Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6275 Lv.
GBP GBP 2.2188 Lv.
TRL TRL 0.2271 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Mart 2021
HABERLER » Bulgaristan
Türk şirketi Arkomat, ikinci fabrikasını Karlovo’da açıyor

Türk şirketi Arkomat, ikinci fabrikasını Karlovo’da açıyor

09 Ekim 2015

Türkiye sermayeli Arkomat Bulgaria Limited Şirketi, bir aya kadar Bulgaristan’da ikinci fabrikasını Karlovo (Karlıova) şehrinde açacak. Birincisi 16 yıl önce Kazanlık şehrinde faaliyete geçti ve Volkswagen marka otomobiller için otomotiv kablolama sistemleri üretimi yapıyor.

Bu şirket, Bulgaristan’da yeşil işletmeler kuran otomotiv kablolama sistemleri üretimi yapan beş şirketten biridir. Diğerleri Sliven ve Yanbol’da fabrikaları olan ve üçüncü fabrika için arazi arayan Japon şirketi Yazaki, Karnobat ve Mezdra’da fabrikaları olan Alman-Japon şirketi “Bordnettse BE” Burgaz’ın Lülyakovo köyünde fabrika sahibi Türk şirketi “Nursan Otomotiv “ve geçen yıl Pleven’de fabrika açarak Bulgaristan pazarına en son giren Alman şirketi "Neksans". Bu şirketler, otomotiv yedek parça sektöründe en büyük işverenler konumundadır. Onların fabrikalarında toplam personel sayısı hemen hemen 10 000 kişiye ulaşıyor. Bu fabrikaların avantajı, işsizliğin yüksek oranda olduğu bölgelerde bulunması ve binlerce işsize istihdam sağlamasıdır.

Yeni fabrikalara yapılan toplam yatırım 4 milyon avro. Yatırım ödeneğinin yarısı fabrika binası inşaatı, kalan miktar ise fabrika ekipmanları için harcandı. Karlovo’da yeşil bina olarak inşa edilen fabrika şehrin çıkışında Burgaz yönünde Bulgar Gülü Yağı Fabrikası’nın yanında bulunuyor. Arkomat Bulgaria Limited Şirketi İdari İşler Müdürü Bülent Altındağ, fabrikanın bir aya kadar tamamlanacağını söylüyor. Fabrikada çalışacak işçilerin sayısının ilkbahara kadar 600-700’e çıkması bekleniyor. Altındağ’ın ifadelerine göre artık Kazanlık’ta eğitimden geçen ilk 250 kişi işe alındı. Yılın sonuna kadar işçilerin sayısının 350-450 arasında olması bekleniyor. Böylece Türk şirketi Arkomat’ın Bulgaristan’da personelinin sayısı 1700’ü aşacak. Birinci fabrikada daha 1000 kişi çalışıyor.

Altındağ, gelecekte yeni fabrikada çalışacak işçilerin planlanan 700’den daha fazla olabileceğini, fakat her şeyin bölgede işgücü piyasasına bağlı olduğunu kaydetti. Başka yabancı şirketler gibi Arkomat’ın da fabrikalarda çalışacak uygun işgücü bulmakta zorluk çektiğini paylaştı.

Şirketin geçen yılki faaliyet raporuna göre işçi maaşları için yapılan giderler yaklaşık 4 milyon leva, sosyal sigorta masrafları ise 700 bin levayı aşıyor, yani ortalama aylık işçi ücretleri 400 leva civarındadır.

Arkomat, Bulgaristan’da daha 1999 yılında fabrika açan ilk otomotiv kablo üreten şirket. Arkomat Bulgaristan Limited Şirketi, o sırada Volkswagen kuruluşu ile doğrudan iş sözleşmesi olan Türk şirketi Arkomat’a bağlı olarak kuruluyor.

Şirketin son yıllarda gelirleri ve mali sonuçları sürekli artıyor. 2014 yılında 3 milyon leva kar payından sonra kalan gelirlerin toplamı 10,6 milyon levaya ulaştı. Şirketin faaliyetlerinde büyük sıçrama işçilerin yaklaşık 500’den 1000’e çıkarak iki kat artmasıyla 2013 yılında gerçekleştirildi. Arkomat Bulgaristan Limited Şirketi’nin sahibi Nureddin Besaven Özhan.

Yönetici Bülent Altındağ, yeni fabrikanın müşterilerinin isimlerini açıklamak istemedi. Birinci fabrikada sipariş üzerine çalışılıyor. Rapora göre Volkswagen için üretilen otomotiv kablolama sistemlerine gerekli malzemeler Türk şirketi Delphi Automotivå Systems Şirketi tarafından tedarik ediliyor. Delphi Automotivå Systems Şirketi, dünyada otomotiv yedek parça sektöründe önde gelen şirketlerden biri. Yılda 16 milyar dolar gelire sahip. Şirketin 160 binin üzerinde işçisi ve 126 fabrikası var.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

05 MART 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 255 381
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:12 167
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı: 2 198
-Aktif Vaka Sayısı:34 237
-Toplam İyileşen Sayısı:210 638
-Toplam Vefat Sayısı:10 506
-Son 24 Saat Vefat Edenler:93

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS