Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5691 Lv.
GBP GBP 2.2024 Lv.
TRL TRL 0.4181 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Şubat 2018
HABERLER » Kırcaali
Birinci Dil, Kültür, Sanat ve STK Çalıştayı Yapıldı

Birinci Dil, Kültür, Sanat ve STK Çalıştayı Yapıldı

07 Haziran 2015

İkinci Çalıştaya Kırcaali ev sahipliği yapacak

Avrupa Meclisinin genç ve çalışkan Türk soylu Milletvekili ve HÖH Gençlik Kolları Başkanı İlhan Küçük’ün himayesi altında başkent Sofya’da 5 ile 7 Haziran tarihleri arasında Birinci Dil, Kültür, Sanat ve STK Çalıştayı yapıldı. Bulgaristan’ın dört bir yanında etkinlik yürütüp varlık gösteren sivil toplum kuruluşları, dernekler ve ulusal Türk azınlığı hizmetinde bulunan halk kültür evlerini temsilen 50 katılımcı çok verimli ve etkileşimli çalıştay geçirdiler.

Açılış resmi akşam yemeği ile yapıldı

Beş Haziran Cuma günü katılımcılara yönelik resmi akşam yemeği veren İlhan Küçük’ün davetini HÖH Genel Başkanı Lütvi Mestan ve eşi Şirin Mestan, Türküye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve milletvekili Ayhan Ethem de olumlu karşılayarak, yemeğe katıldılar ve katılımcılarla dostane sohbetler gerçekleştirdiler.

Yoğun ve bir o kadar da önemli çalıştay

Çalıştayın ikinci günü yoğun geçti. İlhan Küçük’ün açılış ve selamlama konuşması sonrasında etkileşimli çalışmalar yapıldı. Toplam dört açık oturuma ayrılan çalıştay sırasında Bulgaristan Türklerinin dünü, bugünü ve yarını tartışıldı. Can sıkıcı gerçekler yanında olumlu gelişmeler de takdirle karşılandı. Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet Çalıştaya konuşmacı olarak katılarak Halk Meclisi Dinler ve İnsan Hakları Komisyonunda hangi konuları görüştüklerine dair bilgiler sundu. Bu durumun ileride Bulgaristan Türklerinin canını sıkabileceğine vurgu yaptı.

Düzenleyici kurul tarafından “Bulgaristan’da Türk Dilinin mevcut durumu”, “Demokratik toplumlarda STK’ların ve basın yayının gücü ve görevi”, “Avrupa Birliğine üye ülkelerde azınlık hakları” ve “STK’larda Kapasite Geliştirme” olarak belirlenen konuların görüşülmesi sırasında Bulgaristan’da yaşayan Türklerin gerek dernekçilik gerekse de basın yayın konusunda istenilen seviyede olmadığı anlaşıldı. Hatta basın yayında bir arpa boyu yol alınmadığı apaçık gün yüzüne çıktı.

Sivil toplum kuruluşlarının nasıl AB fonlarına başvuru yapabileceği konusu da çok ilgi çekti.

Çalıştay sonrası katılımcılar bir de bildiri kabul ettiler ve ikinci çalıştayın Kırcaali’de yapılmasını kararlaştırdılar.

Dernekler tek çatı altına doğru

Beş yıl önce başlayan derneklerin profesyonelleşmesi sona doğru yaklaşıyor. Alınan kararlar ve kılınan ortak mutabakat ile belirlenen zaman süresi içerisinde Eylül ayına doğru Bulgaristan’da faaliyet yürüten dernekler tek çatı altında birleşmenin son aşamasına geldi. 17 Dernek başkanı prensipte evet dedikten sonra altı kişilik bir çalışma grubu belirlendi ve grup hemen çalışmalara başladı.

Kaynak: İsmail KÖSEÖMER, Sofya

Ziyaretci sayısı: 2034


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


zürfettin hacıoglu 2015-06-08 13:09:38
Hayırlı olsun.
fes 2015-06-09 22:59:52
Bir konuda hiç bir fikri, görüşü olmayanlar düşünce kıtlığını hayırlı olsun sözüyle kapatmaya çalışıyorlar. İnşallah, maşallah , hayırlı olsun inşallah!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign