Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Belediye başkanları, etnik ve siyasi sebeplerle memurların görevden alındıkları alarmını verdiler

Belediye başkanları, etnik ve siyasi sebeplerle memurların görevden alındıkları alarmını verdiler

23 Eylül 2014

Kırcaali ilinin yedi ilçe belediye başkanı geçici Başbakan Georgi Bliznaşki’nin hükümetin başına geçtiğinden beri çeşitli bakanlıkların bölgesel birimlerinde görevli memurları etnik mensubiyet ve siyasi sebeplerden dolayı görevden alındıkları alarmını verdiler. Bu şekilde onların çalışmalarına engel olunduğu, korku aşılandığı, seçmenlere baskı yapıldığı ve seçime yönelik etki yaratıldığını kaydettiler.

Yedi belediye başkanı Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’e yönelik ve ayrıca Başbakan Georgi Bliznaşki, Tarım ve Gıda Bakanı Vasil Grudev, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (PASE) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (OSSE) uluslararası gözlemcilere de birer kopya gönderecekleri ortak bir deklarasyon imzaladılar. Kırcaali ilindeki yerel yöneticiler etnik mensubiyet ve siyasi tercihler sebebiyle memurların görevden alınmalarına son verilmesini ısrar etmekteler. Konuyla ilgili Kırcaali Belediyesi’nde düzenlenen basın toplantısında belediye başkanlarını desteklemek için Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekili adayları Müh. Erdinç Hayrullah, Saliha Emin, Musa Yusuf ve Bayram Bayram da hazır bulundular.

Kırcaali Belediye Başkanı’nın basına tanıttığı deklarasyonda geçici hükümetin kurulmasında siyasi partiler arasında uzlaşmaya varıldığı hatırlatılıyor.
Deklarasyonda hükümetin devlette siyasi istikrarın elde edilmesi ve rövanşizmden kaçınılması için çalışacağı konusunda anlaşma yapılmasına rağmen tam aksinin olduğu, hatta insan haklarının çiğnenmesine kadar gidildiği belirtiliyor. Etnik ve siyasi sebeplerden dolayı görevden alınmalar seçim mücadelesine müdahale edilmesine yol açtığı kaydediliyor. Kırcaali Tarım ve Gıda İl Müdürlüğü’nde görevden alınmalar kastedilmektedir. Çünkü bu sadece belirli bir partiye mensup profesyonellere yönelik uygulanmıştır. Bu nedenle geçici hükümetin hareketleri ayrımcılık olarak nitelendirilmektedir. Deklarasyonda bunun sorumluluğunu hükümetin kadro atamasını yapan Cumhurbaşkanı’nın taşıdığına dikkat çekiliyor.

Hasan Azis, “Geçici hükümetin iktidar gücünü kullanarak, bölgede siyasi sebeplere dayanan görevden alınmalara ilişkin hızlı bir sürecin sürmesinden derin kaygı duymaktayız. Devlet kurumlarının yerel birimlerinde yeni göreve getirilen memurların tümü belirli bir siyasi parti mensubudur. Cumhurbaşkanı Plevneliev’in bunu durdurmasını ısrar ediyoruz, bunun daha dürüst ve eşit yapılacak seçimlere yol açacağını düşünüyoruz. Eğer bu olmazsa, hükümetin belirli bir siyasi partinin yararına müdahalede bulunduğunu kabul edeceğiz” diye altını çizdi.

Hasan Azis’in okuduğu listede böyle sebeplerle son hafta içerisinde Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın bölge birimlerinde görevli olup, görevden alınanlar arasında Adnan Durmuş, Meliha Dilber, Ruşen Rufat bulunuyor. Müh Azis, bu kişilerin uzun yıllık staja sahip oldukları, aralarında ikisinin Cebel ve Momçilgrad (Mestanlı) Tarım Şube müdürleri olduklarına dikkat çekti. Tarım Kırcaali İl Başkanı Müh. Gürsel Emin’in izinde olduğu ve görevden azlettirilmesi beklendiği belirtildi. Kırcaali Orman Bölge Müdürü Fikri Ramadanov’un da benzer bir durumda olduğuna dikkat çekildi.

Hasan Azis’in ifadesine göre geçici hükümet deneme süresinde oldukları gerekçesiyle bazı memurların görevden alınmasıyla gelecek hükümetin yararına hareket etmiştir. Belediye Başkanı, “Görevden alınan bu uzmanlar, seçimlerden sonra deneme süreleri dolunca süresiz iş sözleşmeleriyle görevlerine devam edeceklerdi” diye izah etti.

HÖH İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer’in ifadesine göre bunun sebebi Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin Kırcaali İl Koordinatörü Tsveta Karayançeva tarafından kaynaklanan bir şey.

Belediye başkanlarının ifadelerine göre bu tür kasıtlı olarak görevden uzaklaştırmalar seçim sürecine ilişkin manipülasyondur.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS