Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’daki Türk Dernekleri Rusçuk'ta Buluştu

Bulgaristan’daki Türk Dernekleri Rusçuk'ta Buluştu

06 Aralık 2015

Bulgaristan genelinde Türk kültürü, sanatı ve Türk dili ile ilgili faaliyet sürdüren Sivil Toplum kuruluşları Rusçuk’ta düzenlenen “Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları” başlıklı İkinci Çalıştay’da bir araya geldiler.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük’ün ve Hak ve Özgürlükler hareketi Rusçuk milletvekili Ferihan Ahmedova’nın katkılarıyla düzenlenen Çalıştay’da ülke çapından çok sayıda şair ve ressam da yer aldı.

Çalıştay çerçevesinde “Bulgaristan’da Türk sahne sanatının korunması ve yayılması”, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) arasında tecrübe teatisi- iyi uygulamalar” ve “Sivil Toplum Kuruluşlarının finanse edilmesine ilişkin mevcut olanaklar” konuları ele alındı.

Bulgaristan’daki Türk Kültür ve sanat alanında faaliyet sürdüren STK’ların bir çatı altında birleşmeleri konusu da yaklaşık 20 STK başkanının katılımıyla görüşüldü. Birleşme sürecinin yol haritası belirlendi.

Çalıştayın sonunda tüm katılımcılar tarafından bir basın bildirisi kabul edildi.


BASIN BİLDİRİSİ


Bulgaristan Türk Kültür Dernekleri ve kültür ve sanat camiası üyelerimizin, Bulgaristan’daki Türklerin kültürel, eğitim, sosyal, v.s. menfaatlerini korumak, savunmak ve toplumumuzu ilgilendiren önemli konularda bilgilendirme faaliyetleri organize etmek, sosyal, kültürel, eğitim v.s. konularında hizmet amacı için kurulmuş kuruluşları birleştirmek, aralarında işbirliği kurmak, deneyim alış verişinde bulunmak ve faaliyetlerini üst seviyede organize etmek misyonuyla 4-6 Aralık 2015 tarihleri arasında Rusçuk’ta bir araya gelerek “Dil, Kültür, Sanat ve Sivil Toplum Kuruluşları” başlıklı İkinci Çalıştayını düzenlemişlerdir.

Derneklerimizin, kültürümüzün ve sanatımızın engin hoşgörüsünü vazgeçilmez bir ilke kabul ederek, farklı inanç ve kültürlere hoşgörüyle yaklaşılmasına inanan bir dünya görüşüne sahiptir. Aynı zamanda bu hoşgörünün karşılıklı olabilmesi için gereken haklı mücadelede öncü bir rol de üstlenir.

Derneklerimizin birinci amacı Bulgaristan’daki insanlarımıza, genç nesillerimize sosyal-kültürel, eğitim, iş ve toplumsal bütün konularda hizmet etmek, öncülük yapmak ve bu alanlarda eşit haklar mücadelesi vererek, ayrımcılığına ve eşitsizliğe karşı koymaktır.

Derneklerimiz bu bağlamda, ortak çalışmalar ve birlikte hareket edilmesi gerektiğini savunarak, karşılaşılan olumsuzlukları demokratik ve hukuk normları çerçevesinde çözme yoluna başvuracaktır.

Bulgaristan Türk Kültür Dernekleri, Sanat ve Edebiyat Camiası Temsilcileri
Rusçuk: 6 Aralık 2015

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


AB. 2015-12-07 15:40:10
Herşey çok güzelde şimdi benim görüsum biraz sizden daha farklı olacaktir. Guney komsumuz Yunanistanda 150.000 Turk yasiyor olmasi ve bunlarin 8 gazete dergisi ve 4,de Özel Türkçe radyolari var simdi sozum onaki bizim Bulgaristanda 2 milyonun ustunde tutkun bulunuşu ve bunlara ayıt hiç bir ozel radyo dahi bulunmaması bizi gerçekten uzuyor kardeslerim bakiniz bu cook ayip bir istir gonül ister ki bu derneklerin ugrunda Kircaalimizde bundan uc yildan once kurulmuş olan Ajans Fm Radyo studyosunun biran oncelikle yayına koyulmasi ve Bulgaristanin kuzeyine kadar Turklerin bulundugu 24 Sehirimize Türkçe radyo kurduk yayin verilmesidir. hadi bakalım yiitleriiim hadi iş başına Şimdiden hayırlı ve uğurlu olsuun.
gerçekçi 2015-12-11 00:54:50
bu derneklerin arasında kuzey bulgaristandan aktiv çalışan şumnu derneği nerede? asıl yapılması gereken işleri yapanlardan biri olduğundan dolayı burada bulunmamsı çok soru işaretleri yaratıyor. HÖH ondan neden kaçıyor. o tarfsız olduğunu herkes biliyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS