Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Başmüftü:"Biz insanlardaki iyi ahlakı inşa etmekle görevliyiz"

Başmüftü:"Biz insanlardaki iyi ahlakı inşa etmekle görevliyiz"

15 Aralık 2015

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, “Beraber daha fazlasını yapabiliriz” sloganıyla Başmüftülük çalışanları için düzenlenen III. Milli seminer konuşmasında: “Peygamberimizin verdiği örneğe göre biz Müftülük çalışanları insanlaradaki iyi ahlâkı inşa etmekle görevliyiz. Dine hizmet etmek herkesin taşıyabileceği bir sorumluluk değildir. Başmüftülük olarak faaliyetlerimizde kendimizden en iyisini vermeli ve amacımız sadece Allah’ın rizasını kazanmak olmalı.” dedi.

Seminer Kırcali Bölge Müftülüğü ile Mestanlı İmam Hatip Lisesi’nin evsahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya bütün bölge müftüleri, başmüftülük çalışanları ile bölge müftülüklerinde çalışan idari görevliler de katıldılar.

Başmüftü: “Globalleşen dünyada her gün çözüm üretmemiz gereken yeni sorunlar çıkmaktadır” dedi. Başmüftünün ifadesine göre toplantının gerçekleştiği yer tesadüfen seçilmemiştir. Mestanlı şehrindeki İmam Hatip Lisesi, bölgedeki İslâm dinin eğitim merkezidir. Mestanlı İmam Hatip Lisesi ahlâklı ve yararlı müslümanlara eğitim hizmeti sunmayı kendisine ilke olarak benimsemiştir.

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı şu sözlere vurgu yaptı: “Din hizmeti alanında biriken yılların tecrübesi bize, bireysel olarak yapılan faaliyetlerin etkili olmadığını açıkça gösteriyor. Başmüftülüğün gerçekleştirdiği faaliyetlerin özellikleri, başmüftülük sisteminde çalışan görevlilerin hizmet alanında hep beraber hizmet etmelerinin gerektiğini gösteriyor. Başmüftü, geçmişi anımsatarak demokrasinin ilk yıllarında ozamanki din görevlilerin birlikte ekip olarak çalışamadıklarını fakat bugün Başmüftülüğün bu amacı gerçekleştirdiğini söyledi. Bundan sonra Başmüftülük, hizmetlerinin kalitesini artırmaya çalışılmalıdır dedi.

Başmüftü: On yıl önce bütün Başmüftülük personelini bir araya toplayacağımızı söyleseydik belkide bize inanmayacaklardı. Fakat bugün bu bir gerçektir, bu sadece tek bir kişinin çabası ile değil sizlerin herbirinizin sayesinde gerçekleşti dedi

Yüksek İslâm Şura Başkanı Vedat S. Ahmed: “Bu tarz toplantılar artık birer gelenek ve düşünüyoruz ki Başmüftülük için bir temel teşkil etmektedir. Bu toplantılar bizlere farklı bölgelerde hizmet sunan meslektaşlarımızın sorunlarına duyarlı olmamızı ayrıca hep beraber etkili ve uzun vadeli çözümler bulmamıza yardımcı oluyorlar.” dedi. Şura Başkanının sözlerine göre, Başmüftülüğün ve bütün Müslümanların sorunlarına duyarlı olmamız gerekir. Biz sıcaktayız rahatız düşüncesiyle hayatımız idame ettirir ve muhtac olanlara yardım elimizi uzatmasak zamanla bu sıcaklığı ve rahatlığı kaybedebiliriz.

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed, seminere katılanlara Kırcaali Bölge Müftülüğü’nün faliyetlerini ve diğer din mensuplarının temsilcileriyle olan dialoğunu örnek olarak gösterdi.

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS