Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Bulgaristan'a Suçlama Açıklaması

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Bulgaristan'a Suçlama Açıklaması

18 Eylül 2014

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Bulgar makamlarını "Suriyeli sığınmacıları döverek Türkiye'ye geri göndermekle" suçladı.

Örgüt'ün, kurbanların ifadesine dayandırdığı raporunda, "Bulgar sınır polisinin son bir aydaki 3 farklı olayda en az 43 Suriyeli sığınmacıyı, bazılarını döverek Türkiye'ye geri gönderdiğinin tespit edildiği" bildirildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Balkanlar ve Doğu Avrupa araştırmacısı Lydia Gall, "İltica etme arayışında olabilecek insanları dövmek ve sınırdan geri dönmeye zorlamak tamamen yanlış ve yasadışıdır. AB sınırlarını Suriyelilere ve diğer sığınmacılara açık tutması ve kötü muamelelere son vermesi konusunda Sofya yönetimine baskı yapmalıdır" şeklinde görüş belirtti.

Raporda yer verilen 3 olaydan ilkinde, 28 Ağustos'ta Bulgaristan sınırını geçen 22 kişilik Suriyeli grup Bulgar polisiyle karşılaşıyor. Rapora göre, Suriyelilerin üzerlerindeki paralara, cep telefonlarına ve saatlere el koyan ve genç erkeklere dayak atan polis, daha sonra Suriyelileri polis araçlarıyla 1 saat yolculuğun ardından Türkiye sınırına kadar getirerek indiriyor ve sınırı yürüyerek geçmeye zorluyor.

30 Ağustos'ta yaşanan bir diğer olayda 15 kadar Suriyeli, Bulgaristan'a geçmelerinin ardından polis tarafından fark ediliyor. 3 saat boyunca alıkonularak "coplanan, yumruklanan ve tekmelenen" Suriyeliler, sığınma başvurusu hakkı tanınmayarak Türkiye'ye geçmeye zorlanıyor.

Raporda yer verilen ve 7 Eylül'de yaşanan bir diğer olayda ise 5'i çocuk 16 kişilik Suriyeli grup, Bulgar sınır polisince yakalanarak yere yatırılıyor. Suriyelilerin paralarına, telefonlarına ve yanlarındaki yiyecek ve içeceklere el koyan polis şiddet uyguluyor. Coplanan, tekme-tokat dövülen Suriyeliler,Türkiye sınırı yakınlarındaki ormanlık alana getiriliyor ve ilerlemeleri isteniyor. Bulgar polisi havaya ateş ederek sığınmacıları sınırdan geçmeye zorluyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Araştırmacısı Lydia Gall,Bulgaristan'ın sığınmacıları korumak ve onlara iltica başvurusunda bulunma şansı tanımak yerine dayakla ve zorla geri gönderebileceği düşüncesinde olduğuna dikkat çekerek, AB Komisyonu'nun bu tür ihlalleri soruşturması ve Sofya yönetimini hizaya getirmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Anadolu Ajansı


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:20 055
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:58
-Aktif Vaka Sayısı:5 083
-Toplam Vefat Sayısı:796
-Son 24 Saat Vefat Edenler:7

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS