Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
31 Mart 2020
HABERLER » Kırcaali
Soydaşa öldüresiye dayak!

Soydaşa öldüresiye dayak!

18 Eylül 2014

5 Ekim’de genel seçimlere hazırlanan komşu Bulgaristan’nda garip şeyler olmaya başladı.

Eşi ve akrabaları ile Bulgaristan’a tatile giden aile, ırkçı sanılan bir grubun fiziki saldırısına uğradı.


Bulgaristan, 5 Ekim’de sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Gebze’den Bulgaristan’a eşi ve iki akrabası ile tatile giden Hüseyin Çalışkan, bu ülkenin Haskova kentinde ırkçı sanılan bir grubun saldırısına uğradı. Saldırı sonucu 63 yaşındaki 2 çocuk ve 4 torun sahibi Hüseyin Çalışkan’ın kaburgaları kırıldı, yine yanında bulunan Mehmet Akpınar ile damadı da saldırı sonucu yaralandı. Bal-Türk Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz saldırıyı kınadı, sorumluların bulunmasını istedi.

BİR KİŞİ FARABİ’DE, İKİSİ BULGARİSTAN’DA TEDAVİDE

Saldırı sonucu akciğerinde büyük ödem meydana gelen Hüseyin Çalışkan orada bulunan bir başka soydaş vatandaşımız olan M. A. Tarafından özel araçla Türkiye’ye getirilerek Darıca Farabi Hastanesi Göğüs Cerrahisi bölümünde tedavi altına alındı. Yaralı Hüseyin Çalışkan’nın hastanede iç kanamasının devam ettiği ve duruma göre ameliyat olacağı öğrenildi.

OLAY NASIL OLDU

Başına gelen saldırı olayını kendisini hastanede ziyaret eden Bal-Türk Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz ve Gazeteci Yılmaz Işık’a anlatan ve Gebze Gaziler mahallesinde ikamet eden 1992 Bulgaristan göçmeni çifte vatandaş statüsündeki Hüseyin Çalışkan, bir anlam veremediği saldırı olayının 12 Eylül Cuma gününü 13 Eylül cumartesi gününe bağlayan gecenin sabaha karşı Haskova şehrinde meydana geldiğini söyledi. Çalışkan olayı şöyle anlattı: “Eşim ve iki akrabamla birlikte gece Gebze’den bindiğimiz otobüsten sabaha karşı Haskova’da indik. Eşim ve bazı yolcular otobüs terminaline geçerken biz gün aymaya başlayınca döviz bozdurmak için döviz bürosu aramaya çıktığımız anda otobüs terminali dışında aniden yaklaşık 6 kişilik bir grusun fiziki saldırısına uğradık… Çoğunun genç ve yapılı olduğunu görebildiğim grup bize saldırırken hiç konuşmuyorlardı. Tamamı bulgar asıllı olan grubun yakınlardaki bir bardan çıktığını sanıyorum. Bana ve yanımdaki iki akrabaya tekmelerle saldırdılar. Allah’tan yanımızda eşim yoktu, yoksa o da saldırıya uğrayablirdi. Ben baygın olarak oturma bankının altına düşmüşüm. Saldırı sonucu beni ve saldırıya uğrayan yanımdaki iki kişiyi Haskova Devlet Hastanesi’ne kaldırmışlar, orada kendime geldim. Hastaneye bulgar polisi geldi ve ifadelerimizi aldılar. Göğüs kısmında çok ağrılarım vardı ve nefes almakta zorlanıyordum. Beni orada ameliyata alacaklarını söylüyorlardı. Allah’tan durumunu orada öğrenen bir soydaş esnafımız tarafından kendi özel aracıyla aynı gece beni Türkiye’ye getirerek geceyarısı Darıca Farabi hastanesine yatırdı. Ona çok teşekkür ediyorum! Saldırıya bir anlam veremiyorum. Kimseyle bir alıp vereceğim yoktu. Bize ani şekilde saldırdılar. 5 Ekim genel seçimleri öncesi bu ülkede başlayan Türkiye karşıtı tavırların bir sonucu olabilir bu. Bu seçimlerde burada kan akmasından endişeliyim. Bulgar ve Türk hükümetleri olarak iki hükümet de bu konuda bir şeyler yapmalıdır” dedi.

BALTÜRK GEBZE ŞUBE BAŞKANI YILMAZ: “ DOSTLUĞA GÖLGE DÜŞMEMELİ!”

Bulgaristan’da bir grubun saldırısına uğrayan ve Hastanede yaralı olarak yatan Hüseyin Çalışkan’ı ziyaretinde ona geçmiş olsun dileklerini iletti ve şöyle dedi: “ Hemşerimize ve soydaşımıza yapılan bu çirkin saldırıyı esefle kınıyor ve sorumlularının biran önce Bulgar hükümeti tarafından bulunmasını arzu ediyoruz. Bu saldırı iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine zarar vermemesi için faillerin bulunması şarttır. Bu saldırının bir ırkçı grup tarafından yapıldığını sanıyor ve saldırının 5 Ekim tarihinde yapılacak olan Bulgaristan Parlamento öncesinde de meydana gelmesi ayrıca manidardır. Seçimlere gölge düşmemesi ve seçim öncesi atmosferin bozulmaması için de hem Bulgar Yetkililerinin, hem de Türk yetkililerinin harekete geçmesini arzuluyoruz. Hemşerimize tekrardan büyük geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor böyle bir durumun bir daha yaşanmamasını diliyoruz!” dedi.

TÜRKİYE KARŞITLARI SINIRI KAPAMAYA HAZIRLANIYOR

Öte yandan Sansürsüz Bulgaristan Koalisyonu Başkan Yardımcısı Rosen Petrov’un, partililer tarafından Kapıkule Gümrük Kapısı’nın abluka altına alınmasıyla Türkiye ile sınırı kapatacaklarını bildirmesi 5 Ekim seçimleri öncesi önemli bir kriz yaratmış bulunuyor. Petrov, sınırın 1-6 Ekim arası abluka altında tutulacağını açıkladı. Koalisyonun Haskovo (Hasköy) bölgesinden üyelerinin sınırda araç trafiğini engelleyeceklerini ve sadece ticari kamyonların sınırı geçmesine izin verilecekleri belli oldu. Sansürsüz Bulgaristan Başkanı Nikolay Barekov da , “Bu bizim sivil çatışmaları olmasını istemezlerse Türkiye’den seçmenlerin ithal edilmesini engellemeleri için Geçici Başbakan Georgi Bliznaşki ve Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’e kesin uyarızdır. Onların akıllı davranmalarını ve bunun olmamasını umuyoruz” demesi bu komşu ülke ile gerginliği daha da tırmandırmış bulunuyor.
Kaynak: Yılmaz IŞIK-Gebze Kocaeli /TÜRKİYE


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Taner Dönmez 2014-09-18 13:26:03
Orası Bizim Topraklarımız Onların Değil Türklere ait topraklarda türklere zulm ediyorlar bulgarlar eskiden 50 göçünden önce azınlık tı göc ve soykırım politikaları ile bizi topraklarımızdan kovup isimlerimiz dinimizi inancımızı değitirmek isteyerek kendi topraklarımızda azınlık hale getirdi ama şimdi o sevmedikleri Türk miletine muhtaç hale geldiler Topraklarından zorla göç etirilen Türklerle beraber iş gücünü de göç etirdiler şimdi hepsi aç sanayisi yok üretimi yok olmuş bir ülke oldular daha sonradan kapıları kapatıp haklar vermeye de calışsalar şimdi afrika ülkesinden farkı kalmadı bulgarların garalarda yıkık evlerde günlük yaşıyorlar yarınları yok
turksun 2014-09-18 13:32:19
Bu serefsiz barekov yuzunden herkesi oy kullanmaya davet ediyoruz bir avuc bulgar milliyetcisin yaptigina bak tukurugmuzle bogariz lan sizi shibani bokluci
mehmet EREN 2014-09-18 13:42:27
Osmanlı Torunlarıyız Bu Soysuzlar bizi Korkutamaz İnatla daha güçlü bir şekilde seçime gitmeliyiz. Duyarlı olalım Göçmen alemi.
Remzi Almalı 2014-09-18 15:45:25
Türkiye'de her yerde kaplıca varken Bulgaristan'ın boktan kaplıcalarına gitmek neyin nesidir. Döverler adamı. Bir de Borusova vercen oyumu diyenler var, onları da bu tarafta biz türkler döveceğiz.
SEHIT COCUGU 2014-09-18 18:40:57
Ilk once bukgaristan Turklerini temsil ettigini soyliyen O PARTITEKI DS.ajanlarini temizlemeliyiz.Daha sonra O PARTITI GUCLENDIRMELIYIZ.Yoksa her secim oncesi bu tur olaylarin olmasini aslaa onleyemeyiz.Yuce allahim bulgaristan Turklerini korusun.
endişe 2014-09-18 21:28:31
Bırakın şu propaganda masalları.
Ciddi bi şeyler yazın da endişelenelim.
FEs 2014-09-18 21:37:39
DS ajanı yok ki neyi temizliyorsun. DS ajanı lafları bulgarlar tarafından üretilmiş yalanlardır. Aklı başında hiç bir insan bu yalanlara inanmaz. NATO'ya alınmış hiç bir ülkede DS ajanı olmaz, buna müsade etmezler. Şehit çocuğu adıyla yazan şahıs aslında hain çocuğudur, bunu net görebiliyoruz.
HASAN 2014-09-19 09:19:17
Neden kimseden ses çıkmıyor??? 3-5 huligandan korkarmı oldu bu millet, fare canlı olduk iyice.Noldu bizim anlı şanlı Türklüğümüze? Protesto yürüyüşü bile yapılmıyor
geçmiş olsun 2014-09-19 14:39:39
DPS yönetimi sustukça Türkler daha çooooooooooook dayak yiyecekler.
fes 2014-09-19 19:52:47
DPS susmuyor ki, nereden çıkardın. Bu olayları basının önünde dile getiriyor, ama bulgar kamuoyu bu olayları görmek istemiyor.

Diğer taraftan açık toplumda yaşıyoruz, bu tür olaylar Ab'nin ilgili kurumlarına, insan hakları örgütlerine rapor ediliyor. Bu üzücü olaydan DPS'yi suçlamak için bir bahane üretmek mümkün değildir.

Dolayısıyla DPS sustukça çook diye bir cümle kurmak olayları çarpıtmaktan başka bir şey değildir.
sus be Fes 2014-09-22 09:49:19
Fes alemsin DPS nerede Türklerin haklarını korudu bi yaz da bilelim. Parlamentoda mı?
Brüksel'de mi?
Srazburg'da mı?
Nerede?
DPS savunucu olarak Türkçe zorunlu okunuyor, radyo, televizyon Türkçe daha neler neler.
Bi kere bari sus zaten çehendemliksin günahlarına başka günah ekleme.
tosçalı 2014-09-22 12:18:02
HÖH Partisi SUSUYOR ve bg türkleri için hiçbir faaliyette bulunmuyor, insanları lütfen kandırmayın.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS