Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Minaresi yenilenen Yedikızlar Camisinin açılışı yapılacak

Minaresi yenilenen Yedikızlar Camisinin açılışı yapılacak

22 Eylül 2014

28 Eylül Pazar günü Kırcaali'nin Podkova (Nalbantlar) Köyünde bulunan minaresi yenilenen Yedikızlar açılışı yapılacak. Törene T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş’ın yanı sıra yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda misafirin katılması bekleniyor.

YEDİ KIZIN BİR GECEDE YAPTIĞI MABET

15. yüzyılda (1438y.) yapıldığına dair Osmanlıca kitabesi bulunan Yedi Kızlar Cami’nin, eskiden günümüze ulaşan bir hikâyesi bulunuyor.

Yapılışı Osmanlı İmparatorluğunun yükseliş dönemine rastlar. O zamanlar da gençler cepheden cepheye gönderilirler, çoğu geri dönemez ve şehit bedenleri yabancı topraklarda kalırlar.

Kırcaali İli Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi Podkova (Nalbantlar) köyüne yakın ve artık var olmayan Ramoğulları mahallesinden yedi kızın da nişanlılarının askere gitmeleri gerekiyormuş. Kızlar babalarına nişanlıları için bedel ödemelerini teklif etmiş ama fakirlik yüzünden babaları bedelleri ödeyememiş. Bu durumda kızlar nişanlılarının bedellerinin ödenmesi için çeyizlerinin satılmasını bile teklif etmişler. Ama nişanlılarının mutlaka cepheye gitmesi gerekmiş. Kızlara nişanlıları için Allah’a sürekli dua etmekten başka çere kalmamış. O dönem askerlik 7 yıl olduğu için kızlar 7 yıl boyunca nişanlılarının sağ salim dönmelerini beklemişler. Kızlar nişanlıları için kurban kesmişler, çeşitli adaklarda bulunmuşlar ama nişanlıları dönememiş. Yedi kızlara bir gece rüyalarında nişanlılarının ruhuna bir cami yaptırmaları söylenir. Bunun üzerine kızlar nişanlılarımız yokken bize çeyiz ne gerek diyerek ortaya yine tek varlıkları olan çeyizlerini koymuşlar. Kızlar kararlarını babalarına da anlatmışlar. O zaman Nalbantlar köyü ve yörede yaşayan tüm insanlar caminin yapılması için yardıma koşmuş, fakat yedi kızlar bu yardımları kabul etmeyerek ; ”bu cami olacaksa bizim çeyizlerimizle olsun demişler”. Kızların paraları azdır diye hiçbir usta cami inşaatına yanaşmıyormuş. Nihayet Hırlar köyünden dört hayırsever usta cami yapmaya razı olduklarını bildirmişler. Ustalar “Biz bu camiyi kurarız ama duvarları taştan değil meşe ağacından olacak’’ demişler. Tüm ahşap malzemeler, aralarında 15 metre boyunda kocaman kirişler (mertekler) ki, günümüzde bulmak bile zor hemen köyün üzerindeki ormandan kesilmiş. Cami hiç çivi kullanılmadan büyük bir ustalıkla yapılmıştır. Bazı rivayetlere göre cami bir gün bir gecede; bazılarına göre ise yedi gün yedi gecede inşa edilmiştir. Cami hemen ibadete açılmış, yöre halkı bu olaya çok şaşırmış. Kızlar aniden kaybolurlar ve kimse onların izlerini bulamaz. Bazıları bu ahşap camiyi görmek için gelirlermiş, bazıları da ibadet için geliyorlarmış. Herkes kızlar için şükür duaları edermiş.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Mustafa Mert 2014-09-23 07:49:37
Bu güzel eseri yenileyenlere çanı gönülden teşekkür ederim. tarihimizi kültürümüzü yaşatmak boynumuzun borcudur.Daha nice eserler var ki yenilensin, türk toplumunun hızmetine sunulsun bunların devamı mutlaka gelmeli .Bu güzel eserde emeği olan herkesten Allah razı olsun.
cemaat 2014-09-24 11:01:44
Eserler yenilenmekte tebrik etmek gerekir asıl konu bu güzelim camilere cemaat bulunması.
Yakın gelecekte camiler cemaatsiz kalacak. Sofya'da Boş Müftülük konuyla ilgili serçe parmağını bile oynatmıyor.
Müftüler cemaati ayaklarına gelmelerini beklemekten başka bi işe yaramıyorlar.
Cmi minderlerine yaslanmışlar tespih çekerek maaş gününü sayıyorlar.
DPS ile Boş Müftülük kafa kafaya vererek yerel belediyelerle yaz aylarında kuran kursları düzenlemeliler.
DPS ile Boş Müftülük Sofya ile araları bozulur diye böyle girişimlerde asla bulunmazlar.
İşte sorulacak olan soru.
DPS ile Boş Müftülük kimin hizmetinde.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS