldı. Uluslararası şiir şölenlerinde Bulgaristan’ı temsil etti. 2009 yılında „Ak Meleğim” adlı ilk şiir kitabı çıktı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Muharrem Akman 2014-09-17 21:28:35
Resmiye hanım çıkarmış olduğunuz ikici kitabınız için tebrik eder daha nice ktaplar yazmanınızı dilerim selam ve sevgiyle ailenize ve tüm kırca ailye sealmlar
Resmiye Mümün 2014-09-18 00:02:44
Ve aleyküm selam kalem dostum Muharrem Akman! Tebriğiniz için çok teşekkür ederim! Allah razı olsun! Kırcaali'den de kalbi selam ve saygılar sunuyorum!
Malkocoglu 2014-09-18 21:26:40
Basarili kizimizi siirlerinden dolayi cani gonulden tebrik ederken ufak ve tatli bir elestiride bulunuyorun!Cok sevgili sair kizimiz Allah sana ve kalemine omur versin guc ve ilham versin!Sairin kalemi askerin silahindan daha gucludur!Ne olur asimilasyon doneminde SEHITLERIMIZIN isimlerini bir siir demetinin icine sizdiriver sair kizim.Eline kalemine beynine saglik Allah yurudugun bu yolu acik etsin.saygilarimla.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS