Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
24 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Bölge Katı Atık Depolama Tesisi’nin tamamlanması için 3 milyon leva tahsis edildi

Bölge Katı Atık Depolama Tesisi’nin tamamlanması için 3 milyon leva tahsis edildi

11 Aralık 2015

Bakanlar Kurulu kararıyla Kırcaali’ye yakın bir mevkide inşasına başlanan Bölge Katı Atık Depolama Tesisi projesinin tamamlanması için 3 milyon leva tahsis edildi.

Kırcaali Valisi İliya İliev bununla ilgili, “Bölge Katı Atık Depolama Tesisi, Kırcaali’nin büyük altyapı projelerinden biri. Ne yazık ki, bu proje ertelenmişti. Yapısal Araçlara Yönelik Katılım Öncesi Program (ISPA) kapsamına inşasına başlanan depolama tesisi geçen yıllar içerisinde ciddi oranlarda maliyetini artırdı ve düzeltmeler yapıldı. Yadsınamaz bir gerçek ki, depolama tesisi bölge için büyük önem arz ediyor ve şimdiden sonra inşaat çalışmalarının hızla devam etmesini ve projenin tamamlanmasını umuyorum. Aksi takdirde büyük bir ekolojik problemle karşı karşıya geleceğiz. AB’nin bu yönde sıkı gereklilikleri mevcut ve il merkezi olan bir şehrin katı atık depolama tesisi olmamasına göz yumamayız. Öte yandan böyle bir tesise sahip olmamız nüfusun daha iyi bir yaşam standartı olmasını sağlayacak” dedi.

Vali, “Geçikmenin telafi edilmesini ve kısa zamanda depolama tesisinin devreye girmesini umuyorum. Bu Katı Atık Depolama Tesisi Lot 1 sonlandırma çalışmaları ve Kırcaali’nin eski çöp döküm sahasını ıslah çalışmaları için devlet bütçesinden 3 milyondan fazla leva sağlanılmasını ısrar eden hükümet ve Çevre ve Su Bakanlığı sayesinde olacak.

Belediye ve proje yüklenici şirketin süre içinde çalışmaları tamamlayıp, birkaç aya kadar Kırcaaili İlçesi ve diğer yedi ilçenin bulunduğu bölgede tek olan katı atık depolama hücresinin devreye girmesini bekliyoruz. Projeye ilişkin tüm planlanan faaliyetlerin ve onların uygulanacağı sürelerin düzenlendiği Çevre ve Su Bakanlığı ve Belediye arasında sözleşme imzalanacak. Bu projenin nihai olarak tamamlanması yönünde ileriye atılan ciddi bir adım. Bu hükümet ve Çevre ve Su Bakanlığı’nın atık yönetimini AB standatlarına adapte etmeye yönelik politikasının bir parçasıdır” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS